Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

N-ai inteles nimic. In 2006 existau 'jde samsari care aduceau 'jde masini si le vindeau in tara la clienti care intr-un anumit(sau "indirect" mai bine spus) fel tot ei plateau vama prin pretul masinii. INSA,restul milioanelor de romani care NU cumparau masini aduse de afara de samsari, NU aveau de ce sa tipe,iar acum....situatia s-a cam schimbat,adica tipa mai toata lumea,adica si restul milioanelor care pana acum nu prea aveau de comentat. Acum ai inteles???:wink:

Sau altfel(mai babeste): Prin 2004,2005 cand tata avea o troaca de dacie, nu prea il interesa de samsarul x care aducea 'spe masini de afara si platea vama la ele,si nici de clientul y care o cumpara la un pret destul de ridicat; prin anii aia,tata vindea un harb de dacie si cumpara alta fara sa "tipe" si fara sa-l doara la basca. Acum,tata daca vrea sa cumpere o masina fie ea de orice fel si de oriunde, incepe sa strambe din nas pt masina pt care NU s-a platit taxa. Acum,iti place logica mea???:twitch:

 

 

daca tactu isi lua dacie in 2004 nu inseamna ca toata lumea isi lua dacie, se aduceau si atunci masini in draci

 

LE vezi mai sus WLF zice ca se aducea chiar mai mult decat acum

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Va certati degeaba, chiar fara rost, unii o sa plateasca taxa, alti au platit-o deja, altii nu o sa o plateasca niciodata, altii au platit taxe vamale. Bani, bani si iar bani pe care ii sug de la noi, mai bine ar suge...altceva(gazele de la esapament :wacko: ).

Eu am platit vama 3600 de euro acum daca as vinde masina taxa ar fi pe la 3000 de euro, pretul masinii atunci a fost 8500 fara TVA, concluzia:eu mi-am cumparat o masina dar si-au cumparat si ei una pe spatele meu(daca s-ar ajunge sa se plateasca taxa de poluare).

Link to comment
Share on other sites

baieti, pana la urma da-le n ....mea de taxe, oricum le platim obligati, ideea e alta: voi vedeti vreun rezultat finit al acestor fonduri care se strang din astfel de taxe? ca eu nu prea....ceva drumuri, niste paduri intinerite, un rahat pansat, ceva...?

 

apropo, mi s-a parut mie, sau s-a scumpit benzina? si nu cu 2 bani, ca ieri fara plumb 95 la Petrom era 5.53, de la 5.37 acum 4,5 zile.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

baieti,am si eu o rugaminte la voi!

am inmatriculat un Bmw in 2009 si am platit aprox 120 mil taxa.din cate am inteles acum mi se va restitui intre 20-30%,eu am depus si la finante o cerere la sfarsit de an in aceasta idee.oare e pe bune?se restitue ceva sau nu?

Multumesc anticipat!

 

E doar o chichita legislativa ca sa poata exclude varianta restituirii intregii taxe ilegale, cu alte cuvinte daca te multumesti cu maxim 35% din taxa, nu vei mai putea obtine prin proces inapoierea taxei integrale. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

parca acum se va reduce taxa cu PANA LA 25% (WTF), si se restituie doar si daca exista diferenta intre taxa de acum (-25%) si taxa care s-a platit pana acum.

 

http://www.fin.ro/articol_69912/taxa-de-poluare-se-reduce-cu-pana-la-25.html

 

http://www.mmediu.ro/media/comunicate/2011-12-05/2011-12-15_comunicate_taxaautoaprobataparlament.pdf

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

De fap nu castigi nimic, este doar falsa impresie.

 

Pentru ca de la an la taxa s-a majorat pana la triplarea ei, 25% reducere dintr-o taxa triplata mi se foarte penibil,iar ca restituire vei primi doar maxim 35% care poate la momentul cand ai platit taxa nu ai beneficiat de nici o reducere.

 

UE preseaza Guvernu sa schimbe de la an la an taxa, ei in schimb gasesc doar metode de a mai scapa din multele priocese pe rol , prin: restituirea a pana la 35% din valoarea taxei.

Link to comment
Share on other sites

Acolo zice la sfarsit ca se asteapta publicarea recursului in monitorul oficial, asta inseamna ca teoretic, nu.

 

aia e taxa...veche, de dinainte sa apara asta.

 

ICCJ a pronuntat recursul respectiv, care obliga instantele de judecata sa dea castig de cauza tuturor; se asteapta acum ca onor m. finante sa instituie o procedura administrativa de returnare a banilor, ca lumea sa nu se mai duca la tribunal, pentru ca onor statul roman sa nu suporte si cheltuielile de judecata.

 

in momentul asta se scarpina cu mana stanga la piciorul drept, prin spate.

 

dar, in concluzie, linkul tau nu are legatura cu noua taxa.

 

PS: eu ce sa mai zic, 4700 acciza si acum ar mai trebui sa dau 6 mii daca as vinde-o. pai nu mai dau niciun ban, nici impozite nici nimic. sa vina sa ma execute, lol. cine-o cumpara?

