Jump to content

problema bmw 318i e46 nu trage la rece


Recommended Posts

Salut tuturor,Am si eu un BMW 318I E46 din 2001 si cam de doua luni am o problema si nu o pot rezolva cu macanici din oras de la mine(Buzau)am schimbat cam 90% din senzori iar problema nu a disparut.

Haideti sa va spun cum stau lucrurile:Cobor dimineata la masina si vreau sa plec ,dar nu pot cam un minut pentru ca masina nu functioneaza cum trebuie(subliniez doar cand motorul este rece nu conteaza ca este vara sau iarna),se aude un zgomot ciudat in motor ca si cum nu a-r putea trece aerul prin evacuare sau ceva de genu.Daca vreau sa plec asa cu ea de pe loc i-mi da in nas, nu trage deloc ,da si niste rateuri pe teava de esapament daca o accelerez prea tare.Am pus si un filmulet aici sa auziti si voi cum se aude poate, cinestie ma ajuta cineva.

Link to comment
Share on other sites

Si eu o problema de genu, nu prea trage masina...zici ca se ineaca...daca ii sub 2000 de ture nu trage nici cum daca o calci....oare asta ii comportamentul ei normal? pur si simplu nu accelereaza, doar incet incet..si la dupa un anumit timp incepe sa se duca...si eu am tot 318i
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvato! va multumesc tuturor pentru pareri, era debitmetru ,nu ma asteptam sa fie el pt ca il schimbasem anul trecut si pe tester dadea valori normala,l-am schimbat iar acum, asta este ..... am luat unul original pentru ca cele aftermarket nu tin mai mult de un an, sau cel putin asa s-a intamplat la mine.
Link to comment
Share on other sites

salut... aceiashi problema o am shi eu... e46 318i.. am fost la multi mecanici cu ea shi in cele din urma am descoperit ca era de la debitmetru... momentan am unul comercial shi nu prea da rezultate.... cu unul nou de la nosch poate rezolvi problema...succes :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am descoperit problema mea, am o problema la un senzor la pompa de benzina. Am pus-o pe testar si acolo indica eroarea. Dupa ce imi schimb senzorul revin cu detalii!

Sper ca te ajuta raspunsul meu cat de cat, dar cel mai bine e sa o pui pe tester la BMW, ca acolo am fost..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Va salut,am si eu urmatoarea problema cu masina.Nu mai vrea sa se accelereze peste 3000 de rotatii daca ii calc pedala pana jos. Se pune in nas imediat,parca ar avea ceva infundat.daca o accelerez usor urca in ture. Cu relantiul nu am probleme,nu fluctueaza.tin sa mentionez ca de putin timp mi s-a spart cumva catalizatorul in interior pentru ca zornaie si trosneste urat cand se decelereaza masina.poate fi din cauza lui?miercuri o sa merg la tester la un coleg de aici sa vad daca este altceva. Va multumesc! E46 318i nfl.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.