Jump to content

Problema bmw 530d e60 2004 automat


Recommended Posts

Mda...am revenit dupa un tester la bmw...si mi-au zis sa schimb cutia! cica ar fi o parte electronica un modul ceva. Nu stiu ce draci sa fac! am facut testul in Italia la bmw si dupa cum am vazut nu prea stiau ce sa-mi zica! broscari idioti! x_X

Daca are cineva vreo idee vreo parere pls ... un sfat ceva!

deci cel mai sigur schimba cutia chiar daca gasesti una second e mult mai buna decat reconditionata si mai ieftina,,,,una second gasesti la 1-1500 aici in franta cu 6 luni garantie si km putini originali,,,eu am trecut printrun proces de reconditionare si ma costat in jur de 2300 de euro plus drumuri acasa si service si iar service si tot nu a functionat in parametri,,, deci nici sa nu te gandesti sa o reconditionezi ca e tzeapa pe fata

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am revenit! Am gasit o cutie am pus`o deja pe masina...e o problema si cu asta...daca merg usor cu masina schimba perfect...daca accelerez putin mai tare in prima treaba are o mica ezitare la schimbare...iar la a-2 a treapta pe la 2000 de rotatii are tot un fel de ezitare si dupa aia 3-4-5-6 merge bine.

Care ar fi problema daca aveti vreo idee pls !

Astept niste sfaturi :( :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Am revenit! Am gasit o cutie am pus`o deja pe masina...e o problema si cu asta...daca merg usor cu masina schimba perfect...daca accelerez putin mai tare in prima treaba are o mica ezitare la schimbare...iar la a-2 a treapta pe la 2000 de rotatii are tot un fel de ezitare si dupa aia 3-4-5-6 merge bine.

Care ar fi problema daca aveti vreo idee pls !

Astept niste sfaturi :( :frantics:

dao jos si duo de unde ai luato,,nu are rost sa te complici cine stie ce e cutia aia si de ce a dato jos sa o vinda,,,cumpara una de la oameni seriosi,,

Link to comment
Share on other sites

exitarea poate sa nu fie din cutie... poate sa intrerupa motorul la anumita turatie si sa iti dea impresia ca intarzie cutia. Convertizorul l ai schimbat? uleiul l ai schimbat? blocul hidraulic este cel dupa cutia noua? eu in locul tau as verifica si sistemul de racire sa nu fie infundat radiatorul de racire si daca nici asta nu e as verifica calculatorul. O resoftare la cutiile astea noi de obicei ajuta....
Link to comment
Share on other sites

exitarea poate sa nu fie din cutie... poate sa intrerupa motorul la anumita turatie si sa iti dea impresia ca intarzie cutia. Convertizorul l ai schimbat? uleiul l ai schimbat? blocul hidraulic este cel dupa cutia noua? eu in locul tau as verifica si sistemul de racire sa nu fie infundat radiatorul de racire si daca nici asta nu e as verifica calculatorul. O resoftare la cutiile astea noi de obicei ajuta....

 

Cutia este SH .. ar fi fost data jos acum 4-5 ani cand avea vreo 70 mii km si nu a fost umblata in ea (nu stiu cat o fi de adevarat...dar na) avea si convertizorul, am schimbat si uleiul,filtru etc. acum ma gandeam poate nu e bun convertizorul si sa-l schimb pe ala de pe cutia mea, nu stiu daca ar fi o varianta dar ma gandesc. partea cu radiatorul cum as putea sa vad daca e infundat. si cu resoftarea ar putea fi si asta o varianta? ma gandeam ..poate nu lucreaza in parametrii ei ..zic si eu...

Mersi pentru sfaturi !

Edited by mghax
Link to comment
Share on other sites

Cutia este SH .. ar fi fost data jos acum 4-5 ani cand avea vreo 70 mii km si nu a fost umblata in ea (nu stiu cat o fi de adevarat...dar na) avea si convertizorul, am schimbat si uleiul,filtru etc. acum ma gandeam poate nu e bun convertizorul si sa-l schimb pe ala de pe cutia mea, nu stiu daca ar fi o varianta dar ma gandesc. partea cu radiatorul cum as putea sa vad daca e infundat. si cu resoftarea ar putea fi si asta o varianta? ma gandeam ..poate nu lucreaza in parametrii ei ..zic si eu...

