Jump to content

Inmatriculare / Taxa Inmatriculare 2012


lucass

Recommended Posts

Problema rezolvata.Am fost in suspans pana astazi cand am fost din nou la Pipera unde mi-au fost eliberate toate actele cu explicatia urmatoare: "a fost o verificare in legatura cu taxa de inmatriculare ".Pentru toti cei care cauta si gasesc o masina second care a fost introdusa si inmatriculata in tara in 2008 ,aveti grija si cel mai bine verificati la Politie cum sta treaba .Se fac cercetari la sange .O zi buna tuturor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut am si eu o intrebare poate unii dintre voi v ati lovit de aceasta problema,am o masina sh adusa din germania am vrut si vreau sa o inmatriculez dar taxa e prea mare am platit un avocat si am dat statul in judecata dar termenul mi la dat tocmai in septembrie 2013 intrebarea este cum sau ce ar trebui sa fac ca sa pot circula cu masina pe toata durata procesului avand in vedere ca cele trei seturi de numere rosii au fost scoase.
Link to comment
Share on other sites

cred ca nu ai ce face decat sa stai cu masina pe dreapta pana la proces ! :( nu sunt sigur,dar cred ca mai poti scoate un set de nr provizorii internationale !

 

valabile tot 30 de zile !

 

da astea cum arata si ce acte trebuie ca sa le pot scoate se da asa ceva numere provizorii internatio9nale?

 

Cel mai bine intreaba avocatul pe care l-ai angajat. Ar trebui sa stie daca pe perioada litigiului ai drepturi la mai multe seturi de numere rosii!

 

pai avocata mi a dat o hartie scoasa de pe siteul tribunalului aia cu termenul si ma trimis la politie ,acolo cand am intrebat mi a zis ca nu mai pot face nimic daca am scos cele trei randuri de numere rosii,de si eu am auzit pe la altiii dar nu stiu concret ca pe durata procesului si cat esti in litigiu cu statul ar trebui sa ti prelungeasca autorizatia de circulatie provizorie,dar la politie mi au zis ca nu se face asa ceva.

 

nu are dreptul decat la 3 randuri de nr rosii valabile cate 30 de zile fiecare ! asta stiu sigur pt ca mi-am inmatriculat si eu masina tot prin proces !

tot asa ti a pus termenul de tarziu la 8 luni?

Link to comment
Share on other sites

eu am rezolvat in 3 luni ! am adus masina din germania in octombrie 2012 ,am primit termenu' pe 5 decembrie si pe 6 ianuarie 2013 am ridicat numerele negre ! nu stiu de ce ai termen asa tarziu ! am prieteni care au primit termene in februarie ,martie ... cel mult !

 

nu sunt numere rosii internationale ci numere provizorii internationale care sunt negre dar sunt valabile tot 30 de zile!

Link to comment
Share on other sites

nu au cum sa prelungeasca autorizatia ! nr provizorii internationale arata tot ca alea rosii ,tot cu cifre dar sunt negre! nu stiu ce acte iti trebuie ... ar fi bine sa te interesezi la un birou de acte auto si o sa te lamureasca !

multumesc de sfat

 

eu am rezolvat in 3 luni ! am adus masina din germania in octombrie 2012 ,am primit termenu' pe 5 decembrie si pe 6 ianuarie 2013 am ridicat numerele negre ! nu stiu de ce ai termen asa tarziu ! am prieteni care au primit termene in februarie ,martie ... cel mult !

 

nu sunt numere rosii internationale ci numere provizorii internationale care sunt negre dar sunt valabile tot 30 de zile!

nu stiu nici eu de ce atat de tarziu,avocata mi a zis ca nu dau oamenii termeni de judecata ci calculatorul si ca a facut o cerere pentru un termen mai apropiat

Link to comment
Share on other sites

doar in anumite judete din tara se pot elibera nr provizorii pe toata durata procesului.. in Buc din cate stiu nu se elibereaza

eu sunt din iasi am mers la inmatriculari si am zis de prelugire sau sa mi dea ceva sa pot circula si mi a zis ca nu se poate

Link to comment
Share on other sites

Bai nene, asa ceva nu exista. Nu stiu ce ai auzit tu, dar numere provizorii internationale nu s-au dat in Romania niciodata.

 

Se mai dau numere de proba pentru dealeri care aduc mai mult de 10 masini dintr-un model.

 

Ce vorbesti tu aici sunt aberantii. Probabil n-ai inteles bine.

Link to comment
Share on other sites

Bai nene, asa ceva nu exista. Nu stiu ce ai auzit tu, dar numere provizorii internationale nu s-au dat in Romania niciodata.

 

Se mai dau numere de proba pentru dealeri care aduc mai mult de 10 masini dintr-un model.

 

Ce vorbesti tu aici sunt aberantii. Probabil n-ai inteles bine.

de unde sti tu ??? eu am vazut cu ochii mei doar nu inventez !

Link to comment
Share on other sites

din cate imi aduc aminte exista o chichita sa poti scoate nr rosii pe toata durata procesului

nu conteaza ca dureaza o luna sau doi ani

intreaba avocatul

cand am avut procesul pentru a lu tata ma intrebat avocatul daca vreau sa ai dau an judecata si pt asta si iam spus ca da

ar trebui sa se poata si an alte judete

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.