Jump to content

Bujii E90


cdadan

Recommended Posts

318i, N43 (injectie directa), 143 cp

Masina are 72k km, 3 revizii la activ dar in carte nu e bifat schimbul de bujii. Am cateva intrebari:

- schimb bujiile sau le mai las pana la ~90k?

- daca le schimb, ce sa pun?

- am vazut ca motorul e impins pana in spatele radioului. Exista acces facil al bujii sau trebuie sa desfac jumatate de masina?

Link to comment
Share on other sites

Desfaci toate plasticele de deasupra motorului si cele de sub parbriz, bobinele de inductie si camasa de tabla din interiorul camerei in care intra bobinele si cu o cheie speciala cu cap mai lung si mai subtire in carne (pentru ca altfel nu are loc) poti sa scoti bujiile.

Eu le-am schimbat tot cam pe la 70000 km si erau gata.

Te-as sfatuii sa le schimbi.

BMW recomanda schimbarea la al 3-lea schimb de ulei daca nu ma insel.

Link to comment
Share on other sites

M-am interesat un pic de bujii.

NGK ZKBR7A-HTU

- la primul magazin de piese 29 lei/bucata (tva inclus)

- la reprezentata BMW 53 lei/bucata (tva inclus)

- pe siteuri de vanzari de afara intre 9£ si 12 euro, adica aprox. 50 lei

 

Comparand pretul reprezentantei cu cel din magazinul de piese, diferenta e acoperita, sunt convins ca vorbim de aceeasi marfa. Mi-e teama ca pretul suspect de mic sa nu ascunda marfa contrafacuta. Am auzit ca NGK-urile fara iridiu sunt copiate la greu.

Link to comment
Share on other sites

Am luat bujii originale cu 45 lei/bucata, iar la un service semispecializat BMW manopera de inlocuire costa 50 lei.

 

O intrebare: dupa ce motorul se incalzeste, apare un Þãcanit. Am sesizat (din intamplare) ca zgomotul apare din senin cand motorul se apropie de temperatura optima de functionare. Zgomotul e evident din exterior, dar nu se aude in interior. Parca incepe sa ronÞãie, ca un diesel. Asa face toate sau al meu are vreo problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@cdadan si eu am 318i, doar ca N46, iar km aproximativ la fel, si ma intreb de ce ai schimbat bujiile? Ai avut ceva simptome la masina? Asta cu recomandarea nu o stiam...

Eu am verificat bujiile acum vreo 4-5 luni si erau bune. Oare trebuie sa le schimb si eu in curand?

 

P.S. Legat de rontaitul de diesel, la mine nu exista un asemenea zgomot, dar repet, am motorul N46.

Edited by Adrian M
Link to comment
Share on other sites

@cdadan si eu am 318i, doar ca N46, iar km aproximativ la fel, si ma intreb de ce ai schimbat bujiile? Ai avut ceva simptome la masina? Asta cu recomandarea nu o stiam...

Eu am verificat bujiile acum vreo 4-5 luni si erau bune. Oare trebuie sa le schimb si eu in curand?

 

P.S. Legat de rontaitul de diesel, la mine nu exista un asemenea zgomot, dar repet, am motorul N46.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 59000 km si a inceput sa faca urat,la relanti merge rotund dar cand bag 1-a tremura-smuceste si mai face asa cand schimb vitezele in general intre 1700-2000rot,la peste 2000 nu a facut deloc

E posibil sa faca asa de la benzina?am pus si de la alt peco dar vad ca tot asa face

Link to comment
Share on other sites

Incearca in prma faza sa schimbi bujiile. Astia din reprezentante spun ca 60 mii ar fi limita rezonabila. Poate ai noroc si e doar atat.

Benzina folosesc doar de la Rompetrol (efix), de mai multi ani. Nu am avut niciodata probleme, nici la masina actuala, nici la precedenta. Cu BP din Austria mi s-a parut ca merge la fel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.