Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

mario.b!

Ai putea sa incerci sa faci ca si mine ., uite eu is fermconvins ca daca mas pune cu adevarat si as analiza tot , nu miar fi destul nici de mias vinde organele germanilor sa o aduc in forma in care im doresc si ptr care luptam impreuna eu si Bestia mea (E30) .... eu zic incearca si tu sa nu mai observi toate , eu zic ocupate numai de chesti importante la ea :twoup: ..... Aseara am reusit sa fac rost de ceva jante si cind mam pus sa schimb am observat ca o bucata de fierarai atirna , e un fel de intarire ce trece prin spatele suspensiei ( amortizor ) cam mincat de rugina , in partea stinga nu prea mai am loc de unde so ridic , la viteze mici ( parcari ) am un zgomot foarte urit din diferential , cel putin asa pare ca vine garaitul , motorul praf deja chiar si femeile ma intreaba ca e Disel :twoup: Nu nu este numai ca uleiul se pierde peste tot si nu ajunge sus la tacheti (concert de ciocanele) benzina o cam bea si nici aia nu pot spune cit ptr ca oscileaza mult , bine o inteleg are durerii si uneori mai bea mai mult :twoup: (cocktail - benzina si ulei) si astea numa fara sa o caut de baiuri .. nu vreau , diocamdata ma chinui sa fac ceace stiu si is necesare ... acuma va urma transplantul de inima (numa sa reusesc sa obtin Bani)

 

:)

 

Da da ... stiiu .. e un rechin ( e24 ) dar am vb de a modifica ( tuna )

E24 este seria 6 :twoup: In poze este un e28.

 

e posibil ca e 3-ar desi parca vedeam ca are semnalizatorul sus linga far.. poate nu contrazic :twoup:

daaaar e Rechin :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am in vedere inceperea unui proiect E30 si am niste intrebari destul de specifice.. dar sunt sigur ca sunt printre voi care detin skillzurile necesare :twoup:

Deci:

- Exista o diferenta majora intre montarea unui motor M50B20 (TU sau nu) si montarea unuia de M52B20 pe un urs? Ma refer la eventualele dificultati la partea tehnica, manopera, sau la piesele necesare de la alte modele.

- Ar usura treaba in orice fel (la montarea motorului sau la omologare) daca incepi cu un urs 320 in loc de 318 sau 316?

- Ar fi posibil montarea sistemului de aer conditionat de pe E36le (sau E39) care doneaza motorul, pe urs?

- Daca are cineva un urs cu M52B20, m-ar interesa orice fel de informatii legate de proiect si de comportamentul masinii in general.

Mersi anticipat, sper ca ma puteti ajuta

Link to comment
Share on other sites

- Ar usura treaba in orice fel (la montarea motorului sau la omologare) daca incepi cu un urs 320 in loc de 318 sau 316?

stiu ca ajuta la omologare sa ai de baza un 320/6 cilindri m20b20, daca vrei sa pui m50b20. diferenta de putere (pentru a putea fi omologat noul motor) intre vechiul/noul motor trebuie sa fie de maxim 40% in plus. plus ca nu cred ca face nici un politist diferenta vizuala intre un m50b20 si un m50b25. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

- Ar usura treaba in orice fel (la montarea motorului sau la omologare) daca incepi cu un urs 320 in loc de 318 sau 316?

stiu ca ajuta la omologare sa ai de baza un 320/6 cilindri m20b20, daca vrei sa pui m50b20. diferenta de putere (pentru a putea fi omologat noul motor) intre vechiul/noul motor trebuie sa fie de maxim 40% in plus. plus ca nu cred ca face nici un politist diferenta vizuala intre un m50b20 si un m50b25. :twoup:

da, cu politia nu prea ai treaba, mai mult la ITP daca nu e omologat motorul..

Link to comment
Share on other sites

- Ar usura treaba in orice fel (la montarea motorului sau la omologare) daca incepi cu un urs 320 in loc de 318 sau 316?

stiu ca ajuta la omologare sa ai de baza un 320/6 cilindri m20b20, daca vrei sa pui m50b20. diferenta de putere (pentru a putea fi omologat noul motor) intre vechiul/noul motor trebuie sa fie de maxim 40% in plus. plus ca nu cred ca face nici un politist diferenta vizuala intre un m50b20 si un m50b25. :twoup:

da, cu politia nu prea ai treaba, mai mult la ITP daca nu e omologat motorul..

