Jump to content

pot intretine un bmw 320d ?


andrewbzy

Recommended Posts

Eram convins de la inceputul topicului ca aici o sa se ajunga,pe un forum Bmw 90% au dat sfaturi sa-si cumpere alta marca.Oare toti de aici ne-am cumparat masina cu banii jos,fara credite.

 

macar a intrat si a intrebat si si-a facut o parere, ceea ce e de apreciat... altii isi cumpara orbeste masina si cand vad cat au de plata pentru ea li se cam ia...si merg cu ea asa pana se duce "dreache" ...masini neintretinute in trafic ne pun siguranta in pericol zi de zi... da si eu sunt de acord sa iti urmezi visul si sa nu renunti la el, dar hai sa nu exageram...nu e "jmecherie " sa ai bmw si sa umblii cu el cazut ,cred ca e mai corect sa conduci o masina in siguranta... eu ii spun sa nu renunte la ideea de a-si achizitiona un bmw,dar in contextul asta sa isi ia masina pe care si-o permite ...si sigur o sa aiba si bmw ca e tanar si are timp...

Link to comment
Share on other sites

Frumos ca ai intrebat, tinerii in situatia ta in general sunt cu buletinul in mana la banca si cu adeverinta de salariu si abia apoi (se) intreaba :)

 

Inevitabil vei apela la un credit sau la o "sponsorizare" de la rude in situatia ta, daca ai impresia ca un credit pentru o masina sh e o idee proasta, baga-te la un credit pentru una noua si poveste-ne cum e dupa ce-ai vandut-o ca te-ai plictisit de ea ca de mere padurete...Daca ai ajuns la BMW inseamna ca vrei "altceva" de la o masina, nu vrei doar o carcasa pe 4 roti, sfatul lion e sa ramai pe bmw dar sa cauti un model adaptat nevoilor tale. Adica, ai drumuri de facut preponderent in oras sau afara? Daca primul caz e raspunsul tau, atunci ce faci cu un diesel care in general nu apuca sa se incalzeasca pana la destinatie? Plus ca motor mai complicat, mai multe piese care se strica, calamina depusa de la mersul in oras samd..ai nevoie de e46? sau te multumesti si cu un E36 de 3k Euro mai intretinut la care sa nu pierzi cand il vinzi dupa 1 an-2 atat de mult?

 

Ideea e ca vei plati la credit de o sa te plictisesti, intre timp te plictisesti si de masina si vei vrea alta, satisfactia pe care ti-o da initial se transforma in frustrare cand donezi lunar la banca..mai bine faci un credit mic pe care sa-l rambursezi anticipat si sa ai o masina fun de condus intre timp pe care s-o dai ulterior dupa ce te mai capitalizezi pe ceva mai nou...bafta!

Link to comment
Share on other sites

pai am zis destule pe topicu' asta :thumbsup: mai in urma...

 

ps: radeam ptr ca eram sigur ca la acest deznodamant se va ajunge.

 

le: imi place cum suna asta : masini neintretinute in trafic ne pun siguranta in pericol zi de zi

 

ma gandesc si eu, cam cate accidente se produc din cauza starii tehnice precare si cam cate din cu totul alte cauze (viteza, alcool, idiotenie, prostie, nerespectarea regulilor de circulatie etc)?

 

iti zic eu : RIDICOL DE NESEMNIFICATIV :thumbsup: fara nici o legatura totusi cu subiectul topicului.

 

Mie mi s-a parut o prostie de la bun inceput abordarea "ce credeti, pot sa....?", se puteau cere anumite informatii utile, dar mai departe se dezbatea "in house", in functie de ceea ce putea si ce isi dorea omul.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e prea devreme pt un bmw, daca fac pasul asta acum, cred ca banii pe pe care i`as castiga ar intra in masina :) ... si, in banii astia, da aveti dreptate, ar trebui sa ma orientez spre ceva mai tanar :) ... am sa incerc un KIA CEED SAU PROCEED ( are si garantie 7 ani transmisibla ) ... sa vad ce spun si acolo baietii pe forum :) .. va multumesc inca odata !!

