Jump to content

problema consum e46,ajutor!


caiuscluj

Recommended Posts

buna,am un e 46 320d din 2004,care consuma cam 12-14l in oras oricum as merge cu el.am incercat turat ,am incercat subturat insa are acelasi cunsum.stie cineva de unde ar putea venii problema??am avut o problema cu termonstatul egr pe care l-am inlocuit insa problema cu consumul nu a disparut cum ar fi trebui sa o faca.a mai fost careva in situatia asta?
Link to comment
Share on other sites

buna,am un e 46 320d din 2004,care consuma cam 12-14l in oras oricum as merge cu el.am incercat turat ,am incercat subturat insa are acelasi cunsum.stie cineva de unde ar putea venii problema??am avut o problema cu termonstatul egr pe care l-am inlocuit insa problema cu consumul nu a disparut cum ar fi trebui sa o faca.a mai fost careva in situatia asta?

 

ai resetat consumul?...mergi cu masina pe distante scurte?

Link to comment
Share on other sites

buna,am un e 46 320d din 2004,care consuma cam 12-14l in oras oricum as merge cu el.am incercat turat ,am incercat subturat insa are acelasi cunsum.stie cineva de unde ar putea venii problema??am avut o problema cu termonstatul egr pe care l-am inlocuit insa problema cu consumul nu a disparut cum ar fi trebui sa o faca.a mai fost careva in situatia asta?

Schimba si termostatul de apa, mașina trage ?

Link to comment
Share on other sites

Schimba si termostatul de apa, mașina trage ?

 

 

da,masina trage nu are treaba,te baga in scaun.

 

Verifica termostatele, schimba filtre si ulei, daca nu le-ai schimbat... :thumbsup:

 

 

pfff,am schimbat termostatul egr,am facut schimb de ulei si filtre(motorina,ulei,aer)...:))ce sa-i mai fac cica dca ar fi termostatul de apa nu ar trage masina:)

 

ai resetat consumul?...mergi cu masina pe distante scurte?

 

 

 

da am resetat consumul daca il resetez ma omoara ce consum imi arata:))35 imi arata apoi se calmeaza dar nu coboara sub 12 orice ii fac oricum ma duc in oras.

Link to comment
Share on other sites

pai daca merge 5 km pe zi sau drumuri foarte scurte si nu apuca sa se incalzeasca motorul, cam pe acolo e consumul...poate ne spune cat merge si ne elucidam... sau poate sa iasa si el in afara si sa faca o proba de 100 de km, asa o mica plimbare sa vada exact care e problema
Link to comment
Share on other sites

pai daca merge 5 km pe zi sau drumuri foarte scurte si nu apuca sa se incalzeasca motorul, cam pe acolo e consumul...poate ne spune cat merge si ne elucidam... sau poate sa iasa si el in afara si sa faca o proba de 100 de km, asa o mica plimbare sa vada exact care e problema

 

merg pe zi in oras intre 40 60 de km....oricum din cat am intrebat eu masina asta ar trebui sa ia oras maxim 9,pe timp de iarna.inafara masina mananca undeva la 7,1 mers a 90-100 eu zic ca nici aici nu are un consum potrivit.daca ii dau talpa mananca mult mai multa...ajunge si la 8 inafara.

 

Pompele de motorina sunt in stare buna?

cand am facut schimbul de ulei si filtre acum 2 sapt si am schimbat si termostatul egr macanicul mi-a spus ca pompa de motorina lucreaza si e ok,acum ce pot sa spun mai mult de atat.ma bate gandul sa mai schimb termostatul principal...

Link to comment
Share on other sites

,,merg pe zi in oras intre 40 60 de km,,-depinde si respectivi km cum ii faci mers continuu sau cu intreruperi/consumul tau e putin cam mare pt un diesel dar acesta poate fi influentat de mai multi factori:motorina ,regim de mers,consumabile schimbate,etc/consumul care il descri tu e pe bc sau la pompa?
Link to comment
Share on other sites

Mergi la un tester cu masina sa-ti verifice Sonda Lamda,mie asa mi s-a intimplat,dupa ce am schimbato masina a revenit la parametrii normali ai consumului!

bafta multa!

sper sa nu fie sonda de vina:))dar multumesc oricum,o sa ma duc la un tester cu ea.

 

,,merg pe zi in oras intre 40 60 de km,,-depinde si respectivi km cum ii faci mers continuu sau cu intreruperi/consumul tau e putin cam mare pt un diesel dar acesta poate fi influentat de mai multi factori:motorina ,regim de mers,consumabile schimbate,etc/consumul care il descri tu e pe bc sau la pompa?

 

 

pai merg intrerupt adevarat dar masina se incalzeste iar apa e la 90 95 de grade.de alimentat alimentez doar de la omv,consumabile ce sa zic de 2 sapt cum am mai spus am schimbat ulei filtre si termostat egr.consumul e pe bc dar e real,l-am facut si la pompa.

Link to comment
Share on other sites

Pai sonda lambda se schimba intre 80 si 160 de mii de km in functie de specificatiile producatorului. Sunt sigur ca nu ai schimbat-o pana acum...

 

Consum porcos am si eu la benzinar. Va trebui sa schimb sonda lambda si sa curat injectoarele. Cum stai cu injectoarele ?

Edited by adrian325i
Link to comment
Share on other sites

Pai sonda lambda se schimba intre 80 si 160 de mii de km in functie de specificatiile producatorului. Sunt sigur ca nu ai schimbat-o pana acum...

 

Consum porcos am si eu la benzinar. Va trebui sa schimb sonda lambda si sa curat injectoarele. Cum stai cu injectoarele ?

 

 

 

azi am fost la tester la bmw....surpriza...masina e perfecta,injectoare curate ca si noi, a spus omul ca avut masini de 20 000 km si nu aveau asa curate injectoarele,aerul la pompa perfect etc..a spus ca nu are ce sa imi spuna ca nu are nici o eroare.ce vreau sa intreb legat de sonda(am uitat sa ii spun sa o controleze)dar daca era ceva cu ea arata ceva erori nu??sau sa ma mai duc odata cu ea maine chiar daca a zis ca masina e in parametrii si singura problema e piciorul meu greu:D?

Edited by caiuscluj
Link to comment
Share on other sites

azi am fost la tester la bmw....surpriza...masina e perfecta,injectoare curate ca si noi, a spus omul ca avut masini de 20 000 km si nu aveau asa curate injectoarele,aerul la pompa perfect etc..a spus ca nu are ce sa imi spuna ca nu are nici o eroare.ce vreau sa intreb legat de sonda(am uitat sa ii spun sa o controleze)dar daca era ceva cu ea arata ceva erori nu??sau sa ma mai duc odata cu ea maine chiar daca a zis ca masina e in parametrii si singura problema e piciorul meu greu:D?

pai atunci mai taie din picior sa fie mai usor :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.