Jump to content

Cum dau un abtibild jos?


Recommended Posts

Salutare,

Am "mostenit" de la fostul proprietar un abtibild lipit pe haion, care imi sta pe suflet. Vreau sa il dau jos, dar mi-e ca raman urme pe vopsea. E si lipit tare ca am incercat sa il iau cu unghia. Am auzit ca ar fi un spray in comert. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am "mostenit" de la fostul proprietar un abtibild lipit pe haion, care imi sta pe suflet. Vreau sa il dau jos, dar mi-e ca raman urme pe vopsea. E si lipit tare ca am incercat sa il iau cu unghia. Am auzit ca ar fi un spray in comert. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Multumesc.

 

ai incercat sa il incalzesti cu fenul? :) si apoi cu unghia sau cu ceva de plastic incat sa nu zgarii vopseaua, incearca sa il razui . eu asa am facut la niste floricele lipite pe masina de mai mult timp si a functionat , doar ca am ramas cu pete unde au fost floricele , diferenta dintre lacul ars de soare si unde era abtibildul.

Link to comment
Share on other sites

hai sa iti spun ce "destept" :rolleyes: sunt eu:prietena mea a scapat dulceata pe telefon cu usita glisanta care se intepenise... am luat spraycontact si am dat... am dat ceva am miscat glisa aia si mergea dar la un moment dat s-a blocat iar...problema e ca au cazut butoanele :frantics: spray-ul contact a dizolvat lipiciul de sub butoane... mi-am adus aminte ca am o guma pe mocheta din dreapta si am luat spray-ul contact am dat pe guma, am frecat cu un prosopel si guma a disparut...in concluzie ,am stricat un telefon si am scapat de guma de pe mocheta...incearca si tu poate merge si la tine...intai incearca undeva pe vopsea pe interior sa nu pateze...bafta Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

ai incercat sa il incalzesti cu fenul? :) si apoi cu unghia sau cu ceva de plastic incat sa nu zgarii vopseaua, incearca sa il razui . eu asa am facut la niste floricele lipite pe masina de mai mult timp si a functionat , doar ca am ramas cu pete unde au fost floricele , diferenta dintre lacul ars de soare si unde era abtibildul.

 

Pai tocmai de asta mi-e teama si mie. Sa nu ramana pata. Abtibildul il dau eu jos cumva dar daca ramane o pata in forma de scafandru (in asta consta "opera de arta") n-am facut nicio sfaraiala. :( Ma intreb totusi daca pata care ar ramane, nu ar iesi la un polish in zona aia.

Link to comment
Share on other sites

SAlut,cel mai simplu si mai eficient ,cum am procedat si eu cu fosta masina este in felul urmator: Cu un feon timp de 2-3 minute incaldeste acel autocolant, apoi linistit indeparteaza-l usor.Cel mai rau caz se paote intampla sa ramana urma DAR la prima mana de polis iasa fara probleme si nici nu iti va mai aparea.Pata despre care vorbim este chiar putina culoare de pe autocoland care s-a imprimat in urma timpului si razelor UV(daca a fost tinuta mult in soare) pe suprafata lacului care cum am specificat la un polis dispare total si 100% si nu va mai aparea odata cu trecerea timpului. BAfta si foarte important cu rabdare si fara stres! :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai de asta mi-e teama si mie. Sa nu ramana pata. Abtibildul il dau eu jos cumva dar daca ramane o pata in forma de scafandru (in asta consta "opera de arta") n-am facut nicio sfaraiala. :( Ma intreb totusi daca pata care ar ramane, nu ar iesi la un polish in zona aia.

 

A postat si @d-rive inaintea mea cu 2 minute :) pai bine zice , polish pe o suprafata mare si cumva pierdut sa nu se vada si ai scos-o , dar posibil sa nici nu-ti ramana urma :D

Edited by tm99chr
Link to comment
Share on other sites

Incalzesti abtibildu', dezlipesti abtibildu', cureti urmele de lipici(daca au ramas) , gata balciu', ce atata filozofie.....daca e sa ramana diferenta de culoare intre zona unde a fost abtibildu' si restul masinii asta e, poti sa folosesti orice. Daca e de mult acolo, abtibildu' , sigur vei avea diferente de nuanta => polish.
Link to comment
Share on other sites

Problem solved. Am fost la Dedeman si am luat spray-ul WD40 cum recomanda colegul de mai sus (12,5 RON la 240 ml). Am dezlipit un colt cu unghia, dupa care am dat cu spray din abundenta, pe masura de dezlipeam usor. Abtibildul s-a muiat si s-a luat repede. Nu au ramas urme. A iesit ceas. In sfarsit pot sa dorm linistit :) Multumiri la toata lumea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.