Jump to content

pot intretine un bmw 320d ?


andrewbzy

Recommended Posts

Pai nici despre bmw nu stii. Motoarele diesel M47 nu sunt cele mai reusite, deci nu sunt fiabile. Mai ales ca la vechimea pe care ti-o doresti tu, sunt forjate, fara doar si poate.

 

are dreptate P.I.M.P. chiar nu sunt cele mai fiabile motoare (experienta proprie) si nu sunt 100% sigur dar unele piese costa mai mult decat banii pe care-i castigi intr-o luna ( nu o zic cu rautate :) )

Link to comment
Share on other sites

Este si din asta, mister Dragos. :) Si chiar sunt multe postari pe-acolo.

 

Pe de alta parte, daca n-am visa, la naiba, nimic n-am fi. De mult am ales sa-mi iau o masina in felul asta. Acum, privind in urma, m-am ales c-o rabla si, eventual, doua camere "central, gaze cablu" pierdute.

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca nu masina il face pe om, dar totusi nu mi se pare ca ar sta cu sabia deasupra capului nici daca si-ar lua un bmw. Nu e ca si cum te-ai hotari sa faci un copil, poti oricand sa o vinzi. Eu vorbesc din propria experienta cand eram cam in aceeasi situatie ca el si pana la urma am avut norocul ca prima masina sa fie bmw, desi nu ma gandeam mai departe de golf 4 sau seat leon. Atata timp cat e tanar, are un serviciu si nu are obligatii familiale eu zic sa aleaga masina care ii place. Un raspuns concret la intrebarea lui nu are cum sa primeasca, depinde foarte mult de starea in care isi ia masina. Ce-i drept e cam la limita cu banii dar daca asta e visul lui eu zic sa si-l indeplineasca. Probabil o sa ajunga sa aiba si masini mai scumpe dar bucurie mai mare ca la prima masina nu cred ca o sa fie.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mare dreptate ai sau poate nu. La 6000 de euro plus dobanda , la cat ajunge?Masina ai ajunge sa coste cat un E90 mai prapadit. El are 350 de euro salar, nu prea se leaga.Acum nu are planuri dar poate peste 2-3 o sa aiba , creditul o sa ii ramana in carca plus piesele la o masina veche de 13 ani.
Link to comment
Share on other sites

Pai stati un pic, ca 3-5-6000eur inseamna masina ieftina. Noi nu permitem aici, pt ca avem preturile la fel, si salariile de 10 ori mai mici, sau hai, de 5. Dar asa e, merg cu masini ieftine, golf 2, chiar 1, dar daca vrei sa conduci o din aia la noi, taxa de inmatriculare e 10.000eur, si nu stiu cat mai rezista o masina veche pe drumurile astea.
Link to comment
Share on other sites

Cu 6000 iei un Logan calumea si te tine o viata

 

LOL :laugh: la Logan nu se strica nimic EVER :laugh: :laugh:

 

pimpdaddy :)

 

poti merge si cu alea, cu grija si nu imediat dupa ce se topeste zapada :)

 

 

sa inteleg ca nimeni nu si-a facut credit ptr masina (noua/sh) de pe aici? toti v-ati luat masinile cu cash-ul de sub saltea? :p

 

mai facea cineva un calcul aici cu rata 6 mil plus inca 6 lunar ptr...sa mor daca imi dau seama ce... :hyper: omu chiar zisese ca el PLATEA 50% DIN RATA, adica 3 mils.

 

Odata la 6 luni cred ca se putea screme de 2000 ron sa stranga acolo ptr revizii, ca doar nu schimbi discuri de frana si amortizoare 1/an.

 

Dar voi ati dat-o in clisee, ca romanu' e fudul, ca trebuie sa ai MINIM 1000 ieuroi ca sa ai un BMW....de unde inteleg ca majoritatea aveti numai salarii de 2000e + , iar astialaltii sub 1000 ar trebui sa isi ia Logan...

 

De asta spuneam la inceput ca omu' mai bine isi spala rufele in familie...

