Jump to content

Plumbi de echilibrare de calitate


cristimm

Recommended Posts

Mai, mai lasati spiritul asta danubo-carpato-combativo-ironic ca nu e topic in care sa nu ne aratam muschii de sorginte balcanica.

Omul poate a gandit cu voce tare, isi face un plan, poate nu e singurul care gandeste asa etc.... important e sa oferim sfaturi la subiect iar daca cineva nu e de acord, combateti ideea in mod elegant, nu castiga nimeni nimic daca ne facem unii pe altii in toate felurile.

 

E o placere sa asisti la discutii pe forumurile din afara, se spun si acolo multe prostii, dar nu n-am vazut sa se ajunga la jigniri si comportamente ironice ca la noi.

 

:(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru sceptici si ca sa vedeti ca nu e chiar un moft iata ce se intampla in timp cand echilibrezi cu plumbi de 2 lei. Se produce o reactie intre plumb si aliajul jantei si rezultatul este:

 

http://old.ecocenter.org/newsletter/ecolink/aug09/images/free-lead-weight.jpg

 

Ca solutie temporara pentru iarna (am tot de jante de aliaj) am picurat putin ulei intre janta si plumb pentru a evita fenomenul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt cu masina care trebuie (sunt cu BMW-ul azi). Pe Seat am ceva in genul asta:

(arata mai bine decat cel gasit pe net - fara scris pe ei; si mai mici ca nu cere 40g).

http://www.bizoo.ro/image/img360/sale/Contragreutati-15-gr-pentru-jante-de-aliaj_4156391_1295539377.jpg

 

Ce cauti tu / si am cautat si eu este cel realoem: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL71&mospid=47634&btnr=36_0866&hg=36&fg=20&lang=en

 

O sa intreb daca au la VW pe original - ca arata identic cu cei de la BMW si au mai multe lucruri pe stoc.

La BMW la reprezentanta nu au nici stergatoare fara comanda.

Daca suni la BMW sa-mi spui si mie daca sunt pe stoc si cat costa.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa aibe pe stoc, ca fac si ei echilibrari, ca daor vand gume si jante.

 

NU stiu daca folosesc plumbi OEM, asta e alta poveste.

Poti merge sa faci echilibrarea acolo si sa intrebi.

 

 

Oricum mie nu mi se pare in regula sa pui la jante de aliaj plumbi pe exterior.

In DE cand ma duceam freca ala cu carpa de ii ieseau ochii si folosea si o solutie de curatare inainte sa lipeasca.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

In romania in loc sa frece cu carpa dau cu un cutit (sau coada de la cleste) si zgaraie vopseaua. Corect ar fi sa frece cu o carpa. Dar cand sunt 3-4 masini la coada sa-l vad eu pe ala care ii da peste mana.

Daca contragreutatea este de calitate, nici nu strica buza nici nu corodeaza. Probleme apar doar daca plumbul este de proasta calitate si/sau urechea aia de prindere nu are forma buna si "taie"" janta cand o bate.

Edited by MOTANUL
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am intrebat la vw si pentru toate rotile plumbii OEM ar costa cam 120 lei (pentru o medie de 15 lei). 7 lei cu tot cu TVA este cel de 5g si 26 lei era cel de 60g.

Daca pun o medie de 10 ies la 80 lei.

 

Mai pun si un discount de intre 5-15% cat as putea sa obtin la orice ora; tot ies destul de scump.

Nici la reprezentanta la care am intrebat nu fac echilibrari cu plumbi originali. Fac cu plumbi indigeni.

 

Dar de cumparat se pot cumpara ca piesa OEM.

Daca intreaba cineva la BMW sa posteze cat costa acolo. (eu ma astept sa fie mai scumpi - dar cine stie...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Plumbii cu adeziv sunt ptr jante de aliaj,iar cei de exterior,de ciocan sunt ptr jante de tabla.M****ii de la vulcanizari,din lene sau de salariu de cacao pun doar cei de ciocan.........sa degresezi pe interior janta e munca si timp pierdut.De aici se ajunge la clienti nemultumiti.Asta trecind peste faptul ca si plumbii sunt de marci,compozitii si calitati diferite,patronul cumpara plumbi de cacao,cit mai ieftini,sa iasa banu....:goodjob: Edited by Bala
limbaj
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.