Jump to content

Problema senzori parcare E46


BADICA

Recommended Posts

Am un e46 320d din 2004 si de vreo 2 luni de zile nu mai merg senzorii de parcare.din cele citite pe forum am descoperit ca doar un singur senzor este ars si anume cel de pe partea stanga,primul.am cautat sa cumpar senzor insa nu am gasit sub 150lei si am preferat sa nu cumpar considerand ca este scump.un priten mi-a zis ca are el un senzor in plus bun,dar masina lui este e46 din 2001,modelul de senzor fiind oarecum diferit.l-am pus la mine,se aude ca si cand ar functiona,dar in masina tot piut in continuu se aude.este din cauza ca senzorul este diferit sau trebuie vreo eroare stearsa ?senzorul in cauza l-am probat pe masina prietenului meu si merge 100%.cum pot rezolva problema?

post-41112-0-29424600-1325453929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am un e46 320d din 2004 si de vreo 2 luni de zile nu mai merg senzorii de parcare.din cele citite pe forum am descoperit ca doar un singur senzor este ars si anume cel de pe partea stanga,primul.am cautat sa cumpar senzor insa nu am gasit sub 150lei si am preferat sa nu cumpar considerand ca este scump.un priten mi-a zis ca are el un senzor in plus bun,dar masina lui este e46 din 2001,modelul de senzor fiind oarecum diferit.l-am pus la mine,se aude ca si cand ar functiona,dar in masina tot piut in continuu se aude.este din cauza ca senzorul este diferit sau trebuie vreo eroare stearsa ?senzorul in cauza l-am probat pe masina prietenului meu si merge 100%.cum pot rezolva problema?

eu am un e46 nfl din 2000.... eu aveam 4 senzori ovali pe masina. Si la mine dupa ceva timp imi piuia incontinuu. Cel din dreapta se bulise. L-am schimbat cu unul din acela rotund care ai tu pe masina si imi merge perfect. Doar ca am 3 senzori ovali si unul rotund de pe un e46 fl.Tu sigur ai un fir intrerupt pe undeva. Ia firele la puricat si mufele ce intra in senzori. Intra noroi, pamant, apa si se deterioreaza. Senzorii de la fl la nfl se potrivesc, doar ca intra mufele mai greu.

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa pui senzor de nfl la fl clar vizual se va obesrva diferenta chiar daca se potriveste parca nu sunt exact in aceleasi frecvente,iar un senzor daca tot vrei second sigur gasesti chiar si aici la mica publicitate mai ieftin de 150 .Un sfat ar fi sa vezi exact care nu functioneaza (presupun ca stiu cum sa verifici)si il iei pe cel/cei in cauza il schimbi si totul va fi ok

 

 

La multi ani!

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa pui senzor de nfl la fl clar vizual se va obesrva diferenta chiar daca se potriveste parca nu sunt exact in aceleasi frecvente,iar un senzor daca tot vrei second sigur gasesti chiar si aici la mica publicitate mai ieftin de 150 .Un sfat ar fi sa vezi exact care nu functioneaza (presupun ca stiu cum sa verifici)si il iei pe cel/cei in cauza il schimbi si totul va fi ok

 

 

La multi ani!

 

am cautat si cei care aveau anunt cu senzori la 100lei nu mai au.o sa il vand pe acesta oval si asa poate dau 150 lei pe unu rotund.daca nu mai exista optiunea sa ii dau jos pe toti si sa pun sistem dinasta chinezesc cu display care oricum cred ca e mai ok.

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa te grabesti si sa pui chinezarii,sigur vei gasi sa il inlocuiesti pe cel defect cu unul oem ,poti face un topic la rubrica cumparari de la mica publicitate in care sa specifici de cati senzori ai nevoie si sunt convis ca vei avea oferte si la 100lei daca nu chiar si mai jos
Link to comment
Share on other sites

.este din cauza ca senzorul este diferit sau trebuie vreo eroare stearsa ?

 

Nu e de la senzor si nu e de la vreo eroare care trebuie stearsa. Ai o problema fizica la instalatie, banii mei ar merge pe cablaj, mai precis mufele in care se prind senzorii.... sunt foarte sensibile si se rup piciorusele de prindere. Sau daca mufele sunt intregi, nu ai impins senzorul pana la capat.

 

Daca nu e de la niciuna din astea, verifica cablajul pana in portbagaj.

 

PS: Inainte de a te apuca de demontat, pune contactul, baga in marsarier si asculta fiecare senzor in parte. Ar trebui sa pacane usor daca asculti de foarte aproape, cel care nu pacane e cu probleme.

Macar stii exact unde sa te uiti cand demontezi bara.

Link to comment
Share on other sites

Nu e de la senzor si nu e de la vreo eroare care trebuie stearsa. Ai o problema fizica la instalatie, banii mei ar merge pe cablaj, mai precis mufele in care se prind senzorii.... sunt foarte sensibile si se rup piciorusele de prindere. Sau daca mufele sunt intregi, nu ai impins senzorul pana la capat.

 

Daca nu e de la niciuna din astea, verifica cablajul pana in portbagaj.

 

PS: Inainte de a te apuca de demontat, pune contactul, baga in marsarier si asculta fiecare senzor in parte. Ar trebui sa pacane usor daca asculti de foarte aproape, cel care nu pacane e cu probleme.

Macar stii exact unde sa te uiti cand demontezi bara.

man senzorul meu defect este primul de pe partea stanga de deasupra tobei.este singurul care iese fara sa scoti bara.senzorul merge pt ca l-am probat pe o masina care ii avea pe toti identici cu el.mufa e bagata bine. senzorul pacane si el dar relativ mai incet decat ceilalti 3.faza e ca la o distanta de 1.5m ea nu mai piuie in continuu....deci senzorul e bun dar nu este compatibil chiar daca intra mufa in el.

