Jump to content

Cerere Diy schimbare trapa manuala cu electrica


Vibrate

Recommended Posts

Va rog cine are pe hard disk vreun diy cu montarea unei trape electrice in locul celei manuale sau macar cateva detalii despre cei care au instalat.

 

Ce piese imi trebuie?

Dificultatea operatiunii.

 

Scuze daca am postat gresit dar chiar nu imi imaginez alta sectiune.

Link to comment
Share on other sites

Releu din cate am observat azi cand am fost la dezmembrari e fix langa motoras ( nu e ca la abs sau airbag in cutia cu sigurante ), asadar trebuie si releul!

 

Releul stiam ca trebuie pus sub bord,eu nu am vrut sa ma complic,releul doar opreste trapa automat cand o deschizi sau inchizi,depinde acum si ce motoras iti iei,mai sunt si cele care au functia confort,si ai mai multe de legat.

Link to comment
Share on other sites

Deci are un releu si la motoras, si unul de confort pe sub volan. Asta de sub volan alimenteaza trapa, in momentul in care deschizi o usa, daca vii la masina si inca nu ai bagat cheia in contact. Deasemenea tot el parca si taie curentul la ceva timp dupa ce s-a inchis usa. Nu stiu exact, dar in principiu asta face.

 

Cel de langa motoras nu stiu ce face, probabil opreste trapa in punctul central, in pozitia inchis.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Pt aceasta operatiune trebuie demontata tapiseria de pe plafoniera?

 

Trebuie dat jos tot plafonul si tapiseria de pe unul dintre stalpi, , dreapta, daca nu ma insel, pe acolo o sa trebuiasca sa tragi firele, dai jos torpedoul(ai mai mult spatiu sa te desfasori), tragi un plus dupa contact(lanterna torpedou), un releu, o siguranta, apoi buton si motoras, eu zic ca e cam atat!

Edited by leutzu
Link to comment
Share on other sites

salutare,eu am facut un pic mai simplu,am cumparat trapa cu totul a fost la acceasi bani ca si motorasul,nu am pus nici un releu si merge foarte bine,te sfatuesc sa cumperi trapa cu totul si dai plafonul jos desfaci suruburile de pe lateral grije la furtunele de scurgere si te legi la becul de la torpedou bafta
Link to comment
Share on other sites

Va complicati foarte mult fratilor. Am reusit acum 3 zile sa o montez. A durat cam 2 ore ( vreo 60 min m-am gandit de unde trag curent:)) ). Am cumprat motoras ( care are releu pe el ), buton si placuta pe care sta butonul. Se da jos manerul cu tot sistemul care e sub placuta aceea de sub manerul la vechea trapa. Se monteaza noul motoras cu butonul si 2 fire vor fi trase spre stanga masinii pe sub plafoniera, prin stalpul stang si se ajunge sub volan cu firele. Eu am ales sa alimentez pe de contact plusul pe care am pus o siguranta de 15A si minusul l-am luat tot de pe volan de unde era legat claxonul ( este un surub acolo ). Am apasat testat trapa si totul a fost perfect.

 

Succes si altora. Nu este complicat absolut deloc. As face aceeasi operatiune oricand din nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Felicitari pentru reusita, eu l-am legat direct la firele de alimentare a luminii interioare(care e chiar in fata panoului sub care vine motorasul), n-am avut de desfacut nimic extra, firele respective au deja o siguranta(desi am pus si eu una) si am rezolvat totul in aproximativ 10 minute fara mare bataie de cap :)
Link to comment
Share on other sites

aveti dreptate este destul de usor si nu trebuie multe chestii, e o prostie cine a zis ca trebuie dat jos plafonul si alte cele la mine a fost o operatie de 2 ore ( maxim), bafta celor care vor sa faca aceasta modificare :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Stelu tu de unde ai alimentat motorasul trapei trapa?

 

 

la mine a luat curent din firul care imi alimenteaza amplificatorul din portbagaj care este legat direct pe baterie, bineinteles cu o siguranta pentru protectie

iti recomand sa iei direct de la baterie, sau din masina de la un + mai gros, poti sa mergi si la un electrician sa iti faca munca asta. bafta :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

la mine a luat curent din firul care imi alimenteaza amplificatorul din portbagaj care este legat direct pe baterie, bineinteles cu o siguranta pentru protectie

iti recomand sa iei direct de la baterie, sau din masina de la un + mai gros, poti sa mergi si la un electrician sa iti faca munca asta. bafta :thumbsup:

 

Adica vrei sa ma alimentez la plusul de la subwoofer? Sincer n-as decoji cablul de la subwoofer. Daca Doamne fereste se dezizoleaza nu e de bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.