 

 

Sa fim realisti ITP -ul e cea mai mare timpenie doar uitate la daciile de 100de ani (ani de masina) ca saracele deabea is mai muta matele din colon colo , chiar crezi ca o trecut testul ... mmmmda ..... problema esentiala la o treaba de genu e __ RAR __ :twoup: ptr ca indivizi mai stau la vinat si pe strazi nui destul ca isi bat p.l. de noi de fiecare data cind au ocazia

 

:)

Link to comment
Share on other sites

mda .. final tragic si neasteptat pt mine, masina si proiectul cu ea ... masina furata, iar eu sunt plecat cu munca in tara, nu ca daca m-as grabi la politie ar si rezolva ceva, am dat niste telefoane si voi face si declaratia la politie curand. asta e tara noastra dulce, in loc sa furam de la cei care fura, furam de la cei care sunt cinstiti si muncesc, pt a avea ceva, mai mult decat "cateva minute", probabil pe unii din voi va voi cunoaste cu o alta okazie si alta masina, pe altii niciodata dar oricum va urez drum intins si fara incidente la toata lumea. BMW rulez !
Link to comment
Share on other sites

mda .. final tragic si neasteptat pt mine, masina si proiectul cu ea ... masina furata, iar eu sunt plecat cu munca in tara, nu ca daca m-as grabi la politie ar si rezolva ceva, am dat niste telefoane si voi face si declaratia la politie curand. asta e tara noastra dulce, in loc sa furam de la cei care fura, furam de la cei care sunt cinstiti si muncesc, pt a avea ceva, mai mult decat "cateva minute", probabil pe unii din voi va voi cunoaste cu o alta okazie si alta masina, pe altii niciodata dar oricum va urez drum intins si fara incidente la toata lumea. BMW rulez !

Naspa rau...condoleante:|

Link to comment
Share on other sites

am verificat la ridicari auto, nu era oricum parcata intr-un loc interzis, oricum posibil sa fie aceeasi hoti din zona care au furat si b-21-pho .. pt ca masinile au fost puse in acelasi loc aproximativ si amandoua furate. pho-ul pe 11-12 august, iar a mea acum pe 29-30 septembrie.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am verificat la ridicari auto, nu era oricum parcata intr-un loc interzis, oricum posibil sa fie aceeasi hoti din zona care au furat si b-21-pho .. pt ca masinile au fost puse in acelasi loc aproximativ si amandoua furate. pho-ul pe 11-12 august, iar a mea acum pe 29-30 septembrie.

 

 

Imi pare rau pt tine, stiu ce simti pentru ca am trecut si eu prin asa ceva, eu macar stiu cine mia vandut masina cu acte false si il stiu si la fata (poate peste 2-3 ani sigur ii voi rupe minim o mana, momentan mai astept). Incearca sa mergi la biserica si sa te "rogi" pentru binele lor cu tot cu lumanari aprinse invers sa se aleaga prafu' de ei si tot neamul lor, sa nu mai ramana nici firicel de praf din ei. Incearca sa stai cu ochii pe internet sa vezi anunturi cu masini la dezmembrat si mergi pe la baieti care au dezmembrari, nu de alta dar poate gasesti vreo urma de masina. Imi pare sincer rau pentru tine. Bafta multa pe viitor.

Edited by mario.b
Link to comment
Share on other sites

mda .. final tragic si neasteptat pt mine, masina si proiectul cu ea ... masina furata, iar eu sunt plecat cu munca in tara, nu ca daca m-as grabi la politie ar si rezolva ceva, am dat niste telefoane si voi face si declaratia la politie curand. asta e tara noastra dulce, in loc sa furam de la cei care fura, furam de la cei care sunt cinstiti si muncesc, pt a avea ceva, mai mult decat "cateva minute", probabil pe unii din voi va voi cunoaste cu o alta okazie si alta masina, pe altii niciodata dar oricum va urez drum intins si fara incidente la toata lumea. BMW rulez !

 

 

:twoup:

Vezi ca era la comanda , ptr ca sa ne gindim logic nimeni nu se complica in ziua de azi ptr o masinuta de 20anisori , uitate daca in zona nu ai ceva camera chiar si de la bancomat ... desi cred ca am cam intirziat a cam trecut muuult timp :twoup: mai intreaba de baietasi de cartier ce mai stau prin zona si chiar poti incerca sa cauti ceva kitt M ptr urs cum aveai tu sau ceva ce sti ca era mai unicat la ata poate sare cuiul ... sau mai bine pune pe altcineva poate e ceva cunostinta adica te stie ... nu te lasa cu atit mai mult acuma tre sa te bagi si mai tare , nu spune ca `` alta okazie si alta masina `` mai bine alta ocazie cu un alt Ursulet! suna mai bine mult mai bine ... (se poate face rost ieftin de xplozive ieftine dar destul de tari sa le faca rani grave , legat la gps si la Km multi poti sa activezi surpriza ... ok asta era prea mult , dar ar merita) eu atita mai zic merita sa bagi niste bani in niste oameni sati aduca macar informati de pers care tia umblat cu proiectul.

