Jump to content

Noua achizitie (update)


Catalin BMW

Recommended Posts

asa zici tu (dar sincer nu e nevoie sa ma creada nimeni ) si pe aceeasi portiune de autostrada am mers cu e60 si am reusit sa ajung la la sfarsitul gradatiilor de pe ceas

v-as ruga sa nu fiti rautacioasi ca totusi este adevarat

 

E des intalnit ca o masina cu viteza maxima de 215 sa aibe din cand in cand puseuri din astea de personalitate si sa se duca in 300.

ai vazut ca am zis 300

te inteleg daca nu ai unde sa mergi cu masina dar nu mai arunca cu vorbe aiurea

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

si eu am atins 250 km/h pe bord.asta nu inseamna ca este si viteza reala...si ionut nu vad sa fi afirmat ca este viteza reala.

 

ii faceti offtopic omului degeaba.

mojorisin nu vrei sa vb despre viteaza reala vs viteza de pe bord la tine pe topic?dar de fapt la tine nu prea mai merge ca sarim in aer de la gaz.

Link to comment
Share on other sites

Ioane, masina ta are o viteza maxima constructiva, in conditii tehnice perfecte, deci noua, de 223 de km/h, acum, ori ai o eroare la ceasuri de 32 de km, ceea ce e greu de crezut, ori... cam atat.

 

http://www.bmwheaven.com/database/show.php?id=172

pole tu ai un video in care 120d depaseste viteza data de producator cand este noua.acolo nu imi spune ca este chipuiala ca nu cred.numai un test dyno poate sa imi demonstreze ca resoftarea are efect.

 

de ex un coleg de forum cu 320d si-a resoftat-o si prinde mai repede 200 km/h,dar nu mai depaseste 220 pe bord...

Link to comment
Share on other sites

si eu am atins 250 km/h pe bord.asta nu inseamna ca este si viteza reala...si ionut nu vad sa fi afirmat ca este viteza reala.

 

ii faceti offtopic omului degeaba.

mojorisin nu vrei sa vb despre viteaza reala vs viteza de pe bord la tine pe topic?dar de fapt la tine nu prea mai merge ca sarim in aer de la gaz.

Hai la mine pe topic sa imi povestesti cum imi explodeaza gazul !

Link to comment
Share on other sites

asta nu sunt in masua sa afirm daca sa modificat si viteza maxima

eu vreu sa spun ca am atins acea viteza asa ca domnilor va rog frumos sa incheitati (nu are rost sa ne contrazicem atat timp cat stiti foarte bine ca in carte zice ca este viteza maxima constructiva,deci nu este obligat sa se opreasca la viteza aia)

si nu am verificat viteza reala ,aceea era viteza citita pe bord(deci putea sa fie mai mica viteza reala)

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

pole tu ai un video in care 120d depaseste viteza data de producator cand este noua.

 

Pai ce treaba are, am mers cu 120d cu viteza maxima indicata pe bord, ca mai mult nu avea unde sa se duca acul, habar n-am cat avea real, ca n-am masurat pe GPS. Si oricum e resoftat 120d-ul, teoretic ar avea 204 cai, insa nu influenteaza prea mult v-max asta, caci asta tine si de cutia de viteze, din cate stiu.

 

La M6 am masurat pe GPS, si cand intra limitarea, pe bord aveam 270 fix, iar pe GPS 266.

Link to comment
Share on other sites

Pai ce treaba are, am mers cu 120d cu viteza maxima indicata pe bord, ca mai mult nu avea unde sa se duca acul, habar n-am cat avea real, ca n-am masurat pe GPS. Si oricum e resoftat 120d-ul, teoretic ar avea 204 cai, insa nu influenteaza prea mult v-max asta, caci asta tine si de cutia de viteze, din cate stiu.

 

La M6 am masurat pe GPS, si cand intra limitarea, pe bord aveam 270 fix, iar pe GPS 266.

pai exact acelasi lucru l_am facut si eu am ajuns la viteza de 255K/H indicata pe bord nu am afirmat nicaieri ca e viteza reala

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Nu are treaba resoftarea cu atingerea vitezei maxime constructive, care e data de cutie si diferential..ce se modifica prin resoftare e puterea motorului si implicit timpul necesar atingerii vitezei maxime constructive, care uneori mai poate fi limitata electronic deoarece anumite componente nu pot functiona peste viteza limitata electronic, altele da.

 

Eu nu stiu de ce nu fac producatorii o chestie de genul cand ai atins viteza maxima constructiva sa se duca vitezometrul in maxim astfel incat sa nu mai omoare unii motoarele degeaba.

Edited by hitman1234
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.