Jump to content

E39 Trepidatii 530d


Sepu

Recommended Posts

Salut,am si eu o problema ciudata la e39-le pe care in detin.In decembrie am mers cu masina la service(Nurvil-Rm.Valcea) pentru a schimba tampoanele la motor(oem) si pentru a suda racordurile flexibile.Toate bune si frumoase, un tampon a fost rupt pe jumatate iar racordurile si ele la randul lor rupte...problemele au aparut imediat dupa ce am luat masina din service iar acestea consta in:vibratii puternice la relantii doar cand motorul este rece,toba vibreaza(doar de la mijloc spre spate)tot la rece.Mentionez ca acul de la turometru nu oscileaza doar motorul vibreaza(nu constant) iar dupa ce se incalzeste la un interval de 40-50 de sec se simte o trepidatie.

Precizez ca aceste trepidatii nu sunt constante si doar la rece sunt deranjante.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

La prima ... vedere eu as verifica (la un alt service) felul in care ar fi montat baietii aia tampoanele de motor. Nesimtiti sunt pe toate drumurile.

Stai linistit ca tot atunci tot la acelasi service mi-au facut si o constatare la frana de mana(saboti)nu i-au schimbat pe motiv ca discurile sunt uzate...ok nici o problema....problema insa a venit la 2 zile pe la 140 la ora tot imi batea ceva la roata in spate de parca era o planetara dusa(acelasi sunet)cand am oprit in fata casei de nervi am dat cu picioru in roata si ce sa vezi???prezoanele erau toate desfacute incat roata se misca fata-spate foarte usor.Intelegeti si voi ce s-ar fi putut intampla...si eu de nervi si inconstienta alergam mai rau la masina...prezoanele au fost atat de stranse de cei de la service incat le puteam invartii cu degetele...

Link to comment
Share on other sites

Pai, mister Sepu... sa nu mai calci pe-acolo.

 

Nu odata am patit asa ceva, uite si-un exemplu de care-mi amintesc - celebra pompa de apa care-am schimbat-o de doua ori, pentru ca baEtii prima oara mi-au strans-o pe aia noua cu ceva sarma pe-acolo si-au uitat sa-mi puna nu stiu ce garnitura.

 

Masina mea e ca a ta. :) Nu-s deloc greu de reparat si, facute bine, nici probleme n-ar trebui sa apara. De la premiza asta sa pleci, odata scoasa din service o masina dusa la o verificare, dupa ce ai schimbat ce ti s-a spus, NU ARE VOIE sa-ti creeze probleme atat de repede.

 

Numai bine si spor la gasit un mecanic serios. Cum nu-i stiinta nucleara, sunt convins ca ai sa gasesti pe cineva care sa stie sa-si faca treaba constiincios.

Link to comment
Share on other sites

faze d'astea am patit si eu destule : au uitat sa-mi prinda masca de la fulie si mufa de la senzorul de pe masca de la fulie, mi-au spart o teva la vasul de expansiune si ultima data ... dupa ce am fost in service am constatat ca imi vibreaza motorul cand dai din D in R ... rezultat tampon motor stanga rupt, sunt sigur ca inainte nu se auzea sau nu vibra asa de tare, nu vreau sa ma gandesc cum s-a putut intampla asta (scapat masina in groapa sau cazut dupa cric ceva (am fost in alta parte sa inspectez putin pe dedesubt si nu parea nimic nelalocul lui sau avariat). Acum am un prieten (face si el service) dar prefer sa ma lase sa lucrez singur la masina, ce nu stiu ... intreb si ma ajuta. Intreb si am grija la fiecare surub cat de tare sa il strang.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Salut,tot in leg. cu racordurile flexibile la un 525d,s.au rupt si fluiera si turbina aiurea,recomandati-mi si mie va rog un model pt motorul meu,un servis care monteaza sau si vand asa cv,dar doar in bucuresti.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.