Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

Sal posesorilor de ursi, poate ma ajutati cu un sfat. de curand am cumparat un urs 324d, de cind l-am luat nu a mers vitezometrul, vanzatorul mi-a spus ca din cauza pompei de motorina, ca a schimbat-o pe cea electonica cu una mecanica, dar de vreo doua zile nu imi mai merge nici kilometrajul, am ridicat-o sa verific daca a iesit cablu din cutie dar era k. Puteti sa ma ajutati? ca este greu fara instrumente.
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am si eu un 324d si cred ca tu te-ai referit la turometru ca nu iti mergea, la turometru senzorul e pus undeva in partea din fata a cutiei si citeste turatia de pe volanta (prinderea senzorului e putin deasupra de electromotor) si nu are nici o legatura cu pompa de motorina indiferent ca e electrica sau mecanica.

 

Kilometrajul nu are legatura cu cutia, semnalul il ia din spate de pe diferential, o sa vezi ca pe partea din spate e o mufa cu 2 pini (sau 3 nu mai tin minte exact). Acolo contactele se mai oxideaza si poate nu fac contact, incearca prima data sa cureti bine locul cu ceva spray de contacte sau daca nu ai asa ceva cred ca merge si cu aproape orice fel de alcool. Daca asta nu ajuta poate s-a intamplat ceva cu instrumentele din bord sau s-a intrerupt firul pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa faci rost dar numa imprumut de un bord ( ceasurile ) si schimba poate poate , numa sa nu faci greseala ce am facuto si eu am cumparat si nu ceasurile is devina , iar cu senzorul din spate de pe dif mare grija daca ajungi sa te pui sa o desfaci ( dessurubezi tot senzorul ) ca ramai fara ulei in ea si e cam scump cam 1 litru intra si e peste 100ron , asa e cum zice `vla` sunt 2 pini acolo si vezi daca te apuci sa indoi picioruse si dinalea ca is cam sensibile cel putin eu am rupt una , am vrut sa o tensionez un pic sa stea mai fix contactele :)
Link to comment
Share on other sites

Sal posesorilor de ursi, poate ma ajutati cu un sfat. de curand am cumparat un urs 324d, de cind l-am luat nu a mers vitezometrul, vanzatorul mi-a spus ca din cauza pompei de motorina, ca a schimbat-o pe cea electonica cu una mecanica, dar de vreo doua zile nu imi mai merge nici kilometrajul, am ridicat-o sa verific daca a iesit cablu din cutie dar era k. Puteti sa ma ajutati? ca este greu fara instrumente.

 

 

sal, ai incercat sa te uiti la sigurante?? de obicei sigurantele se ard si nu mai merg unele instrumente (ceasuri) din bord, iar cum a spus is colegul mai sus vezi ca TD-ul citeste turatia din senzorul de la volanta.

 

BTW - uleiul de diferential nu este asa scump cum este scris mai sus, este in jur de 15 lei 1l si are specificatie 80w90, ceva de genul eu asta am pus in dif meu si merge ok de ceva ani.

Link to comment
Share on other sites

Multam tuturor pt sfaturi, am sa cumpar un spray de contacte si cum se face frumos afara o sa ma apuc de treaba.

Revin cu rezultate.

 

O curiozitate, a facut cineva un transplant de motor, schimb cu unul mai mare, am posibilitatea sa iau dupa un seria 5 un 2.8 i cu tot cu cutie, cardan dif si ma bate un gand, dar nu stiu daca se merita sau daca se pote pune.

Link to comment
Share on other sites

salutare..as dori un ajutor la masina nu de mult am cumparato ,si intr-o dimineata ma lasat aproape tot bordul, turometru , lumini interior , casetofon , bricheta......nu-i dau de chap nici cup ... iar sigurantrele sunt toate bune doar una a fost arsa si am schimbato dar ninic :) stie cineva ceva

 

 

316i e30

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imi pare rau ca te dezamagesc San, dar M20-ul nu e pe lant....

 

Motoarele de pe e30 sunt cam in felul urmator:

M20B20, M20B23, M20B25, M20B27, M21, M40B16, M40B18- distributie pe curea

 

M10B16, M10B18, M42B18 (1.8 is), M30B35, S14 - distributie pe lant

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.