:) Capul sus si nu te lasa Niciodata doborit de obstacole/gunoaie ! :twoup:

 

Cheers

 

ps: sa ne mai ti la curent cum si ce

Link to comment
Share on other sites

eu nu mai cred ca se poate face ceva si oricum sunt de prea mult plecat din bucuresti si nici timpu necesar nu il am de aici, urmaresc forumurile de vanzari, dar o fac din pura curiozitate ca nu cred ca niste prosti fura o astfel de masina si dupa aia o vinde pe piese, sunt prea rare ca sa nu bata la ochi.

alta okazie alta masina insemnand si posibilitatea unui nou urs, dar vom trai si vom vedea, acum totul e ruinat si in urma nu a ramas decat creditul pt banii care i-am dat pe ea, pt ca desi castigam nu aveam stransi niciodata, dupa anu viitor si multe alte trairi pana atunci mai vedem ce mai simt si ce se va mai ivii si cum vor fi taxele in romania =))

Link to comment
Share on other sites

salut daca aveti nevoie de cam orice piesa pt e30 va pot fi de folos sau chiar si cu sfaturi. 0743468819

chiar si acte va pot ajuta :twoup:

ma intereseaza daca ai un intaritor bara fata sau se mai spune ranforsare

Edited by red e30
Link to comment
Share on other sites

salut daca aveti nevoie de cam orice piesa pt e30 va pot fi de folos sau chiar si cu sfaturi. 0743468819

chiar si acte va pot ajuta :twoup:

ma intereseaza daca ai un intaritor bara fata sau se mai spune ranforsare

 

 

pt care model de bara? este bara din plastic si din metal...

Link to comment
Share on other sites

O intrebare...

Pt un e30 cum se schimba becurile de la consola centrala, aia cu butonul de caldura si ventilatorul? La mine nu mai am lumina deloc pe cifrele ventilatorului si pe butonul de incalzire...cate becuri sunt si unde sunt ascunse? Am incercat sa scot scot butonul de la ventilator dar n-am vazut nici un bec pe acolo..

Merci

Link to comment
Share on other sites

O intrebare...

Pt un e30 cum se schimba becurile de la consola centrala, aia cu butonul de caldura si ventilatorul? La mine nu mai am lumina deloc pe cifrele ventilatorului si pe butonul de incalzire...cate becuri sunt si unde sunt ascunse? Am incercat sa scot scot butonul de la ventilator dar n-am vazut nici un bec pe acolo..

Merci

 

E un fel de led , adica e micut , e in centru , in mijlocul stutului pe care ii fixat `butonul` , daca reusesti sa schimbi sa ne spui , ca nici mie num merge de la butonul de intensitate a calduri :)

 

salut daca aveti nevoie de cam orice piesa pt e30 va pot fi de folos sau chiar si cu sfaturi. 0743468819

chiar si acte va pot ajuta :twoup:

 

 

Pret informativ ptr bara spate e30 :twoup: cromat model 198x`

 

Mersi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

O intrebare...

Pt un e30 cum se schimba becurile de la consola centrala, aia cu butonul de caldura si ventilatorul? La mine nu mai am lumina deloc pe cifrele ventilatorului si pe butonul de incalzire...cate becuri sunt si unde sunt ascunse? Am incercat sa scot scot butonul de la ventilator dar n-am vazut nici un bec pe acolo..

Merci

 

E un fel de led , adica e micut , e in centru , in mijlocul stutului pe care ii fixat `butonul` , daca reusesti sa schimbi sa ne spui , ca nici mie num merge de la butonul de intensitate a calduri :)

 

salut daca aveti nevoie de cam orice piesa pt e30 va pot fi de folos sau chiar si cu sfaturi. 0743468819

chiar si acte va pot ajuta :twoup:

 

 

Pret informativ ptr bara spate e30 :twoup: cromat model 198x`

 

Mersi :twoup:

 

 

 

 

 

 

 

bara spate am nichelata da nu arata f bine mai are puncte de rugina... cu 60 de ron ti-o dau daca iti place si pt domnu cu becurile la consola: acolo sunt 2 becuri unul in dreapta si unul in stanga situate in spatele panoului restul e dus pe fibra optica pana la butoane, desfaci panoul central din suruburi situate asa: 2 deasupra la butonul de avarie si dezaburire 2 dedesupt la consola si 4 suruburi in spate la reglajele de directionare a aerului de la ventilator, dupa ce desfaci te descurci ca doar incepi sa le vezi.

Link to comment
Share on other sites

Incearca Bosch Silver ( 80A).

 

 

Mersi , dar mai bine nu , pret intre 500 -- 600 ron iar Curent de descarcare rapid: -740a- ... mai bine : PREMIER -75A- cu Curent de descarcare rapid: -750a- , la 300 -- 350 ron :twoup: garantia cam la toate 24luni (cred)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.