Mersi pentru sfaturi !

daca e o cutie care a stat aruncata pe undeva eventual fara ulei in ea probabil ca ai de a face cu vreo supapa care face figuri in blocul hidraulic. Convertorul cand face figuri la 60-70 de km h iti tremura toata masina. Dupa incepe sa trozneasca dupa numai pleaca dupa loc. Intarziere de care zici tu poate avea fix 2 cauze supapa din bloc hidraulic sau un dram care este praf si se incarca greu si atunci cand se incarca bruscheaza. Daca vrei iti recomand in Bucuresti un baiat bun care te va lamuri. Este si ieftin . Mie mi a facut cutia si sunt f f multumit. Mi a facut si blocul hidraulic

Link to comment
Share on other sites

daca e o cutie care a stat aruncata pe undeva eventual fara ulei in ea probabil ca ai de a face cu vreo supapa care face figuri in blocul hidraulic. Convertorul cand face figuri la 60-70 de km h iti tremura toata masina. Dupa incepe sa trozneasca dupa numai pleaca dupa loc. Intarziere de care zici tu poate avea fix 2 cauze supapa din bloc hidraulic sau un dram care este praf si se incarca greu si atunci cand se incarca bruscheaza. Daca vrei iti recomand in Bucuresti un baiat bun care te va lamuri. Este si ieftin . Mie mi a facut cutia si sunt f f multumit. Mi a facut si blocul hidraulic

 

 

cutia avea uleiul in ea. daca nu e convertizorul cum zici tu...nu are rost sa ma mai complic .. ii dau cutia inapoi si caut alta..

Mersi incaodata, la bucuresti nu am cum sa ajung ca sunt in italia.

Link to comment
Share on other sites

daca e o cutie care a stat aruncata pe undeva eventual fara ulei in ea probabil ca ai de a face cu vreo supapa care face figuri in blocul hidraulic. Convertorul cand face figuri la 60-70 de km h iti tremura toata masina. Dupa incepe sa trozneasca dupa numai pleaca dupa loc. Intarziere de care zici tu poate avea fix 2 cauze supapa din bloc hidraulic sau un dram care este praf si se incarca greu si atunci cand se incarca bruscheaza. Daca vrei iti recomand in Bucuresti un baiat bun care te va lamuri. Este si ieftin . Mie mi a facut cutia si sunt f f multumit. Mi a facut si blocul hidraulic

O CUTIE AUTOMATA CARE A INCEPUT SA AIBA PROBLEME NU O MAI REPARA NIMENI ORICE AR SCHIMBA O SA AIBA PROBLEME SI TOT O SA SCHIMBE PIESE PE RIND,, O SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA AM AVUT CUTIE REFACUT IN ANGLIA LA FIRMA CARE SE OCUPA DOAR CU ASA CEVA,,, IN CUTIA AUTOMATA NU AI CE SA DESFACI SI SA UMBLI CA MAI RAU STRICI,,,SA NU MAI ZIC DE GIGI SAU DOREL AL NOSTRU CARE TIO FACE SI SCHIMBA DUPA URECHE IN SPATELE BLOCULUI SI PLATESTI MAI MULT CA UNA NOUA,,,CAUTA UNA SH. IN STARE BUNA SI NU O SA MAI AI PROBLEME

Link to comment
Share on other sites

O CUTIE AUTOMATA CARE A INCEPUT SA AIBA PROBLEME NU O MAI REPARA NIMENI ORICE AR SCHIMBA O SA AIBA PROBLEME SI TOT O SA SCHIMBE PIESE PE RIND,, O SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA AM AVUT CUTIE REFACUT IN ANGLIA LA FIRMA CARE SE OCUPA DOAR CU ASA CEVA,,, IN CUTIA AUTOMATA NU AI CE SA DESFACI SI SA UMBLI CA MAI RAU STRICI,,,SA NU MAI ZIC DE GIGI SAU DOREL AL NOSTRU CARE TIO FACE SI SCHIMBA DUPA URECHE IN SPATELE BLOCULUI SI PLATESTI MAI MULT CA UNA NOUA,,,CAUTA UNA SH. IN STARE BUNA SI NU O SA MAI AI PROBLEME

si aia sh ce garantie ai ca nu are exact aceleasi probleme? teoretic e dupa o masina cu km aproximativi si ani aproximativi. Crezi ca ala care a dato la dezmembrat a tinut gaini in ea nu la fel ca tine a mers cu masina si a uzat cutia? Cutia are piese consumabile in ea care se schimba. Daca te duci la Bavaria si ceri o cutie noua vei primi una RMFD adica reparata. Daca vrei neaparat si te tine buzunarul schimbi toate discurie si placile si cumperi convertizor si bloc hidraulic nou si atunci ai cutie noua. Un lucru sh ramane sh nimeni nu iti garanteaza nici un km o poti lua dupa o masina cu care s a tractat care a fost resoftata etc numai Dzeu stie. Ala de la dezmembrari are mereu aceasi poveste este dupa o masina care a mai mult "spatele a mers" si ca era in perioada de rodaj cand a facut accident. Doar nu o sa iti zica daca are 300 000 de km. Si eu tot din experienta vb cand mi a cazut cutia am luat sh dupa o masina pe care o stiam cati km avea cand a facuto praf si cutia aia a stat vreo 4 ani in garaj. Am puso a mers brici vreo 4 5 luni dupa numai dadea cu spatele se sparsese o supapa. Am reparato si merge cu nu a mers niciodata cutia pe aceasta masina, brici. Nu bruscheaza nu nimic. Cutia a fost facuta in fata mea si mi s a explicat pas cu pas ce se face. Garantia este scrisa cu factura de 1 an fara limita de km la fel ca si la BMW. Aia sh cata garantie are?