Link to comment
Share on other sites

E foarte compatibil, eu am senzori rotunzi pe nFL (original au fost dreptunghiulari), deci NU E DE LA MODELUL SENZORULUI.

Nu ai legat/conectat/montat ceva bine.

ma gandeam sa ma apuc sa desfac bara sa verific cablajul ,dar totusi as vrea sa verific cu unul rotund inainte sa ma apuc.bine ar fi sa fie doar din cablaj.

Link to comment
Share on other sites

E foarte compatibil, eu am senzori rotunzi pe nFL (original au fost dreptunghiulari), deci NU E DE LA MODELUL SENZORULUI.

Nu ai legat/conectat/montat ceva bine.

Acum ce ai vrut sa spui ,ca daca tu ai senzori de nfl pe masina fl asta inseamna ca sunt 100%compatibili,sincer nu prea am inteles ce ai vrut sa spui '.Bogdan',,,el nu a montat acum un kit de senzori de parcare ,s-a stricat unul a vrut sa il inlocuiasa si datorita pretului a luat unu de nfl care nu functioneaza in parametrii normali.

Metoda de rezolvare cere cu imprumut de la un prieten un senzor bun de fl si verfica daca e de la el

Link to comment
Share on other sites

Acum ce ai vrut sa spui ,ca daca tu ai senzori de nfl pe masina fl asta inseamna ca sunt 100%compatibili,sincer nu prea am inteles ce ai vrut sa spui '.Bogdan',,,el nu a montat acum un kit de senzori de parcare ,s-a stricat unul a vrut sa il inlocuiasa si datorita pretului a luat unu de nfl care nu functioneaza in parametrii normali.

 

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

:unsure:

am citit in graba sa nu pierd sucul de sarbatori :rolleyes: ,asa ca reformulez sa nu fi nedumerit,,tu ai e46 nfl si ai pus senzori de parcare de fl si rezultaul a fost unul functional nu?eu la alt e46 pe care l-am avut anterior un 320i tot fl cand am incercat sa schimb un senzor cu unul dreptunghiular cel din modelele de nfl mie nu mi-a functionat la fel facea sunetul in momentul in care puneam in marsarier de aici am dedus ca nu ar fi compatibili,tu sa inteleg ca ai schimbat si mufele si toti cei 4 senzori si functioneaza normal?

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

Man eu am schimbat senzorul fara sa dau bara jos.daca exista posibilitatea asa am facut.initial am vrut sa dau bara jos dar userul XXL mi-a zis ca merge fara sa dau bara jos si asa a fost

 

Mda, am oaresce rezerve asupra a cat de bine ai mufat senzorul pe neve....

 

am citit in graba sa nu pierd sucul de sarbatori,asa ca reformulez sa nu fi nedumerit,,tu ai e46 nfl si ai pus senzori de parcare de fl si rezultaul a fost unul functional nu?eu la alt e46 pe care l-am avut anterior un 320i tot fl cand am incercat sa schimb un senzor cu unul dreptunghiular cel din modelele de nfl mie nu mi-a functionat la fel facea sunetul in momentul in care puneam in marsarier de aici am dedus ca nu ar fi compatibili,

 

Da, am senzori de FL (rotunzi) pe instalatia originala de nFL (senzori dreptunghiulari) si nu am intampinat vreo problema. N-am schimbat nicio mufa, i-am scos pe cei vechi si i-am montat in aceleasi mufe/aceeasi instalatie pe cei noi. Ce-i drept, nu i-am combinat sa vad rezultatul...

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

Da, am senzori de FL (rotunzi) pe instalatia originala de nFL (senzori dreptunghiulari) si nu am intampinat vreo problema. N-am schimbat nicio mufa, i-am scos pe cei vechi si i-am montat in aceleasi mufe/aceeasi instalatie pe cei noi. Ce-i drept, nu i-am combinat sa vad rezultatul...

 

Eu am un senzor de parcare NFL pe o instalatie FL si totul merge perfect

 

Am si o o problema cu senzorii (E46 2001),cand ii marsarier piuie in continuu. Care ar fi cauza ? e stricat vreunu,cablaju...?

 

Pune cheia-n contact, baga schimbatorul in marsalier si apoi incepi sa iei la gadilat senzorii (daca simti o piscatura este ok senzorul respectiv, daca nu reactioneaza deloc este mort).

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Romania...mi-au furat saracii grila cu senzori...evident am achizitionat una second de pe o masina care cica avea una completa functionala...sa i dam crezare omului deci...am montat tinand cont de codul de culori....Nu merge ..logic nu? ....Nu pacane nici un senzor,nu pot fi toti arsi...Siguranta din tabloul di torpedou e buna....sa fie ceva ce imi scapa?Mi-a fost smulsa de sarantoci cea veche,am cositorit firele pe mufele de la cea noua deci lipsa de contact exclus....idei?
Link to comment
Share on other sites

Nu dati banii pe senzori pana nu ii verificati.

1. Puneti contactul cu schimbatorul in marsarier

2. Cu degetul verificati daca senzorii dau inpulsuri si cautati unul care functioneaza.

3. Pui acea mufa la toti senzori si verificati daca dau impuls.

Daca DA- fire intrerupte la mufa lor

NU - sunt stricati si trebuie inlocuiti.

 

Mie imi mergea unul singur, cand am pus toti senzorii pe aceeasi mufa, mergeau toti, am cautat firele intrerupte, le-am izolat si acum Funtioneaza PDC-ul.

Edited by Mario Z
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.