Jump to content

Consum M3 in oras


fbdcnt

Recommended Posts

Pt ca nu demult am ajuns pe forum abia acum descopar topicul asta mort demult.

Totusi..

 

Cred ca glumiti baieti cu chestii de genu 13 in oras la un M3..

Este un vecin cu M3 E46 si mi-a zis ca are consum normal de 17, mers repejor 20... daca il conduce cum se conduce un M3 25-30%.

E nebunie pe forumul asta.. 320i cu 10 in oras si M3 cu 13 :)

Fiti sobri!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Nu mai am M3-ul (E46, coupe, SMG, 2003) dar cat l-am avut (2 ani jumate) m-a preocupat consumul si va impartasesc aici din experienta mea. Citez dintr-un raspuns mai vechi dat la un topic asemanator:

 

QUOTE

1. Consumul depinde mai mult de regimul de functionare impus de utilizator decat de urban/extraurban. Poti sa scoti 10-11 l/100 km in Bucuresti (mergand linistit la 1 dimineata) sau 26 l/100 km pe autostrada (la 270 km/h). Asta iti da posibilitatea sa-ti ajustezi stilul de condus la buget, autonomie, etc

2. Consumul indicat de computerul de bord e cu 6-8% mai mic decat cel real (masurat la pompa)

3. Consumul e in general mai mic decat m-am asteptat

4. Cateva exemple: Pitesti - Bucuresti (pe drumul vechi, in modul 'lin' A1 al SMG-ului 7,2 l / 100 km; mers prin Bucuresti 17-18 l/100 km; 200 km/h intr-a 6-a circa 16 %, 120 km/h intr-a 6-a circa 8,5%, 145 km/h intr-a 6-a cam 10 %; Poiana Brasov - Bucuresti cu copilul dormind si 'sarcina' sa nu-l trezesc: 8,5%; Germania - Romania 10,7 % (cu viteze in limita + 10-20% viteza legala)

5. Consumul M3 la 200 km/h (circa 16%) e foarte apropiat de cel al Passat 1,9 TDI 2005 130 CP PD la aceiasi viteza (circa 14,5%); da, si pt mine a fost o surpriza :-)

5. Dat fiind rezervorul relativ mic (63 l parca) autonomia maxima e pe la 400-500 km de mers linistit; in practica alimentez cam la fiecare 250-300 km

6. La 90km/h intre-a 6-a (cruise control activat, fara AC) pe autostrada, computerul de bord indica 7,0% iar la pompa masor 7,56%; in aceleasi conditii Cielo a luat 4,56 (desigur intr-a 5-a) iar Golf 4 TDI PD de 130 CP 3,99%

UNQUOTE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.