Jump to content

Servo & macara geam E36


AndreiVN

Recommended Posts

Prima problema :

 

Cand iau de volan , la ralanti , servo "guitza" urat si se misca incredibil de greu . Daca turez , pe la 3000-3500 rpm merge normal dar guitza de pe loc . In mers la peste 2500 rpm se misca normal si fara zgomote . In vas este lichid la maxim . Eu am zis ca e pompa dusa si nu mai baga la ralanti . Am zis sa intreb totusi sa nu cumpar aiurea .

 

A doua problema :

 

Am trantit usa la sofer destul de tare si geamul cand il lasam mai mult de 1/3 se apleca spre oglinda , la fel facea si daca il indreptam si il urcam la loc . Acuma geamul a ramas inchis si macaraua se miscä fara probleme ; am dat fata de usa jos si in capat la bratele macarelei sunt un fel de cleme . Imi trebuie alta macara sau se poate remedia din clemele alea ?

Link to comment
Share on other sites

la partea cu geamul dute la un magazin de piese sau intreaba pe colegii de pe forum care se ocupa cu vanzarea daca au clemele care culiseaza pe sinele de la geam adica piesa 2 de aici

iar la partea cu servo sar putea sa fie numai aer in isntalatie vireaza de mai multe ori stanga dreapta maxim . daca nusi revine poate fi si pompa..

Edited by tripelx
Link to comment
Share on other sites

Ma voi interesa de acele cleme pentru sina . Multumesc de sfat.

 

Am fost acuma plecat cu masina . In parcare cand m-am intors am facut cateva curse stanga-dreapta la volan . Nicio schimbare din pacate . Am observat ca odata cu cresterea turatiei , la virare pe loc , creste si volumul suieratului respectiv de la servo si merge greu spre capatul curselor . Am verificat si lichidul de servo , e la maxim .

 

Edit :

 

La piesa 2 poza arata acest tip de clema . http://www.realoem.com/bmw/showphoto.do?id=51321938884

 

Acesta o fi modelul de clema corespunzator ? Ma mir pentru ca am gasit la 10 ron bucata si foarte rpd .

Edited by AndreiVN
Link to comment
Share on other sites

 

Am fost acuma plecat cu masina . In parcare cand m-am intors am facut cateva curse stanga-dreapta la volan . Nicio schimbare din pacate . Am observat ca odata cu cresterea turatiei , la virare pe loc , creste si volumul suieratului respectiv de la servo si merge greu spre capatul curselor . Am verificat si lichidul de servo , e la maxim .

 

Cureaua ai verificat-o? Poate o fi slabita/uzata.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

Am si eu o problema cu macaraua de pe partea stanga: am cumparat masina fara macara si acum am luat una de la dezmembrari dar nu se potriveste mufa de conectare a motorasului. La mine instalatia are o mufa pe care sunt toate firele(alimentare + - si comenzi) la cea pe care am cumparato sunt 2 mufe, una pentru alimentare si una pt comenzi(aceasta are cu un fir mai putin).

Ma poate ajuta cineva care a mai facuta adaptarea aceasta sa conectez aceasta macara la instalatia mea?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.