Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

Hey shi eu am E30 deji practic nu el al meu eu am doar 15 ani shi am prostit-o pe mama sa-l ia sa invetze sa conduca shi acu vrea sal vanda ca cica mere greu volanu shi e o coaja de 22 de ani cand o aud zicand asa ceva imi vine sa mor e un E30 cu vopsea saphirblau metallic 320i 92 kw merge struna suspensii sport nu arcuri taiate arata mishto miroase bine shi o iubesc majoritatea nu-mi pot intzelege pasiunea pentru aceste "coji" dar numai la un E 30 visez shi ziua cand voi conduce prima oara unul va fii cea mai fericita din viatza mea deci pana atunci incerc sa ma informez shi sa caut metode sa-mi fac un E 30 superb doar bani sper sa am. nu sunt adeptul tuningului exterior shi majoritatea lucrarilor din romania mi se par nishte kitchuri vreau sa va spun ca prefer barele cromate pre 87 shi mashina pretty stock on the outside deci ce sa va spun doar atat ca iubesc E 30

123570[/snapback]

 

daca i-ti plac barele cromate sa o vezi pe a mea 1984 318.... ni eu nu as da pentru nimic in lume ursu meu e parte din viata mea si sufera odata cu mine..

Link to comment
Share on other sites

oo da silviu arata supermishto dar a mea fatza e lovita putzin shi se vede :blink: dar is mishto anyway ms dragosh pentru manual

pun shi eu o poza cu spatele ca nu am facut cu fatza de cand am vopsit capota

124307[/snapback]

am si eu citeva foto cu iubirea mea pe topicu asta daca nu mai sint am sa atasez di n nou. A mea a ramas exact ca iesita dion fabrica adica nimeni nu a avut nici un interes sa-i faca ceva (fostii proprietari) iar eu nu vreau. Oricum barele vreau sa le cromez din nou pentru ca nu mai sint ca noi plus bratul de la stergatoate. pe bune ce e cu cele 3 tevi? originala are 2 e posibil sa se fo stricat da 3 tevi? eu pe a mea am pus una dar daca gasesc una originala o schimb. Si barele mele sint la fel cromate cu banda aia de cauciuc. ca ao chestie. masina a fost vopsita nu? spun asta pentru ca oglinzile ar trebui sa fie negre..

Edited by silviu
Link to comment
Share on other sites

pai asa am luat-o cu duda aia mie imi place ca face noise asa cand o ia peste 3500 face cel mai frumos sunet din lume deci nu cred ca e originala.Mai are nishte chestii dar faza e ca nu mai are rost sa-i facem nimic pentru ca shi asa va fii vanduta mai imi lipseste recarou soferului eu am luat-o cu ceva konig dinala rally style mishto dar greu de condus cu el acuma e ceva jaf de scaun dar in dreapta e Recaro nush daca atzi observat mashina e coborata shi e cam greu cu mersul in romania.Vreau sa va cer un sfat am gasit un 320i cu 1400 euro cu avarie la motor din 86 e.Merita sa-l iau ca am acasa un motor 2000i cu getrag shi sa-l schimb?Nu am vazut-o dar daca e gata motoru cred ca a fost trasa deci daca e in ultimu hal nu o iau.
Link to comment
Share on other sites

pai asa am luat-o cu duda aia mie imi place ca face noise asa cand o ia peste 3500 face cel mai frumos sunet din lume deci nu cred ca e originala.Mai are nishte chestii dar faza e ca nu mai are rost sa-i facem nimic pentru ca shi asa va fii vanduta mai imi lipseste recarou soferului eu am luat-o cu ceva konig dinala rally style mishto dar greu de condus cu el acuma e ceva jaf de scaun dar in dreapta e Recaro nush daca atzi observat mashina e coborata shi e cam greu cu mersul in romania.Vreau sa va cer un sfat am gasit un 320i cu 1400 euro cu avarie la motor din 86 e.Merita sa-l iau ca am acasa un motor 2000i cu getrag shi sa-l schimb?Nu am vazut-o dar daca e gata motoru cred ca a fost trasa deci daca e in ultimu hal nu o iau.

