Jump to content

Detalii Achizitie 318I


AlinMotru90

Recommended Posts

vezi da darius-x face comparatia intre E46 318i FL si E46 320i NFL(1995cmc), aici da, in privinta consumului sta mai bine poate primul fiind o generatie mai noua de motor cu Valvetronic, insa intre E46 318i NFL si 320i nu-i mare diferenta de consum, poate 1L sa fie dar pe care sunt sigur o poti reduce printr-un stil de condus adecvat. Intretinerea, este mai mare, intra mai mult ulei, 2 bujii in plus, etc..dar nu cred ca simte chiar asa de tare, cumperi 2L in plus de ulei la fiecare schimb, cam asta e marea diferenta...

 

increatul - nu este 1.9TDI pe BMW :), dar mai nou este 1.6d parca, oricum daca iti iei doar o masina cel putin sa te bucure intr-un fel anume, e drept ca 1.9-le e destul de economic si nu prea pretentios nefiind commonrail...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

cel care a deschis topicul vrea un E46 care costa 2500Eur, evident ca daca era dispus sa dea mai mult poate atunci se gandea si la o a 2a masina, altfel trebuie sa isi ia doar 1 care sa le faca pe toate...asa ar fi poate ideal, sa circuli cu una mica zi de zi...apoi, ca tot suntem noi suntem din SB, nu-i un oras atat de mare iar daca te duci doar la lucru si inapoi nu prea vad rostul unei a 2a masini nici in SB si nici in Bucuresti...2 masini vin cu taxe, cu intretinere, benzina....am avut mai mereu 2 masini la SB si nu faci mare branza daca tragi linie si esti realist, mai bine una care sa ma satisfaca cand ma duc la lucru decat sa ma chinui toata saptamana cu una care nu imi place si de abia sa astept weekend-ul sa mai merg si eu cu ceva ce imi place...
Link to comment
Share on other sites

E diferenta mare intre 318-118cp si 320 150cp, da-o dreaq sunt 32cp in plus, n-ai cum sa nu-i simti.

 

Desi dc prioritatea nr 1 nu este consumul merge cu incredere pe 328i.

Am uitat ca vrei s-o inmatriculezi, atunci 320i nfl e cea mai buna alegere.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Da, asa e. Oricum mie mi-a iesit consumul 11 cu motorul mai tot timpul rece, din terezian pana in centru, iar ma opresc, plec dupa nu stiu cat timp. Vom vedea, daca trec la diesel probabil nu va fi bmw, aici e dilema, dar si supararea mea :).

daca tot faci drumuri asa scurte nici nu are rost sa iti iei diesel...benzinarul se preteaza mai bine pentru o asemenea sarcina...

Link to comment
Share on other sites

vezi da darius-x face comparatia intre E46 318i FL si E46 320i NFL(1995cmc), aici da, in privinta consumului sta mai bine poate primul fiind o generatie mai noua de motor cu Valvetronic, insa intre E46 318i NFL si 320i nu-i mare diferenta de consum, poate 1L sa fie dar pe care sunt sigur o poti reduce printr-un stil de condus adecvat. Intretinerea, este mai mare, intra mai mult ulei, 2 bujii in plus, etc..dar nu cred ca simte chiar asa de tare, cumperi 2L in plus de ulei la fiecare schimb, cam asta e marea diferenta...

 

increatul - nu este 1.9TDI pe BMW :), dar mai nou este 1.6d parca, oricum daca iti iei doar o masina cel putin sa te bucure intr-un fel anume, e drept ca 1.9-le e destul de economic si nu prea pretentios nefiind commonrail...

 

 

intre 318i nfl si 320i nfl faceam comparatia...318i fl sta mai bine la sprint ca 320i nfl, de consum nu se mai pune problema..

 

eu am scos cu 318i fl pe o distanta de 25km consum mediu 3,8% da oricum nu ma crede nimeni, nici nu are rost sa atasez poza:))

 

 

intre 318i nfl si 320i nfl e diferenta de 32 de cai...dar la cuplu mai deloc..

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

intre 318i nfl si 320i nfl faceam comparatia...318i fl sta mai bine la sprint ca 320i nfl, de consum nu se mai pune problema..

 

eu am scos cu 318i fl pe o distanta de 25km consum mediu 3,8% da oricum nu ma crede nimeni, nici nu are rost sa atasez poza:))

 

 

intre 318i nfl si 320i nfl e diferenta de 32 de cai...dar la cuplu mai deloc..

 

Eu am scos 4,7 cu 318i fl, nu spun ca nu te cred dar nu stiu cum ai putea sa scoti cu masina asta sub 4,5 mi se pare cam imposibil

Link to comment
Share on other sites

Eu am scos 4,7 cu 318i fl, nu spun ca nu te cred dar nu stiu cum ai putea sa scoti cu masina asta sub 4,5 mi se pare cam imposibil

 

probabil drumu a influentat f mult consumul...pentru cine nu stie portiunea de drum dintre cluj si turda...e plina de urcari si coborari, nu prea prinzi drum drept, iar cand coboram lasam complet piciorul de pe acceleratie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.