Jump to content

Inmatriculare / Taxa Inmatriculare 2012


lucass

Recommended Posts

Poi depinde la schimbare proprietar e 108 lei...pentru prima inmatriculare e 400 lei...akm nush exact la prima inmatriculare daca cumva iti expira valabilitatea foii..adica dak trec alea 60 de zile si tu nu ti`ai inmatriculat masina...tre sa platesti 400 roni iar...habar nu am...dar la schimbare proprietar e 108 lei...

am inteles muslumesc!

Link to comment
Share on other sites

"OrdonanÞa de urgenÞã care urmeazã sã modifice Legea privind taxa de poluare auto a fost pe masa Guvernului În ºedinÞa de astãzi (miercuri, 25 ianuarie 2012, n.r.), Însã doar pentru o discuÞie preliminarã. Cel mai probabil, aprobarea documentului va avea loc sãptãmâna viitoare. Pânã atunci, Legea În forma actualã rãmâne În vigoare, deci ºi prevederea prin care toate maºinile Înmatriculate Înainte de 1 ianuarie 2007 intrã sub incidenÞa achitãrii unei taxe de poluare", informeazã Ministerul Mediului ºi Pãdurilor.

 

http://www.jurnalul.ro/observator/taxa-auto-valabila-o-saptamana-602436.htm

 

 

djandr3i

indiferent daca se scoate legea noi astia cu masini inmatriculate dupa 2007 tot trebuie sa ducem adeverinta cum ca nu s-a restras taxa . M-am informat si asa a spus domnul de la Politie ( Inmatriculari )

 

te-a informat GRESIT domnu' politist.

 

Dupa ce se scoate prevederea asta, la vanzarea masinilor INMATRICULATE, NU se mai plateste nimic si NU trebuie sa mai aduci nici o dovada ca s-a platit.

 

DACA NU SE MAI PLATESTE TAXA POLUARE LA VANZAREA UNEI MASINI DEJA INMATRICULATE (pre sau dupa 2007), atunci DE CE AR TREBUI SA MAI FACI DOVADA PLATII TAXEI?! :blink:

 

E la mintea cocosului :thumbsup:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

"OrdonanÞa de urgenÞã care urmeazã sã modifice Legea privind taxa de poluare auto a fost pe masa Guvernului În ºedinÞa de astãzi (miercuri, 25 ianuarie 2012, n.r.), Însã doar pentru o discuÞie preliminarã. Cel mai probabil, aprobarea documentului va avea loc sãptãmâna viitoare. Pânã atunci, Legea În forma actualã rãmâne În vigoare, deci ºi prevederea prin care toate maºinile Înmatriculate Înainte de 1 ianuarie 2007 intrã sub incidenÞa achitãrii unei taxe de poluare", informeazã Ministerul Mediului ºi Pãdurilor.

 

http://www.jurnalul.ro/observator/taxa-auto-valabila-o-saptamana-602436.htm

 

 

djandr3i

indiferent daca se scoate legea noi astia cu masini inmatriculate dupa 2007 tot trebuie sa ducem adeverinta cum ca nu s-a restras taxa . M-am informat si asa a spus domnul de la Politie ( Inmatriculari )

 

te-a informat GRESIT domnu' politist.

 

Dupa ce se scoate prevederea asta, la vanzarea masinilor INMATRICULATE, NU se mai plateste nimic si NU trebuie sa mai aduci nici o dovada ca s-a platit.

 

DACA NU SE MAI PLATESTE TAXA POLUARE LA VANZAREA UNEI MASINI DEJA INMATRICULATE (pre sau dupa 2007), atunci DE CE AR TREBUI SA MAI FACI DOVADA PLATII TAXEI?! :blink:

 

E la mintea cocosului :thumbsup:

 

Andrey e un amic de-al meu..si deodata am fost la politie...si exact asa i`a spus...degaba se scoata texa la masinile inmatriculate inainte de 2007 tu tot trebuie sa vi cu dovada..mna eu de atunci sunt confuz...cum adik...dak n`am hartia platesc taxa si ala ce are masina inmatriculata din 95 nu ?....ala ori e prost ori nush...

