Jump to content

Inmatriculare / Taxa Inmatriculare 2012


lucass

Recommended Posts

fie cum zici tu prietene , eu ii ziceam omului ca am vazut si sa se intereseze !

 

Nu exista numere provizorii internationale. Nu exista pur si simplu un asemenea termen, asemenea numere.

 

Eu am adus masini din USA la un moment dat. Si in 2008 cand au triplat dobitocii taxa m-au prins cu cateva masini la care imi facusera taxa vreo 10 mii, si am vrut sa ma duc cu ele in Germania sa le vand. Si m-am interesat de cum le pot scoate din tara si nu era nici o posibilitate. Decat platforma binenteles. Si naiba, am atata experienta si cunosc atata lume peste tot, RAR, inmatriculari etc.

 

Deci ce vorbesti tu acolo este o chestie pe care probabil ai vazut-o dar n-ai inteles-o pe deplin, cine stie despre ce era vorba.

 

si daca are numere rosii cum iese cu ea din tara ???

 

Pe platforma.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista numere provizorii internationale. Nu exista pur si simplu un asemenea termen, asemenea numere.

 

Eu am adus masini din USA la un moment dat. Si in 2008 cand au triplat dobitocii taxa m-au prins cu cateva masini la care imi facusera taxa vreo 10 mii, si am vrut sa ma duc cu ele in Germania sa le vand. Si m-am interesat de cum le pot scoate din tara si nu era nici o posibilitate. Decat platforma binenteles. Si naiba, am atata experienta si cunosc atata lume peste tot, RAR, inmatriculari etc.

 

Deci ce vorbesti tu acolo este o chestie pe care probabil ai vazut-o dar n-ai inteles-o pe deplin, cine stie despre ce era vorba.

 

 

 

Pe platforma.

 

Si eu stiu ca exista o posibilitate de numere negre pe perioada procesului, sunt cu plata ceva de genul 100 ron pe luna, confirm ce a spus avocatul !

Link to comment
Share on other sites

Nu exista numere provizorii internationale. Nu exista pur si simplu un asemenea termen, asemenea numere.

 

Eu am adus masini din USA la un moment dat. Si in 2008 cand au triplat dobitocii taxa m-au prins cu cateva masini la care imi facusera taxa vreo 10 mii, si am vrut sa ma duc cu ele in Germania sa le vand. Si m-am interesat de cum le pot scoate din tara si nu era nici o posibilitate. Decat platforma binenteles. Si naiba, am atata experienta si cunosc atata lume peste tot, RAR, inmatriculari etc.

 

Deci ce vorbesti tu acolo este o chestie pe care probabil ai vazut-o dar n-ai inteles-o pe deplin, cine stie despre ce era vorba.

 

 

 

Pe platforma.

se poate ! eu stiu ca omu' asa mi-a zis pt ca vroiam sa iau si eu la masina ce o aveam atunci ,imi luasem toate cele 3 seturi de nr rosii si stateam cu masina pe dreapta ... intr-un final am platit taxa ! :)

Link to comment
Share on other sites

Bai nene, toti stiti dar n-a scos nici unul dintre voi. Toti ati auzit pe altcineva.

 

Pai eu acum am scos al treilea rand de numere rosii si am avut chiar azi procesul. Deci probabil pana cand o sa imi vina hotararea etc., masina o sa stea vreo luna.

 

Am vorbit personal, ma cunosc bine de 12 ani cu politistul care e aici la inmatriculari si mi-a zis ca nu mai pot sa scot numere indiferent ce fac si ce hartie aduc de la tribunal. Am vrut sa scot si de probe si nu ma incadram.

Link to comment
Share on other sites

Bai nene, toti stiti dar n-a scos nici unul dintre voi. Toti ati auzit pe altcineva.

 

Pai eu acum am scos al treilea rand de numere rosii si am avut chiar azi procesul. Deci probabil pana cand o sa imi vina hotararea etc., masina o sa stea vreo luna.

 

Am vorbit personal, ma cunosc bine de 12 ani cu politistul care e aici la inmatriculari si mi-a zis ca nu mai pot sa scot numere indiferent ce fac si ce hartie aduc de la tribunal. Am vrut sa scot si de probe si nu ma incadram.

si cum explici faptu' omu a avut pe masina 3 randuri de nr rosii si dupa a venit cu cel de-al 4-lea rand format tot din cifre dar de culoare neagra !??

Link to comment
Share on other sites

si cum explici faptu' omu a avut pe masina 3 randuri de nr rosii si dupa a venit cu cel de-al 4-lea rand format tot din cifre dar de culoare neagra !??

placutele alea cu cifre negre nu se foloseau pt masinile luate in leasing?

Edited by Gicone
Link to comment
Share on other sites

http://www.prefecturamehedinti.ro/permise/index.php?meniuId=879&viewCat=4625

http://www.prefecturailfov.ro/Permise-si-Cert-Inmatriculare/Documente%20Auto/Inmatriculare%20Temporara%20Vehicul%20Destinat%20Exportului.pdf

 

Se pare ca exista ceva legat de inmatriculare temporara pt export, dar sincer e posibil sa fie nevoie ca masina sa fie deja inmatriculata permanent in Romania ca sa apelezi la inmatricularea asta pt export.

 

Wlf,

totusi citeste aici:

http://www.prefecturacalarasi.ro/permise/ordinul_mai_1501_inmatriculare.pdf

Da search la cuvantul export , si sunt cateva paragrafe care se refera la treaba asta.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.