Jump to content

BMW X5


Daniel`s

Recommended Posts

Salut ma numesc Dan si as avea cateva intrebari referitoare la cei care detin sau au detzinut un X5 3.0d.Eu as vrea sa cumpar unul in leasing nou si as fi interesat de parerea unor detinatori de astfel de SUV`uri.As vrea sa cumpar un X5 din 2006(modelul nou nu`mi place,seamana mai mult cu un X3).De aceea as vrea sa stiu un consum(real nu inflorit)sa stiu parerea lor despre confort si siguranta si nu in ultimul rand costurile de intretzinere si problemele care ar putea aparea in timp.Eu sunt genu` talpagiu dar in rest am fff mare grija de masinile mele si tehnic si estetic...In fine,astept pareri..Va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Nu`mi place X3...parca e prea devreme nascut :blink:  si il vreau nou noutz 0km

160779[/snapback]

 

am avut 2 ambele 3.0d. e cel mai misto suv de pe piata. consuma 9-10 afara si 13-15 in oras. nu e bun off road. trebuie roti de iarna pe zapada.

Link to comment
Share on other sites

Ca si costuri de intretinere,defecte neprevazute nu mi`ai zis nimic....cum se comporta in timp???

163409[/snapback]

 

e ok, mai bun ca toate celelalte bmw-uri. am avut defecte de electronica de noi- soft, bordcomputer, oglinzi. siciitor dar nimic major si nimic mecanic cu exceptia unui taler amortizor la primul care cred ca a fost o intimplare. costuri exploatare cvasi nule- motorina si ulei la revizie- cca 20k km. probabil ca voi lua noul x5 din nou. in ansamblu mi s-a parut cel mai reusit bmw ca masina de zi cu zi. faci orice cu el, n-ai nevoie sa te duci acasa sa schimbi masina daca de ex cumperi un televizor. nu e mare fun la condus dar sta pe sosea la viteza mai bine ca orice suv. nici pretul nu e mare, e cam cat seria 5. problema eca are taxe. sa vedem de la anul.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... e o masina interesanta. Pe de o parte interiorul e facut cu toporul, iar exeriorul e excelent. Mecanica, putere, calitati de alergator excelente (atit cit poate oferi la 180 CP cit am eu). Am urcat si coborit pante destul de ... hmmm... vezi in curtea fabricii Marelbo din Vicovul de Sus - patroul a facut un drumulet de-a dreptul pina sus si ... eu am zis sa il urc/cobor. O senzatie interesanta!). Consumul pe bord e 10.3 in medie (am si oras si destule drumuri afara). In rest ... daca mai vrei ... ai grija la jantele pe 19", arata super dar iti bga mina in buzunar. Prin gropile astea ... rupi brate, etc. Cel putin iarna ... fa ca mine ia pe 17". Vara figurile si iarna buzunarul ... :blink:. Bafta
Link to comment
Share on other sites

Hmmm... e o masina interesanta. Pe de o parte interiorul e facut cu toporul, iar exeriorul e excelent. Mecanica, putere, calitati de alergator excelente (atit cit poate oferi la 180 CP cit am eu). Am urcat si coborit pante destul de ... hmmm... vezi in curtea fabricii Marelbo din Vicovul de Sus - patroul a facut un drumulet de-a dreptul pina sus si ... eu am zis sa il urc/cobor. O senzatie interesanta!). Consumul pe bord e 10.3 in medie (am si oras si destule drumuri afara). In rest ... daca mai vrei ... ai grija la jantele pe 19", arata super dar iti bga mina in buzunar. Prin gropile astea ... rupi brate, etc. Cel putin iarna ... fa ca mine ia pe 17". Vara figurile si iarna buzunarul ... :blink:. Bafta

165410[/snapback]

Te cred la faza ci jantele :) am avut si eu la un seria 5 pe 17 si am vazut diferentza de la 15 la 17,oricum o janta frumoasa schimba f mult aspectul masinii pacat insa ca la noi le faci patrate in cateva luni...poate peste ceva timp or sa fie bune shi drumurile noastre..

Link to comment
Share on other sites

e ok, mai bun ca toate celelalte bmw-uri. am avut defecte de electronica de noi- soft, bordcomputer, oglinzi. siciitor dar nimic major si nimic mecanic cu exceptia unui taler amortizor la primul care cred ca a fost o intimplare. costuri exploatare cvasi nule- motorina si ulei la revizie- cca 20k km. probabil ca voi lua noul x5 din nou. in ansamblu mi s-a parut cel mai reusit bmw ca masina de zi cu zi. faci orice cu el, n-ai nevoie sa te duci acasa sa schimbi masina daca de ex cumperi un televizor. nu e mare fun la condus dar sta pe sosea la viteza mai bine ca orice suv. nici pretul nu e mare, e cam cat seria 5. problema eca are taxe. sa vedem de la anul.

163929[/snapback]

Pai din cate am calculat eu ajung cu tot cu taxe in jur de 55-60 de mii....cu banii jos nu pot sa`l iau dar la un leasing m`as descurca.Nu il iau ca masina de figuri chestia e ca cocsez mult prin tara(cam 50 de mii pe an)si vroiam sa stiu daca ma tzin suspensiile tot ce tine de articulatii,care de fapt pica primele pe drumurile noastre.

Link to comment
Share on other sites

cum sa fie 55-60mii?fara optiuni?

 

citeste aici cu atentie  http://www.bmw.ro/download/BMW%20-%20Lista...%20Standard.pdf  acestea sunt preturile cu dotari standard fara TVA si fara taxe vamale.Cu ceva optiuni si cu tot cu taxe ajunge cam 70000E.

166413[/snapback]

Apoi stii cum e?..daca la om i se pune pata ce mai conteaza 10 mii in plus? :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.