124670[/snapback]

pai daca ai tai vor sa-l vinda cauta pe cineva de pe forum sa-l cumepere si cind o sa ai bani da-i omului banii innapoi si iati masina. Si atunci sa vezi fata alor tai :blink: Explica parintilor ca mult nu iau pe ea, daca vine unul sa o cumpere care nu e forumist spune-i ca e motoru e pe duca si trebuie facut ca a avut n'spe accidente etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da am si eu un E30

 

Vehicle identification number WBA AA13 1 E H A E57862

 

 

WBA BMW AG Munich West Germany

WBS BMW Motorsport GMBH, Munich

4US BMW Manu. Corp, Spartanburg.SC USA

 

AA13 -AG Model Code

 

0- Manual Safety Belts

1- Manual Safety Belts with Driver Supp. Res. System

2- Manual Safety Belts with Driver & Pass. Supp. res. System

 

Check diggit - L

 

Model Year

 

A- 1980, B-1981, C-1982, D-1983, E-1984, F-1985, G-1986, H-1987, J-1988, K-1989, L-1990, M-1991, N-1992, P-1993, R-1994, S-1995, T-1996, V-1997, W-1998

 

Plant of Manufacture

 

A,F,G,K -Munich, Germany

B,C,D - Dingolfing, Germany

E,J - Regensburg, GermanY

L - Spartanburg, SC USA

 

 

Salut

Link to comment
Share on other sites

Da am si eu un E30

 

Vehicle identification number WBA AA13 1 E H A E57862

WBA BMW AG Munich West Germany

WBS BMW Motorsport GMBH, Munich

4US BMW Manu. Corp, Spartanburg.SC USA

 

AA13 -AG Model Code

 

0- Manual Safety Belts

1- Manual Safety Belts with Driver Supp. Res. System

2- Manual Safety Belts with Driver & Pass. Supp. res. System

 

Check diggit - L

 

Model Year

 

A- 1980, B-1981, C-1982, D-1983, E-1984, F-1985, G-1986, H-1987, J-1988, K-1989, L-1990, M-1991, N-1992, P-1993, R-1994, S-1995, T-1996, V-1997, W-1998

 

Plant of Manufacture

 

A,F,G,K -Munich, Germany

B,C,D - Dingolfing, Germany

E,J - Regensburg, GermanY

L - Spartanburg, SC USA

Salut

136049[/snapback]

 

Ai incercat pe realoem.com sa vezi ce i-ti da la seria asta? eu de curiozitatte m-am uitat si am gasit ca masina ta e E30 Coupe 325i USA facuta in iunie 89 motor M20, manual

Link to comment
Share on other sites

Ai incercat pe realoem.com sa vezi ce i-ti da la seria asta? eu de curiozitatte m-am uitat si am gasit ca masina ta e E30 Coupe 325i USA facuta in iunie 89 motor M20, manual

136381[/snapback]

 

 

Masina mea e cun hibrid omologat o caroserie separata si un motor separat revopsitaMotorul cumparat din Germania caroseria din Spania asamblata si omologata la Baia Mare

 

mersi pentru interesul acordat

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Aveti idee pe unde as putea gasi mai aproape (prin Bucuresti) un esapament bun (eventual nou) pntru un urs 316, si cam la ce bani? de la saxofon pana la toba finala, inclusiv..

139655[/snapback]

 

exista mai multe variante dar poti tine cont de o medie- 11milioane :)

in cazul in care asta prezinta interes ptr tine putem discuta :blink:

Link to comment
Share on other sites

exista mai multe variante dar poti tine cont de o medie- 11milioane :)

in cazul in care asta prezinta interes ptr tine putem discuta  :blink:

139685[/snapback]

 

Eu mi-am schimbat linia de sapare de la motor pana la toba intermediara la Cluj 350 RON cu manopera cu tot teava inox pantzer pentru un 324D 2500 CM3

Link to comment
Share on other sites

exista mai multe variante dar poti tine cont de o medie- 11milioane :)

in cazul in care asta prezinta interes ptr tine putem discuta  :blink:

139685[/snapback]

Mi-a mancat zilele.. e a doua oara cand l-am schimbat, bineinteles tot cu unul uzat si iar zici ca e tractor.. 11 mil costa unul nou? Sincer, pana acum nu m-am interesat absolut deloc, totusi 11 mil mi se pare cam mult (10 mil m-a costat o masina completa)... :) Mersi oricum pt informatie..

Link to comment
Share on other sites

Mi-a mancat zilele.. e a doua oara cand l-am schimbat, bineinteles tot cu unul uzat si iar zici ca e tractor.. 11 mil costa unul nou? Sincer, pana acum nu m-am interesat absolut deloc, totusi 11 mil mi se pare cam mult (10 mil m-a costat o masina completa)...  :)  Mersi oricum pt informatie..

139740[/snapback]

Am revenit cu ceva mai aproape de adevar 820.46 RON asta incluzand toba de mijloc, toba finala si garniturile din fata :blink:

post-1877-1161159907_thumb.jpg

post-1877-1161159917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salut! imi puteti spune si mie va rog unde este releul de semnalizare la un 320i din '85!

146420[/snapback]

pe coloana de directie, imediat sub volan, mai explicit - dai jos volanul, desfaci cele patru suruburi de la carcasele de plastic (doua in fata si doua dedesupt) si singurul releu pe care ai sa-l descoperi este cel de semnalizare :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.