 

Kia Ceed este o masina foarte ok. Prietena mea are una de 1.4 benzina luata de noua (2008). In afara de un zgomot la caseta de directie cand vira dreapta pe loc (a fost ceva de strans) nu a avut chiar nicio problema cu ea. Se conduce foarte bine, este incapatoare (in spate ai loc mai mult decat in seria 3), consum ok (6 afara, 9-10 in bucuresti)

Garantia de 7 ani este doar la motor si in limita a 150.000km parca.

Link to comment
Share on other sites

Eram convins de la inceputul topicului ca aici o sa se ajunga,pe un forum Bmw 90% au dat sfaturi sa-si cumpere alta marca.Oare toti de aici ne-am cumparat masina cu banii jos,fara credite.

 

Unii vb din greselile lor,altii poate castiga mai mult de 1500lei si poate ca si-au luat masina si cu banii jos,etc,insa este penibil sa muncesti doar ca sa poti intrteine si plati rate la o masina veche.

 

Cand eram student cu doua parale in buzunar,mi-am luat tico,nu mi-a cazut rangul,fata de alti colegi care strangeau din fund la pompa eu foloseam masina zi de zi si nu ma zgarceam sa fol ac-ul.

Link to comment
Share on other sites

pai am zis destule pe topicu' asta :thumbsup: mai in urma...

 

ps: radeam ptr ca eram sigur ca la acest deznodamant se va ajunge.

 

le: imi place cum suna asta : masini neintretinute in trafic ne pun siguranta in pericol zi de zi

 

ma gandesc si eu, cam cate accidente se produc din cauza starii tehnice precare si cam cate din cu totul alte cauze (viteza, alcool, idiotenie, prostie, nerespectarea regulilor de circulatie etc)?

 

iti zic eu : RIDICOL DE NESEMNIFICATIV :thumbsup: fara nici o legatura totusi cu subiectul topicului.

 

Mie mi s-a parut o prostie de la bun inceput abordarea "ce credeti, pot sa....?", se puteau cere anumite informatii utile, dar mai departe se dezbatea "in house", in functie de ceea ce putea si ce isi dorea omul.

 

aia cu masinile neintretinute asa a iesit :LMAO: :rolleyes: ...in schimb aia cu"ridicol de nesemnificativ" eu nu prea cred, in schimb cred ca itp-ul se ia asa cum se ia si intr-un accident nu cred ca cineva verifica starea masinii( soferul e de vina)e mai simplu... multe accidente se pot evita daca masina are cel putin cauciucuri, amortizoare si sistemul de franare ok

Link to comment
Share on other sites

Nu ne-a spus unde locuieste, ca totusi, 15 milioane in Bucuresti, mi se pare ridicol de putin. Poate in provincie sa te descurci mai usor, chiar si ca bani de buzunar. Pai ce naiba, poate mai ai si niste vicii gen tigari, poate mai tragi pe nas o data la luna, mai te faci muci la vreo petrecere pe undeva, mai faci un cadou la pisi, si dupa prima saptamana ramai lefter.
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu merita sa te imprumuti pentru o perioada asa mare pentru o masina second hand.

Poate o sa te bucuri la inceput de ea, dar, probabilitatea sa apara probleme este mare.

Mai e ceva, ca regula generala: bazeaza-te intotdeauna pe fortele proprii, si incearca sa elimini din ecuatie necunoscutele, daca vrei sa faci prognoze realiste.

In plus, la banii pe care-i castigi, cred ca trebuie sa te gandesti si la alte lucruri in afara de masina. Castiga intai un pic mai mult, fa eventual niste economii, si vezi mai tarziu ce faci. Toate la timpul lor, si bmw-uri mai gasesti.

In realitate, tu stii de fapt ce vrei sa faci si oricum decizia o iei singur. Aici ceri doar niste sfaturi si speri ca le vei primi pe cele la care te astepti tu.

Link to comment
Share on other sites

Poate provincie ii zice la Cluj, ca acolo s-ar mai castiga 1000 euro.

 

Insa aici in Valcea, am un prieten inginer de vreo 10 ani la o firma mare, IMSAT, si castiga pana in 20 de milioane. Si are un Opel Astra din 2001 ...