 

 

Cel mai important e sa dormi linistit?! Pai atunci hai sa nu mai iesim din casa, nu mai facem NICIODATA vreun credit, ne izolam de civilizatie, mergem sa cultivam rosii si sa crestem porci si gaini si vaci, si scapam de niste griji....

 

Mi se pare penibil sa ne permitem noi, niste necunoscuti, sa-i tinem balanta unuia, si mai mult de atat, sa-i dictam ce alegeri ar trebui sa faca sau nu...si si mai mult de atat, sa judecam... :pinch:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand el a cerut o parere, in al doilea rand tu cred ca tii masina in fata blocului ,daca e absurd sa cheltui 6 mil pe luna pe ea. MOtorina 100 ron minime pe saptamana X 4 = 400 ron +revizii si piese ajungi la 6. Degeaba incerci sa ma faci sa ma simt prost ca nu iti merge. Chiar daca as avea salar de zeci de mii de milioane de euro, crezi ca nu am dreptul la o parere ca nu am si eu 15 mil pe luna?De asta se cheama forum !
Link to comment
Share on other sites

In primul rand el a cerut o parere, in al doilea rand tu cred ca tii masina in fata blocului ,daca e absurd sa cheltui 6 mil pe luna pe ea. MOtorina 100 ron minime pe saptamana X 4 = 400 ron +revizii si piese ajungi la 6. Degeaba incerci sa ma faci sa ma simt prost ca nu iti merge. Chiar daca as avea salar de zeci de mii de milioane de euro, crezi ca nu am dreptul la o parere ca nu am si eu 15 mil pe luna?De asta se cheama forum !

 

 

Crezi :thumbsup: e gresit din start sa presupui.

 

Apoi, la facut calcule, nu se ia si benzina/motorina pe luna...zic si eu, poate omu nu mergea in fiecare zi cu ea...nu e incredibil, multi nu utilizeaza zilnic masina :thumbsup:

 

Nu incercam sa te fac sa te simti in nici un fel, nu ma pasioneaza. Dar cine sunt EU, sau cine esti TU, si cu ce autoritate (in fata aluia) ne permitem sa ii spunem : NU, nu iti lua, sau DA, ia-ti masina cutare ?! poate ii zic parintii, nevasta iubita...nu noi.

 

Omu' din start a pus problema gresit, si dupa cum am preconizat, au aparut judecatorii. Nu toti isi cumparara masinile DOAR ca sa ii duca din puctul A in punctul B. La fel cum MULTI si-au luat primul BMW, CHIAR DACA (dupa rationamentele tale) NU SI-L PERMITEAU. :thumbsup:

 

Inca o data, mie mi s-ar parea penibil sa imi faca balanta de cheltuieli niste necunoscuti. Pe forum, cum zici tu.

 

Dar CINE ESTI TU, sa judeci CUM SI CU CAT ar trebui sa traiasca un om, din intamplare coleg de forum? Nu ti se pare ca e cam...ridicol?! Daca el ar fi hotarat ca poate trai chiar si cu 500 ron (teoretic), cu ce drept il judeci TU?! :blink:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Max, stii ca eu mereu am dat sfaturi bune si gratuite :) Deci e simplu, la banii aia, salariu si achizitie (aici ma refer sa dea vreo 3000 fara credit bancar) iti permiti un e36 bun, il iei si il mentii in stare buna, dar un e46 320d care e cum e (ma refer la fiabilitate) si cu rata, mai greu.

 

Eu cred ca de-asta a intrebat, sa isi faca o idee.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Max, tu esti aparatorul cauzelor pierdute. E un calcul banal. Presupunand ca omul e fumator, 300 lei tigarile pe luna, 400 lei un plin de benzina pe luna si 300 lei rata pe luna, ii ramane fix 500 lei sa traiasca lunar timp de 5 ani.

 

Ce fel de viata e asta? Traieste ca o femeie de servici care nu fumeaza, n-are masina si n-are rate la banca.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.