Link to comment
Share on other sites

Ia uitati la 318-le meu din '95 euro 2: Taxa auto actuala1 este 1615.5 euro (Reducere de 25% fata de vechea taxa)Taxa auto (incepand cu 1 ianuarie 2011) este 2154 euro (Crestere de 82% fata de 2010)Taxa auto (pana la 31 decembrie 2010) este 1184.7 euro

Pai unde dracu' s-a redus cand inainte de 31 dec 2010 aveam de platit 1184 €?

 

daca tactu isi lua dacie in 2004 nu inseamna ca toata lumea isi lua dacie, se aduceau si atunci masini in draci

 

LE vezi mai sus WLF zice ca se aducea chiar mai mult decat acum

 

 

Viper,faza cu tata era doar un exemplu(daca ti-ai dat seama), iar ca sa fac pe toata lumea sa inteleaga ce am vrut sa spun, ideea era ca pe timpul ala "tipau" doar samsarii din cauza taxelor vamale,pe cand acum tipa o tara intreaga. Cred ca e o oarecare diferenta,nu?

Link to comment
Share on other sites

Reducerea aia de 25% nu e generala, ca si spune in lege, de PANA la 25%. La unele e chiar mai mica de 20% reducerea in realitate.

 

 

Ms WLF,mi-ai raspuns la o intrebare pe celalalt topic pe care chiar acum am pus-o. Dar in functie de ce anume se face aceasta diferenta de procentaj? de vechimea masinii,de capacitatea cilindrica,etc...ca tot n-am inteles?

Oricum treaba asta cu "PANA" e cu dus-intors,pt ca nu e o reglementare stricta in acest sens.

Link to comment
Share on other sites

te judeci si pe asta, dar o sa dureze iar. IN motivarea Cj luxembourg, unul din puncte spunea ca valoarea taxei nu tine cont de deprecierea masinii si e disproportionata ca valoare.

Cel putin la masini mai vechi unde masina e 3000 si taxa tot 3000 cred ca poti da in judecata, dar depinde daca vreun judecator are tupeu sa ii dea in cap, altfel ajungi iar la Luxembourg, dureaza vreo 2-3 ani.. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

De-ar fi si statul asta destept odata.... Faceti guvernantilor...o taxa unica...la orice masina...de ex 500e si gata , si o sa se umple statul de bani nu vom mai vedea masini de bulgaria....nu o sa le mai umplem buzunarele alora , etc etc etc...le e greu rau...ei cred ca un roman cand vede ca taxa la masina lui este de 2000-3000e....cred k acela o va plati ?? nici decum !!!
Link to comment
Share on other sites

De-ar fi si statul asta destept odata.... Faceti guvernantilor...o taxa unica...la orice masina...de ex 500e si gata , si o sa se umple statul de bani nu vom mai vedea masini de bulgaria....nu o sa le mai umplem buzunarele alora , etc etc etc...le e greu rau...ei cred ca un roman cand vede ca taxa la masina lui este de 2000-3000e....cred k acela o va plati ?? nici decum !!!

 

 

Ei nicidecum nu se gandesc la treaba asta,pt ca daca ar face asa cum zici tu, s-ar umple romanica de coteturi aduse de afara,iar marcile autohtone (dacia,si mai nou fordul de la craiova) s-ar bate de musca. Defapt asta e si ideea,sa descurajeze importul de vechituri si sa incurajeze cumpararea de masini noi in special dacia.

Link to comment
Share on other sites

 

Viper,faza cu tata era doar un exemplu(daca ti-ai dat seama), iar ca sa fac pe toata lumea sa inteleaga ce am vrut sa spun, ideea era ca pe timpul ala "tipau" doar samsarii din cauza taxelor vamale,pe cand acum tipa o tara intreaga. Cred ca e o oarecare diferenta,nu?

inainte nu tipa nimeni ca nu avea de ce.vama era vama ca aduceai o masina din alta tara, era si normal.dar acum suntem in UE si nu ar trebui sa existe nici o taxa, deaia tipa lumea, sper ca ai inteles

Link to comment
Share on other sites

inainte nu tipa nimeni ca nu avea de ce.vama era vama ca aduceai o masina din alta tara, era si normal.dar acum suntem in UE si nu ar trebui sa existe nici o taxa, deaia tipa lumea, sper ca ai inteles

 

 

Pai cam asta am incercat sa spun si eu in cateva postari de-ale mele...in fine,ideea e ca suntem in rahat cu totii acum,ceea ce nu e bine si nici corect.

Link to comment
Share on other sites

vama era vama ca aduceai o masina din alta tara,

 

Vama era vama pentru ca aduceai un bun in tara, de orice natura, masina, telefon, casetofon, carne etc. De asta nu putea lumea sa zica nimic. Acum fiind in UE, bunurile comunitare nu se mai vamuiesc. De asta pentru o masina din USA inca platesti vama.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

118d din iunie 2006: 1500 euro daca vreau sa o vand acum. cand masina face 10-11 ani scade la 800 taxa. concluzie: raman cu ea pana nu mai merge, adio x1 la care visam pentru urmatorii 2-3 ani... Edited by MSlv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.