Jump to content

Inmatriculare / Taxa Inmatriculare 2012


lucass

Recommended Posts

Am fost azi la politie si aceeasi poveste...m`a intrebat de hartia de la ANAF...poi zic am auzit la televozor k s-a scos TAXA la masinile inmatriculate sub 2007....la care zice el inca nu a intrat legea in vigoare + DOAR LA MASINILE INMATRICULATE SUB 2007....adica ala e tampit? eu am masina inmatriculata in 2007 cu taxa platita si imi cere hartia si dak vine un moshulik cu dacia inmatriculata in 95 nu`i mai tre nici o hartie ?
Link to comment
Share on other sites

Se poate. Sa vedem OG. Se scoate taxa pt cele inainte de 2007, se pastreaza taxa pt tot ce e post 2007, inclusiv la cele inmatriculate, adica trebuie dovada. Dar mai asteapta, asta e tara noastra.

 

acum e valabila SI TAXA LA PRIMA VANZARE. ptr cele pre-2007 trebuie platita, iar la vanzarea celor dupa 2007 trebuie FACUTA DOVADA ca s-a platit.

 

 

din ce au zis astia, OG va suspenda 1 an TAXA LA PRIMA VANZARE, CELE INMATRICULATE DEJA IN TARA, NU VOR MAI PLATI NIMIC SI NU VA MAI TREBUI SA DOVEDEASCA NICIO PLATA LAPRIMA VANZARE. Ca nu mai au pentru ce, masina E DEJA INMATRICULATA.

 

Se pastreaza taxa de poluare pentru PRIMA INMATRICULARE IN TARA.

Si ramane MINUS 25% fata de cat era anul trecut.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine dar mai stii, una zic azi, alta zic maine. Poate lasa paragraful cu cine si-a recuperat-o s-o replateasca etc. Ma deranjeaza in special ca poate nu vand masina anul asta, am depus cu un amic si actele pt un proces pt taxa, ceea ce m-ar afecta la anul daca o vand si tot asa. Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

acum e valabila TAXA LA PRIMA VANZARE. ptr cele pre-2007 trebuie platita, iar la vanzarea celor dupa 2007 trebuie FACUTA DOVADA ca s-a platit.

 

 

din ce au zis astia, OG va suspenda 1 an TAXA LA PRIMA VANZARE, CELE INMATRICULATE DEJA IN TARA, NU VOR MAI PLATI NIMIC SI NU VA MAI TREBUI SA DOVEDEASCA NICIO PLATA LAPRIMA VANZARE. Ca nu mai au pentru ce, masina E DEJA INMATRICULATA.

 

Se pastreaza taxa de poluare pentru PRIMA INMATRICULARE IN TARA.

Si ramane MINUS 25% fata de cat era anul trecut.

 

Eu nu te inteleg... zimi clar e normal k dac am o masina inmatriculata pe ARGES in 11/2007 cu taxa platita de primul proprietar sa mi se ceara akm dovada?...poi cum eu tre sa dovedesc si dak nu era platita? trebuia sa o platesc eu ? cum adik din 2006 nu platesc si astia din 2007 platesc...O MARE PROSTIE!!

Link to comment
Share on other sites

ACUM, IN ACEST MOMENT, TU/cumparator trebuie sa faci dovada platii (ca in 2007 se platea taxa poluare) la prima vanzare.

 

ACUM, IN ACEST MOMENT, unul cu o masina inmatriculata in 2006 TREBUIE SA PLATEASCA taxa poluare la prima vanzare (cumparatorul).

 

GABORU ALA HABAR N-AVEA CE VORBESTE. :thumbsup:

 

ACUM

 

MASINI INMATRICLUATE <2007 PRIMA VANZARE = TAXA POLUARE

 

MASINI INMATRICULATE >2007 PRIMA VANZARE = DOVADA PLATII

 

Mai asteapta sa dea Ordonanta de Urgenta, CA CICA taxa va reveni la normal (ADICA FARA CELE 2 RANDURI DE MAI SUS), ca anul trecut, -25%.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

maine dimineata ma duc eu la pipera sa vad daca reusesc sa o inmatriculez. azi am primit de la primul proprietar o foaie de la finante ca sa platit taxa, stampilata si semnata. sper sa nu ma duc pana acolo si sa aud ca nu e bun formatul sau alte chestii.

 

dupa cate stiu eu, o masina deja inmatriculata in tara pe alt judet poate circula si asa, nu te intreaba nimeni de proprietar daca ai itp/asigurare.

Link to comment
Share on other sites

Problema cu legea asta , indiferent daca se scoate legea noi astia cu masini inmatriculate dupa 2007 tot trebuie sa ducem adeverinta cum ca nu s-a restras taxa . M-am informat si asa a spus domnul de la Politie ( Inmatriculari ) .Ce aiurea ,frumos in Romania ... .
Link to comment
Share on other sites

Salut! Va spun eu cum este exact, ca si eu am cumparat o masina sapt trecuta, din 2006, inmatriculata in Romania in 2009 (deci s-a platit taxa, de primul proprietar, eu fiind acum al 3-lea prorietar din Romania)

Ca sa inmatriculez masina, am nevoie de o foaie cum ca primul proprietar a platit acea taxa si (ATENTIE!!!)ca nu si-a recuperat-o in instanta ulterior. Acea foaie trebuie scoasa de la ANAF obligatoriu de catre cel care a platit taxa, in orasul respectiv (nu in alt oras). Daca acea persoana a murit, sau nu e in tara, ghinion, o platiti din nou!

Link to comment
Share on other sites

Poi depinde la schimbare proprietar e 108 lei...pentru prima inmatriculare e 400 lei...akm nush exact la prima inmatriculare daca cumva iti expira valabilitatea foii..adica dak trec alea 60 de zile si tu nu ti`ai inmatriculat masina...tre sa platesti 400 roni iar...habar nu am...dar la schimbare proprietar e 108 lei...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.