Jump to content

15 CAI IN PLUS 318 m43 ?


bogdy_jr

Recommended Posts

Merci mult, se pare ca esti singuru care ajuta, restul fac misto, sau poate mi se pare mie. Motorul meu e slab, asa ca aprox 15 cai in plus nu ar strica daca nu ar fi alte efecte secundare

:goodjob:

 

Pole este mecanic la bavaria, normal ca scrie doar serios, da-i pm cu ce vrei sa aflii, iti va raspunde instant, nu te mai lua dupa max, te imbarliga doar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pole este mecanic la bavaria, normal ca scrie doar serios, da-i pm cu ce vrei sa aflii, iti va raspunde instant, nu te mai lua dupa max, te imbarliga doar.

 

+ ca-i pasionat.. stii ca si pe mine m-a ajutat pe gratis, cand s-a intors de la cursul de mecanica din munich, in vara.

Link to comment
Share on other sites

Sincer chiar nu inteleg pe unii care posteaza doar sa.si mareasca numarul de posturi, eu, unul care nu ma pricep am intrebat daca este posibil asa ceva si daca acest PONT primit se poate pune in practica sau e doar o balarie :getlost: , dar se pare ca multi se plictisesc si dau reply la caterinca... doar sa.si umple timpul liber.

:goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Deci Bogdy, lasa haterii sa vorbeste, da pm la WLF cum ti-am zis si lui Romulus, de ce nu.. operatiunea nu este complicata, se scoate mufa din reciepentul de vacuum, si se pune pe direct in vascocupla (la M43 exista vascocupla, la m50 termocumpla, de unde si confuzia mea de mai devreme). Este o operatiune simpla, curata si cu benefici pentru motor, atat in ceea ce priveste cuplul crescut (Nm) cat si putere (CP).

 

O sa iti explice el, exact, pas cu pas ce e de facut, este foarte amabil si priceput.

 

Te-as fi ajutat eu, insa sunt plecat din tara, ne-a trimis de la Automobile Bavaria la un curs de specializare ezoterica pe sisteme nanomecanice convexe, in Dachau si nu am timp sa explic pas cu pas. Lucrez la Bavaria de 7 ani, cred ca stiu ce spun totusi (emblema aia de sub avatarul meu nu e degeaba).... tu faci cum crezi.

 

Stima.

 

PS: WLF si Romulus sunt colegi cu mine la Bavraia, insa nu sunt la curs, au facut modulul anul trecut, fiind deci mai experimentati.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

LMAO.gifLMAO.gifLMAO.gif.........deci da

 

nu inteleg de ce te amuzi, spre stiinta ta, se poate chiar si modifica la masina lui bogdy, fara probleme, eu chiar recomand acest lucru si am sa iti argumentez si de ce:

 

1. vascocuplaj = zgomot infernal , ineficient din punctul meu de vedere pus pe masini modele mai vechi

 

2. termocupla = putin zgomot , automata , electrica , eficienta , sa pus pe masini modele mai noi aproape toate masinile an mai nou au asa ceva

 

e doar punctul meu de vedere am si un bmw 318i din 92, eram satul cand intra vascocuplajul ala, ma exaspera, astfel ca am efectuat modificarea in consecinta.

 

Deci da se poate monta termocupla foarte usor pe e36 cunosc cativa useri cu bmw care au asa ceva pe e36 si in afara de asta, astfel se poate creste puiterea mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Bogdy, baietii sunt mai glumeti, asa se intampla cand stii mai multe, dar nu sunt baieti rai, stai linistit. :thumbsup: Poti creste puterea motorului prin evacuare cap coada....soft.....filtu de aer sport....asta asa la iuteala...intram si in amanunte daca doresti. Stima!

 

max 1-2 cai frumosi scoti cu evacuarea...nu are rost!

 

bogdy vin eu sa te ajut sa facem manevra...si daca iese le dam peste nas;)

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce te amuzi, spre stiinta ta, se poate chiar si modifica la masina lui bogdy, fara probleme, eu chiar recomand acest lucru si am sa iti argumentez si de ce:

 

1. vascocuplaj = zgomot infernal , ineficient din punctul meu de vedere pus pe masini modele mai vechi

 

2. termocupla = putin zgomot , automata , electrica , eficienta , sa pus pe masini modele mai noi aproape toate masinile an mai nou au asa ceva

 

e doar punctul meu de vedere am si un bmw 318i din 92, eram satul cand intra vascocuplajul ala, ma exaspera, astfel ca am efectuat modificarea in consecinta.

 

Deci da se poate monta termocupla foarte usor pe e36 cunosc cativa useri cu bmw care au asa ceva pe e36 si in afara de asta, astfel se poate creste puiterea mai mult.

 

da, asa-i , se vede ca ai facut ceva scoli ingineresti bavareze , intradevar vasco este mecanic si termocupla actioneaza electric (sistemul mai vechi de ventilator) , insa , de aici sigur castiga si cei 15 cai.

Link to comment
Share on other sites

Evacuare marita cap-coada, plus o resoftare....si cu un filtru sport adus in grila....se cunoaste ceva la pedala... :thumbsup: In jur de 15 cai frumosi, zic eu, n-am nicio confirmare incontestabila :thumbsup: p

 

stiu eu pe cineva care si a pus evacuare completa cap coada+filtru KN, comandate din SUA pt un Ford Probe de 2.5..si surpriza dupa ce a pus-o pe dyno nu s-a schimbat nimik...

Link to comment
Share on other sites

stiu eu pe cineva care si a pus evacuare completa cap coada+filtru KN, comandate din SUA pt un Ford Probe de 2.5..si surpriza dupa ce a pus-o pe dyno nu s-a schimbat nimik...

 

cand modifici filtrul de aer stock al masini, obligatoriu trebuie si alt soft (ca sa ai un amestec optim aer-combustibil) , altfel masina poate sa mearga mai prost decat cu cel de fabrica , mai ales la diesel.

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.