Link to comment
Share on other sites

Pai inseamna ca ala ori e un CRETIN ori stie el ceva ce Borbely vrea sa faca.

 

Eu inclin sa cred ca e prima varianta.

 

Scotand articolul ala cu prima vanzare, normal si in normele metodologice de aplicare, ar trebui sa dispara orice articol cu referire la aplicarea taxei pentru orice automobil inmatriculat in RO, <2007> .

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Ce e interesant k doar de masinile inmatriculate sub 2007 e vorba...

 

Pana la urma tot nelamurita este lumea.

 

Sa va lamuresc eu in privinta adeverintei prin care se face dovada ca a fost platita taxa pt masina X si ca nu a fost recuperata in instanta.

 

Va atasez o poza facuta ieri la inmatriculari pipera. Adeverinta ar trebui sa arate cam asa :

 

http://imageshack.us/photo/my-images/405/anafsect4.jpg/

 

Din pacate pentru mine, nu am putut scoate aceasta hartie de la sectorul 3 pentru ca nu au implementat noile norme. Este singurul sector din Bucuresti care nu are aceste noi norme implementate inca. Am facut poze la vreo 6 adeverinte ca sa am dovada pentru cei de la sectorul 3 dar tot degeaba :).

 

Adeverinta se scoate de la ANAF din sectorul in care aveti domiciliul.Nu trebuie sa o scoate primul proprietar, se scoate pe baza de serie sasiu.

 

Legat de suspendarea legii nu stiu nimic pentru ca nu am citit-o in amanunt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma tot nelamurita este lumea.

 

Sa va lamuresc eu in privinta adeverintei prin care se face dovada ca a fost platita taxa pt masina X si ca nu a fost recuperata in instanta.

 

Va atasez o poza facuta ieri la inmatriculari pipera. Adeverinta ar trebui sa arate cam asa :

 

http://imageshack.us/photo/my-images/405/anafsect4.jpg/

 

Din pacate pentru mine, nu am putut scoate aceasta hartie de la sectorul 3 pentru ca nu au implementat noile norme. Este singurul sector din Bucuresti care nu are aceste noi norme implementate inca. Am facut poze la vreo 6 adeverinte ca sa am dovada pentru cei de la sectorul 3 dar tot degeaba :).

 

Adeverinta se scoate de la ANAF din sectorul in care aveti domiciliul.Nu trebuie sa o scoate primul proprietar, se scoate pe baza de serie sasiu.

 

Legat de suspendarea legii nu stiu nimic pentru ca nu am citit-o in amanunt.

 

si cat dureaza pana o obtii

Link to comment
Share on other sites

În conformitate cu Legea nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, Ministerul Mediului şi Pădurilor supune dezbaterii publice Proiectul de Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului pentru suspendarea aplicării unor dispoziţii ale Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, precum şi pentru restituirea taxei achitate în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (2) din lege

http://www.mmediu.ro/legislatie/legislatie.htm

 

Proiect de lege suspendare 1 an

 

Art. I – Începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de

urgenţă aplicarea dispoziţiilor art. 2 lit. i), ale art. 4 alin. (2) şi cele privind prima

transcriere a dreptului de proprietate ale art. 5 alin. (1) din Legea nr. 9/2012

privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, publicată în

Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 17 din 10 ianuarie 2012, se suspendă

până la 1 ianuarie 2013.

Art. II – (1) Contribuabilii care au achitat taxa pentru emisiile poluante

provenite de la autovehicule ca urmare a primei transcrieri a dreptului de

proprietate, în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (2) din Legea nr. 9/2012,

în perioada cuprinsă între data intrării în vigoare a acestei legi şi data intrării în

vigoare a prezentei ordonanaţe de urgenţă, pot solicita restituirea acesteia.