Link to comment
Share on other sites

daca e o cutie care a stat aruncata pe undeva eventual fara ulei in ea probabil ca ai de a face cu vreo supapa care face figuri in blocul hidraulic. Convertorul cand face figuri la 60-70 de km h iti tremura toata masina. Dupa incepe sa trozneasca dupa numai pleaca dupa loc. Intarziere de care zici tu poate avea fix 2 cauze supapa din bloc hidraulic sau un dram care este praf si se incarca greu si atunci cand se incarca bruscheaza. Daca vrei iti recomand in Bucuresti un baiat bun care te va lamuri. Este si ieftin . Mie mi a facut cutia si sunt f f multumit. Mi a facut si blocul hidraulic

PoÞi detalia un pic ce ai vrut sã spui aici? Tremurã ºi nu urcã În vitezã? Cât timp tremurã. Mersi

Link to comment
Share on other sites

tremura pe toata perioada de la 60 pana 70. Simti tremuratul in toata caroseria. Si urca mai greu in viteza. Are un limp mode. dar vezi ca nu confuzi cu tremuratul de la roti neechilibrate. Acest tremurat se simti in toata caroseria din dreptul cutiei de viteza
Link to comment
Share on other sites

am ºi eu un tremurat În zona respectivã de vitezã sau poate 50-60, nu face tot timpul ºi mereu am spus cã e din cauza roÞilor, dar m-ai pus pe gânduri, maºinã urcã În ture normal ºi face pentru circa 2-3 secunde, dar Într-adevãr am observat cã doar În zona 50-60 km/h.De altfel schimbã excelent, trage foarte bine ºi nu smuceºte deloc de niciun fel
Link to comment
Share on other sites

verifica rotile prima data. oricum tremuratul de convertizor e unul aparte. Pleaca bine dupa loc? tremura vreodata la plecare ca si cum ar fii dus ambreajul?

 

nu cumva tremura undeva intre 1500-2000 de ture undeva in treapta a 3a? ai masina diesel? daca da atunci s ar putea sa fie acuratorul de la turbo sa afecteze pozita la geometria variabila. stima

Link to comment
Share on other sites

maºina e un 535d , pleacã bine de pe loc, nu tremurã niciodatã la plecare, ce am observat cã uneori tremurã Între 50 - 60 km/h, dar nu face Între 1500-2000 ture oricând ci doar la intervalul 50-60 ºi atunci câteodatã nu mereu, din ce mi-am dat eu seama doar la accelerare mai violentã În acel interval. Mersi
Link to comment
Share on other sites

si aia sh ce garantie ai ca nu are exact aceleasi probleme? teoretic e dupa o masina cu km aproximativi si ani aproximativi. Crezi ca ala care a dato la dezmembrat a tinut gaini in ea nu la fel ca tine a mers cu masina si a uzat cutia? Cutia are piese consumabile in ea care se schimba. Daca te duci la Bavaria si ceri o cutie noua vei primi una RMFD adica reparata. Daca vrei neaparat si te tine buzunarul schimbi toate discurie si placile si cumperi convertizor si bloc hidraulic nou si atunci ai cutie noua. Un lucru sh ramane sh nimeni nu iti garanteaza nici un km o poti lua dupa o masina cu care s a tractat care a fost resoftata etc numai Dzeu stie. Ala de la dezmembrari are mereu aceasi poveste este dupa o masina care a mai mult "spatele a mers" si ca era in perioada de rodaj cand a facut accident. Doar nu o sa iti zica daca are 300 000 de km. Si eu tot din experienta vb cand mi a cazut cutia am luat sh dupa o masina pe care o stiam cati km avea cand a facuto praf si cutia aia a stat vreo 4 ani in garaj. Am puso a mers brici vreo 4 5 luni dupa numai dadea cu spatele se sparsese o supapa. Am reparato si merge cu nu a mers niciodata cutia pe aceasta masina, brici. Nu bruscheaza nu nimic. Cutia a fost facuta in fata mea si mi s a explicat pas cu pas ce se face. Garantia este scrisa cu factura de 1 an fara limita de km la fel ca si la BMW. Aia sh cata garantie are?

