Jump to content

Inmatriculare / Taxa Inmatriculare 2012


lucass

Recommended Posts

Salut,

 

Am cautat ceva prin topic-urile actuale dar nu am gasit nimic despre ceea ce urmeaza.

 

Trebuie sa inmatriculez masina si am hotarat ca maine sa ma duc la Pipera sa rezolv. Am toate actele necesare plus un dubiu.

 

Am inteles ca se cere acum un document de la ANAF stampilat si semnat ca s-a platit taxa de poluare/inmatriculare. Stie cineva ceva de acest lucru ?

 

Nu de alta dar sa nu ma duc pana la Pipera degeaba.

 

Sper ca nu sa mai discutat acest subiect, daca da rog un moderator sa mute / lipeasca / stearga topicul.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil ca se cere, indiferent ca masina e inmatriculata de x ani in Romania. Da maine un telefon acolo, insisti si ti se da un raspuns.

 

 

Ok, multumesc de raspuns.O sa dau un telefon dimineata.

 

Daca a inmatriculat cineva o masina saptamana asta si stie sigur, astept un raspuns.

 

PS: Dupa ce rezolv postez daca am avut nevoie de acel act.

Link to comment
Share on other sites

E absurd sa ceara chitanta. Poate masina a fost cumparata de le cel care a platit taxa si nu s-a dat si chitanta o data cu vanzarea.

 

Sa aiba dracu o baza de date cu astfel de informatii, daca tot adopta astfel de legi aberante !

Link to comment
Share on other sites

E absurd sa ceara chitanta. Poate masina a fost cumparata de le cel care a platit taxa si nu s-a dat si chitanta o data cu vanzarea.

 

Sa aiba dracu o baza de date cu astfel de informatii, daca tot adopta astfel de legi aberante !

Exact la asta ma gandeam si eu...de ce ar avea nevoie de dovada fizica a platii cand se poate verifica foarte usor. Sa-i f..a cainii, mare porcarie legea asta! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma gandeam si eu...de ce ar avea nevoie de dovada fizica a platii cand se poate verifica foarte usor. Sa-i f..a cainii, mare porcarie legea asta! :frantics:

 

Exista o baza de date la ANAF pentru fiecare sector/oras si se verifica dupa seria de sasiu dupa cate am inteles de la un prieten care se ocupa cu inmatriculari.

 

Nu se da chitanta, se da o foaie stampilata si semnata in care ar trebui sa scrie ca pt autovehiculul cu seria de sasiu XXXXXXXXXXXXXXX sa platit taxa.

 

Sper sa nu dau de vreun capcaun maine dimineata la ANAF. Va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

Exista o baza de date la ANAF pentru fiecare sector/oras si se verifica dupa seria de sasiu dupa cate am inteles de la un prieten care se ocupa cu inmatriculari.

 

Nu se da chitanta, se da o foaie stampilata si semnata in care ar trebui sa scrie ca pt autovehiculul cu seria de sasiu XXXXXXXXXXXXXXX sa platit taxa.

 

Sper sa nu dau de vreun capcaun maine dimineata la ANAF. Va tin la curent.

 

Sa inteleg ca la Pipera se verifica doar daca ai foaia asta? Fara a verifica efectiv intr-o baza de date? Metoda asta are cateva puncte slabe.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

E absurd sa ceara chitanta. Poate masina a fost cumparata de le cel care a platit taxa si nu s-a dat si chitanta o data cu vanzarea.

 

Sa aiba dracu o baza de date cu astfel de informatii, daca tot adopta astfel de legi aberante !

sta in puterea lor sa faca lucrurile cat de complicate vor . Nu exista nici un motiv pt care ar usura traseul , poate chiar se pierd chitantele . Sau ei de fapt nu prea au evidente clare , pt ca in sistemul electronic .......se pierd multe .Si e aproape un vis ca o institutie sa comunice eficient una cu alta . Vezi cazul amenzilor achitate si confirmate doar e o amarata de chitanta . Parca dispare in eter confirmarea electronica .

Link to comment
Share on other sites

sta in puterea lor sa faca lucrurile cat de complicate vor . Nu exista nici un motiv pt care ar usura traseul , poate chiar se pierd chitantele . Sau ei de fapt nu prea au evidente clare , pt ca in sistemul electronic .......se pierd multe .Si e aproape un vis ca o institutie sa comunice eficient una cu alta . Vezi cazul amenzilor achitate si confirmate doar e o amarata de chitanta . Parca dispare in eter confirmarea electronica .

 

 

cred ca se foloseste metoda clasica...am vazut foaia...e semnata si stampilata de cine trebuie, este BUNA. asa si cu stampila de financiar. daca tin eu minte bine au fost cazuri in care s-au inmatriculat masini cu chitante false :). sunt curios ce o sa-mi zica astia dimineata.

Link to comment
Share on other sites

Copie dupa chitanta sau dovada platii. Dar incearca tu sa iei dovada platii daca masina a mai avut ca propietari o firma de leasing+inca un propietar!! Ideea e ca a fost la anaf si l-au plimbat aiurea. O sa vezi maine tu.

 

Salut, cred ca as putea scrie un roman la cat m-am plimbat azi. pe scurt suna cam asa :

 

Ma trezesc dimineata ca un bun contribuabil si ma duc la ANAF (sect. 3 in cazul meu). Acolo ce sa vezi, stupoare....vreo 30 de oameni la coada pt plata parcare/amenzi/impozite/recuperare 25 % din taxa samd. Vorbesc cu un gardian, intru sa discut cu un inspector despre problema mea. Dupa discutie sunt trimis in aceasi zona in alta cladire ca sunt altii care se ocupa de asta. Din acea cladire ma trimit in alta (deja se contura in mintea mea ideea ca nu o sa rezolv nimic).

 

Aici primesc raspuns : NU se poate scoate din Bucuresti pentru Constanta, trebuie facuta cererea acolo de catre primul proprietar care a achitat si taxa. Si zic, fratilor dar voi nu aveti o baza de date comunca ceva ? Raspunsul a fost .... nu avem absolut nicio legatura cu Constanta si noi raspundem doar pentru sectorul 3 al capitalei.

 

Am fost si la pipera la inmatriculari si mi-au spus ca ei vor decat sa vada "hartia", nu se implica in procesul de dobandire a acesteia.ANAF isi rezolva problemele astea intern.

 

Birocractie peste birocratie pentru...NIMIC. Daca luam o amenda in Constanta stiau sa o trimita in Bucuresti la impozite :).

 

Vesti triste dar asta este....acum astept sa imi trimita omul actul ( macar atat noroc sa am in chestia asta....sa stiu cine este primul proprietar ).

Edited by lucass
Link to comment
Share on other sites

noi ar trebui sa protestam intr-un mod mult mai elegant si mai tacut sa nu la mi platim bani la stat ca doar nu avem nici un contract cu ei :) ne jupoaie astea si porbabil nici ceilalti nu erau mai buni doar ca zambeau mai mult :)
Link to comment
Share on other sites

ti-am zis ca asa e... nici nu vreau sa ma gandesc cum in 2012 nu exista o baza de date in care sa cauti o taxa platita. asta e tara in care locuim si o sa ne enervam din ce in ce mai mult pe niste rahaturi care bossssiiii nu sunt in stare sa le puna la punct. succes la inmatriculare!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.