Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

S-a tot zis, ce legatura are 2008, cu taxele triplate din 2010 si 2011. A scazut (cica) fata de taxa din 2011 cu pana la 25% (nici macar).

 

Eu sunt inca nedumerit si dispus sa aflu mai multe, daca astia restituie taxa (la zi) in cazul vanzarii in afara tarii.

 

la zi un drac, o sa ti-o restituie dar numa daca nu ai alte datorii la stat,(impozit , finainte, etc)

Link to comment
Share on other sites

Important! Vor plati taxa pe poluare auto si cumparatorii masinilor inmatriculate in Romania in decembrie 2008-decembrie 2009, care la acel moment erau noi si au fost scutite de taxa (doar cele Euro 4 cu motoare mai mici de 2.000 cmc). Pentru o masina cu motor de aproape 2 litri taxa este de aproape 1.800 euro. Pentru masinile din acelasi an, tot scutite, dar cu propulsor de 1,4 litri taxa este de 400-500 euro.

 

:console:

 

 

Si acelasi lucru se intampla si cele cu motoare Euro 5 care au fost scutite in 2010 si 2011.

 

Daca vreau sa vand cutia mea de plastic trebuie sa platesc taxa. :o

 

Foarte tare asta ... :bashwall:

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

la zi un drac, o sa ti-o restituie dar numa daca nu ai alte datorii la stat,(impozit , finainte, etc)

 

Ce zic eu si ce zici tu. Pai normal ca ai taxele la zi si esti in regula cu tot.

 

Daca nu ai citit uita-te mai in spate despre ce se discuta.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu s-a autosesizat avocatul poporului ala ? Cum dracu de nu ataca aberatia asta ? Cum dracu, la o Dacia din 2007 de 700 euro max sa platesti ca sa o treci pe numele tau 6.000 euro ? Nu ca e aberant, e strigator la cer. Astia ne calca in picioare cu zambetul pe buze si mai si zic ca, de fapt, ne-au oferit o reducere. :angry: Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Am citit pe un alt forum, ca cica e nebunie la inmatriculari si pe la finante, si DEJA la politie ti se cere o dovada de la Anaf ca masina are taxa platita. Vruiam sa imi scot numere rosii la masina ca imi expira, mai bine stau linistit, decat sa ma duc sa ma bat cu aia pe la cozi.

 

 

Am fost azi sa inmatriculez un logan primit mostenire fab 2006 ,si mi s-a cerut la politie taxa de poluare, atunci m-am dus la finante ca sa-mi calculeze taxa de poluare si cei de acolo au ridicat din umeri si mi-au zis ca nu pot sa platesc taxa pentru ca ei inca nu pot sa aplice noua metotologie si ca ar putea dura si 2 saptamani, tot ce au putut sa faca a fost doar sa-mi calculeze taxa aproximativa (1400 E), cand i-am intrebat pe ce sa fac cu masina daca nu am bani sa o inmatriculez au ridicat din umeri. Au mai fost altii care si-au adus masini din Germania si-au platit toate taxele inclusiv taxa veche de prima inmatriculare si cand au fost la politie cu toate actele i-au respins pentru ca nu au platit noua taxa.

ASTA E ROMANIA IN CARE TRAIM !

3281430[/snapback]

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

a aparut si pagina oficiala la ANAF cu modul de calcul al noii taxe:

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calculator_taxe/taxa_poluare_2012.html

Sa ma lumineze si pe mine cineva ... taxa asta noua nu trebuia sa fie cu 25% mai mica? Cum ma-sa pe gheata se face ca la mine rezulta una mai mare decat am platit in Feb 2011?! Ar fi tare acum sa-mi ceara sa mai platesc si diferenta :D

 

Si acelasi lucru se intampla si cele cu motoare Euro 5 care au fost scutite in 2010 si 2011.

Care scutire? A mea e Euro5 + DPF; am inmatriculat-o in Feb 2011 si am platit taxa la ea!

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Care scutire? A mea e Euro5 + DPF; am inmatriculat-o in Feb 2011 si am platit taxa la ea!

 

Eu tin minte ca in 2010 si prima parte din 2011 nu se platea taxa la masinile cu motoare sub 2000 cm si motor euro 5 ... :unsure:

 

Cel putin eu in 2010 nu am platit... si credeam ca am scapat :frantics: , dar se pare ca nu... :laugh: :wacko:

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

a aparut si pagina oficiala la ANAF cu modul de calcul al noii taxe:

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calculator_taxe/taxa_poluare_2012.html

tare de tot

punctual,la masina mea,

dupa calculatorul din link imi iese taxa noua 3594.59 Euro

dupa calculatorul de pe autovit iese taxa noua 2520.00 Euro

diferenta 1100 de euro...un fleac :D

Link to comment
Share on other sites

Vad ca diferenta se face la Cota de reducere %

Este 73 % la ANAF si pe autovit este 79 % . De aici este diferenta.

Practic ceea ce la ANAF este pentru 10-11 ani , pe autovit este ca pentru 9-10 ani. Incearca si ai sa vezi ca da identic. Sau poate nu calculez bine anii ...

 

Uite aici si CoDoiu :

 

213 g/km pt automat http://www.cars-data.com/en/bmw-330d-executive-184hp-49466/specs.html

 

173 g/km pt manual http://www.cars-data.com/en/bmw-330d-executive-184hp-49465/specs.html

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

E vezi, asta faceai gresit, nu bagai deloc co2 in calcul. :)

...mda,asta facem noi acuma,stam si ne calculam "taxele" in loc sa ne vedem de viata,pastele mamii lor...eu acuma ma gandeam sa merg luni sa platesc impozitul la masina anticipat pe tot anul ,ca sa mi-l reduca de la 2200 de lei la 2000 de lei :turned:

Link to comment
Share on other sites

...mda,asta facem noi acuma,stam si ne calculam "taxele" in loc sa ne vedem de viata,pastele mamii lor...eu acuma ma gandeam sa merg luni sa platesc impozitul la masina anticipat pe tot anul ,ca sa mi-l reduca de la 2200 de lei la 2000 de lei :turned:

 

Poti sa platesti impozitul online pe ghiseul.ro. Si nu mai stai nici la cozi sa te imbulzesti cu toti :p

Si anul trecut si anul asta le-am platit online.

 

PS: nu stiu daca se poate pt toate sectoarele(desi ar trebui), pt sect 6 a fost ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.