PAI EU II RECOMAND CA DOAMNE FERESTE SA NU IA O CUTIE DIN RO UNDE TOATE SUNT REPARATE DE DOREL IN SPATELE BLOCULUI SI TOATE SUNT NOI CU KM FFF PUTINI,,,DE EXEMPLU O IA DIN FRANTA UNDE SUNT OAMENI SERIOSI SI GARANTEAZA PENTRU ELE SI KM NU SUNT DATI IN SPATE,, DAR DECAT UNA REFACUTA MAI BINE UNA SH,,,,EU AM TRECUT PRINTRO FAZA CU O CUITE PE UN AUDI,, AM REPARATO IN RO LA ARAD DAR ASA MIAU REPARATO CA AM AJUNS PINA IN ANGLIA SI A CAZUT IAR AM REPARATO IN ANGLIA UNDE IAR A CAZUT MACAR BAETII DE LA LONDRA MIAU DAT BANII INAPOI SI AU ZIS CA NU MAI AU CE SAI FACA NU CA SI DOREL AL NOSTRU CARE SIMPLU A ZIS UN NUSTIU MARE SI LUNG DAR A RAMAS CU 1700 DE EUROI..IN FINAL AM LUATO DIN FRANTA LA 700 SI CUTIA MERGE SI IN ZIUA DE AZI,,,DACA VREI O CUTIE MA POT INTERESA DACA GASESC UNA LA PARIS SI VII SI O IEI

Link to comment
Share on other sites

eu tot cred ca e loterie o cutie sh. ele cad odata din uzura si incaodata pentru ca unele din ele au un defect de fabricatie gen vreun rulment de sens sau vreo bucsa la pompa de ulei, mai este una care axul sapa in carcasa etc. asa ca indiferent cum si cea sh daca nu s a remediat problema tot va cadea. Asta e parerea personala....

 

nu ai tremuraturi in mers de la cutie.

niciodata de la cutie numai de la convertizor. eu am avut si de le el era. el daca se dezechilibreaza tremura masina ca toti draci. si nu vb din vb ci de pielea mea

 

ps dupa ce am schimbat convertizorul l am taiat cu flexul si am aflat si ce avea cel vechi

Link to comment
Share on other sites

pai ce nu ai cerut garantie la dorel din arad.

LA banii astia de care zici tu se da minim un an si 50k km, fix ca in reprezentanta...

+1 trebuia garantie scrisa eu asa am primit. de la firma cu sediu cu tot ce trebuie. o cutie sh poti sa mai faci 2 km si bani raman sigur dati. (plus ma enerveaza atitudinea asta cu cat de seriosi sunt alti si cat de neseriosi sunt romani, jepcari sunt peste tot in lumea asta din toate natiile) O cutie cu garantie se desface in intregime, se verifica tot de la pompa pana la axul ei, se desface blocul hidraulic se fac toate supapele toate arcurile tot. Fara un convertizor nou sau RMFD nu se poate garanta o cutie cu simt de raspundere. dar exista anumite modele de zf care axul sapa in carcasa alea nu prea ai ce sa le faci defectul de fabricatie f grav . Pe passat este cutia aia. Convertizoarele se verifica doar pe bancuri care nu prea exista in romania.

Link to comment
Share on other sites

maºina e un 535d , pleacã bine de pe loc, nu tremurã niciodatã la plecare, ce am observat cã uneori tremurã Între 50 - 60 km/h, dar nu face Între 1500-2000 ture oricând ci doar la intervalul 50-60 ºi atunci câteodatã nu mereu, din ce mi-am dat eu seama doar la accelerare mai violentã În acel interval. Mersi

eu am avut o problema similara si a fost un injector plus catalizator infundat

 

Stie cineva de unde pot lua o cutie sh neumblata in ea?

daca vrei dami un cod de cutie sau ce cutie vrei si ma uit eu in paris,,,aici gasesti la preturi bune si neatinse plus km originali si garantie

 

pai ce nu ai cerut garantie la dorel din arad.

LA banii astia de care zici tu se da minim un an si 50k km, fix ca in reprezentanta...

stiu dar dorel al nostru zice eu am schimbat aia akm sa dus ailalta

Link to comment
Share on other sites

eu am avut o problema similara si a fost un injector plus catalizator infundat

 

 

daca vrei dami un cod de cutie sau ce cutie vrei si ma uit eu in paris,,,aici gasesti la preturi bune si neatinse plus km originali si garantie

 

 

stiu dar dorel al nostru zice eu am schimbat aia akm sa dus ailalta

dacĂŁ ar fi vreun injector nu ar trebui sĂŁ am un tremur Âşi la relanti sau alte simptome?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.