 

 

 

Nenea Pestele, scrie si tu sub avatar cine ai fost in viata anterioara, ca ma uitam asa mirat si nu intelegeam cine esti.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Mie personal mi se pare o mega prostie sa traiasca si sa munceasca pentru o masina. Ce farmec are viata asta? Sa te duci la servici ca boul sa poti plati o rata la masina sau la casa, si sa strangi din buci ca n-ai bani sa iti satisfaci placerile. Sa nu imi spuneti acum ca BMW-ul e o placere ca ma pis pe el de BMW, e o alta cutie de tabla cum mai sunt si altele pe sosele. Pur si simplu stupid, iei 15 milioane salariu si vrei sa iti iei BMW vechi in rate. Logan ce plm are? Iti scade rangul? Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

cefi, nu intelesesem ce n-ai prins; asta e salariul de inceput, ce zice el, oricum majoritatea incep de la 500eur la firmele mai mari. Si pana la urma cat e 500eur, sau 1000. Mai nimic comparativ cu cat ia un inginer afara. Aici sunt salarii de mana a doua, doar de-aia si-au deschis puncte de lucru. Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Contextul actual nu e unul in care sa iti faci sperante ca pe viitor iti creste salariul. Tara e praf si noi visam la cresteri de 100% al salariului, ce dracu ma.

 

Deci voi vreti sa ma convingeti ca baiatu asta va trai timp de 5 ani cu 5 milioane pe luna?

 

Pentru ca atata iese, daca fumeaza 1 pachet de tigari pe zi = 300 lei, rata = 300 lei, motorina pe luna = 400 lei, mai ramane cu 5 milioane, adica 16 lei pe zi. Da-o in plm.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Asta nu stiu, in ce domeniu. Eu am dedus ca avand un salariu de inceput de 1500 net (nu e putin pt un proaspat absolvent) va ajunge candva la mai mult. Eu asa gandesc, nu stau toata viata pe acelasi salariu, sau aceeasi pozitie. Trebuie sa fii mereu intr-o continua dezvoltare personala, profesionala etc.

 

@WLF Tocmai de-aia am zis ca "daca lucrezi la straini" mai ai o sansa la o marire de salariu anuala. De la prieteni stiu ca la Continental se fac mariri constante, prime etc. Piata lor nu are in vedere Romania.

Si nu, nu-l incurajam sa-si faca credit :)

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Da, cand toate merg bine in tara. Dar acuma cand toti se bucura ca au un servici unde sa mearga, sa visezi la salarii dublate, e prea fantastic.

 

Hai ca in orase mari, Cluj, Timisoara, poate mai e o speranta sa gasesti alt job, dar in orase mici, ai pierdut serviciul, esti pa.

Link to comment
Share on other sites

Baga-ti mintile in cap si ia-ti o masina cat mai noua de banii aia, Opel Corsa, Seat Ibiza, Skoda Fabia, VW Polo, etc. Trebuie sa fii nebun, cu 15 mil pe luna, din care 3 rata, sa-ti iei o vechitura de BMW din 2001 !

 

Are dreptate le WLF.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Sa spun sincer eu nici la 40 de milioane pe luna nu as face credit , ca sa dau o rata de 6 mil pe luna la o masina asa de veche la care se mai adauga minim inca o rata de 6 mil de intretinere(ai zice sa iti iei una mai noua la banii astia, dar ai da rata 12). 40 de milioane nu sunt nici o mie de euro, abia se traieste decent cu banii astia , dar sa mai reunti la vreo 12 mil din ei pentru o masina e absurd. Viata e mult mai complexa decat o masina, cel putin asa vreau sa cred, de asta unii occidentali merg cu masini ieftine , dar isi permit restaurantele si calatoriile.
Link to comment
Share on other sites

Topicul asta mi-aminteste de o serie de reprosuri care s-au facut pe-aici, ca lumea prea ar sari repede sa ia la misto. Or lucrurile nu stau asa iar topicul asat (ca unul din multe alte exemple) este o dovada evidenta in acest sens: desi ideea din el poate naste multa...cerneala ironica :) , vad ca toata lumea chiar a expus serios o idee determinanta: masina e o cheltuiala si nu o investitie, a-ti lua masina pe credit, deci a te imprumuta ca sa consumi din venituri, nu ca sa le sporesti, este o greseala enorma.

 

Jos palaria pentru Dragos612 si ceilalti baieti care-au scris inaintea lui, sfatuindu-l pe tanarul inginer sa se bucure de viata, nu sa traiasca cu sabia lui Damocles deasupra capului pentru vreo tabla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.