 

http://www.mmediu.ro/legislatie/proiecte_acte/2012-01-26/2012-01-26_proiecte_acte_proiectougsuspendareprevederilegetaxaauto.pdf

 

 

Legea 9/2012

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_27433/Legea-nr-9-2012-privind-taxa-pentru-emisiile-poluante-provenite-de-la-autovehicule.html

 

 

Art. 4. - (2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii.

 

 

Art. 5. - (1) Organul fiscal competent calculeaza cuantumul taxei, pe baza documentelor din care rezulta dovada dobandirii dreptului de proprietate asupra autovehiculului si elementele de calcul al taxei, depuse de catre contribuabilul care intentioneaza sa efectueze inmatricularea sau prima transcriere a dreptului de proprietate. Lista documentelor este prevazuta in normele metodologice de aplicare a prezentei legi

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Poi amanarea asta e velabila doar pentru masinile inmatriculata sub 2007? sau si pentru alea dupa 2007...politistul de la inmatriculari sustine sus si tare k si dupa amanare va fi valabila doar pentru masinile inmatriculate sub 2007... ce sa mai cred?

 

PENTRU TOATE MASINILE INMATRICULATE, INDIFERENT DE AN. LA VANZARE NU SE VA MAI PLATI NICI O TAXA DE POLUARE.

 

 

Sper si cred, ca si prevederea din normele metodologice de aplicare, cum ca trebuia sa aduci dovada ca NU S-A RESTITUIT TAXA prin hotarari definitive, sa dispara, cat timp TAXA DE POLUARE LA PRIMA VANZARE PTR MASINI INMATRICULATE DEJA, SE SUSPSENDA

 

Asta se suspenda.

 

Art. 4. - (2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care NU a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Masinile inmatriculate inainte de 2007 beneficiaza de aceasta taxa mai speciala,cele inmatriculare dupa 2007(dovedibil prin duplicat la factura/bon fiscal prin care s-a platit taxa) sunt exceptate si ele de la plata taxei.

 

nu se dovedeste prin duplicat la factura / bon fiscal, am incercat eu si nu a mers. singura posibilitate de a dovedii este cu adeverinta atasata de mine intr-un post anterior.

Link to comment
Share on other sites

Ce tara aiurea , mai am 30 zile si imi expira RAR-ul si tot nu pot sa inmatriculez masina pentru un kkt de adeverinta ar fi tare , ca pe cand scot adeverinta aia nenorocita , sa nu mai am nevoie de ea .

 

tot ce e posibil, cand am fost la sectorul 3 sa scot adeverinta mi-au zis sa revin luni ca poate atunci au normele implementate si ca sa vedem ca poate nu o sa mai fie nevoie deloc. banuiesc ca stia functionarul ala ceva. eu zic sa nu iti faci griji ca intr-o luna de zile rezolvi intr-un fel sau altul.

Link to comment
Share on other sites

De rezolvat tot rezolv , doar ca sunt satul de umblat atat pentru masina de la o institutie la alta . Am auzit la TV acuma seara ca cica s-ar fi scos taxa , ca a trecut ordonanta de urgenta si revina la normal cum a fost cu taxa veche . Acum ramane de vazut sa merg iar la politie sa ma cert din nou cu domnul deacolo.
Link to comment
Share on other sites

De rezolvat tot rezolv , doar ca sunt satul de umblat atat pentru masina de la o institutie la alta . Am auzit la TV acuma seara ca cica s-ar fi scos taxa , ca a trecut ordonanta de urgenta si revina la normal cum a fost cu taxa veche . Acum ramane de vazut sa merg iar la politie sa ma cert din nou cu domnul deacolo.

 

sa ne zici si noua ce ai facut la politie, eu am fost azi dimineata si am depus cererea pentru adeverinta. doar.....o saptamana trebuie sa astept.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.