Jump to content

aerisire frane e46


fuelforlife

Recommended Posts

salutare

am fost respins de catre M.O.T (adica ITP) (sunt in Anglia) motivul fiind furtunele de frana pe fata sunt prea uzate, bun nici o problema intreb cat costa toata lucrarea imi spune 300 de lire + tva , ceea ce mie mi se pare ....cam mult

asa ca am venit acasa am luat tot ce mi-a trebuit mi-am luat toate cele 4 furtune pana la urma, originale , 40 de lire , le-am schimbat nici o problema mi-am luat si 1l de lichid de frana ,\

dar acum imi mai ramane sa aerisesc franele , ma poate ajuta careva cu un tutorial sau cu niste sfaturi ?

nu stiu exact de unde trebuie sa aerisesc , stiu ca trebuie la fiecare roata in parte ,

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am uitat la linkul de mai sus. Iti spun cum am aerisit eu, dupa ce s-a dat drumul la lichid pe la fiecare roata, folosind testerul mi-a fost aerisita instalatia, era ceva de genu front-left brake, next, back-right brake, next, etc. A doua persoana care era in masina tinea frana apasat pana cand cel cu testerul ii dadea alta "comanda". Pot spune ca in timpul aerisirii se auzea pompa de frana lucrand, s-a intamplat de vreo doua ori sa nu treaca la urmatoarea roata reluanduse procesul anterior.

La final a fost o comanda data de pozitionare a pedalei de frana.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

salutare

am fost respins de catre M.O.T (adica ITP) (sunt in Anglia) motivul fiind furtunele de frana pe fata sunt prea uzate, bun nici o problema intreb cat costa toata lucrarea imi spune 300 de lire + tva , ceea ce mie mi se pare ....cam mult

asa ca am venit acasa am luat tot ce mi-a trebuit mi-am luat toate cele 4 furtune pana la urma, originale , 40 de lire , le-am schimbat nici o problema mi-am luat si 1l de lichid de frana ,\

dar acum imi mai ramane sa aerisesc franele , ma poate ajuta careva cu un tutorial sau cu niste sfaturi ?

nu stiu exact de unde trebuie sa aerisesc , stiu ca trebuie la fiecare roata in parte ,

multumesc

 

Salut, ideal este sa ai diagnoza, se apeleaza functia service, brake bleeding procedure, mai ai nevoie de o persoana si eventual un kit de aerisire frane, rezervor si adaptor pentru filetul rezervorului cu lichid. Se activeaza procedura care te ghideaza pas cu pas apoi pana la finalizarea lucrarii. In timpul procedurii este activata pompa ABS pentru a impinge afara aerul continut de instalatie impreuna cu lichidul uzat.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.