Jump to content

Fulger McQueen


cdadan

Recommended Posts

Ultima revizie e facuta in august 2011, cu 67 sau 69 de mii la bord, nu mai tin minte exact si mi-e lene sa verific acum. Eu am luat-o in noiembrie 2011 cu 71 si ceva, iar acum are 88. 17 mii intr-un an si 8 luni. Ce nu-i in regula?
Link to comment
Share on other sites

In mod normal, eu as face revizia la 10 000 km SAU un an.

Cred ca la asta se referea si colegul :thumbsup:

10000 mi se pare exagerat (bine, ca si schimb uleiul la 10k, dupa ce am intrat pe forum :rolleyes: ), 15k cred ca e mai rezonabil. Poti sa-l schimbi la 10k, daca cumperi tu uleiul si filtrele, apoi mergi la un garaj de cartier, sau te ocupi tu, dar sa mergi la reprezentanta, te usuca aia.

Link to comment
Share on other sites

Ultima revizie e facuta in august 2011, cu 67 sau 69 de mii la bord, nu mai tin minte exact si mi-e lene sa verific acum. Eu am luat-o in noiembrie 2011 cu 71 si ceva, iar acum are 88. 17 mii intr-un an si 8 luni. Ce nu-i in regula?

 

Eu zic sa o faci totusi la 1 an... Stii tu sigur ca a fost facuta in august revizia? sau spui asta doar ca asa scrie pe cartea service?

 

Mai pune poze cu masina...

Link to comment
Share on other sites

Masina nu e luata de pe autovit. Am avut acces la istoricul complet. In plus am verificat si la Bavaria (mai mult pentru actiunea cu update de soft si bobine/injectoarele pentru N43B20), istoricul corespunde intocmai.

Masina a rulat doar in Ro, are toate reviziile (3 la numar) la Bavaria, e relativ simplu. Iar ~71 mii in nici 4 ani, pentru un benzinar, in Ro, nu cred ca-i un lucru nemaiintalnit.

 

O sa revin si cu poze, dar mai pe seara.

Edited by cdadan
Link to comment
Share on other sites

:D

Cu 282 din lateral par ca-s gemene.

http://www.bmwclub.r...ost__p__1809014

 

Exact la poza aia faceam si eu referire.

Ca recomandari (ca tot avem masini similare):

Nu pune anvelope mai late gen 225 ca devine lenesa si consuma mai mult;

Pune filtre originale, cel putin ala de ulei pt ca diferenta de pret e mica;

Pune-i ulei BMW;

Si cam astea imi vin acum in minte...

Link to comment
Share on other sites

In carte scrie ca se face cand spune cb-ul (undeva spre 30 mii) sau 2 ani. Nu vad nici un motiv pentru care as intretine masina altfel decat apare in specificatii.

Schimbi la 30000 km intr-o tara unde nu ai combustibil de kkt si praf peste tot. Eu as schimba la cel mult la 15000 km consumabilele avand in vedere "poluarea" de la noi.

Draguta masina, pune folii la geamuri ii va schimba aspectul destul de mult. Si eu am avut Avant recent si este o masina foarte practica in general. sa te poarte cu placere cat mai multi km :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai pune poze cu masina...

Ca sa nu fie complet plictisitor, pun poze cu micile modificari din interior.

Am luat un volan cu comenzi, cu pielea usor uzata, pe care l-am reconditionat (schimbat pielea) la niste baieti care se ocupa cu asa ceva. Rezultatul:

 

post-50664-0-48050700-1374611995_thumb.jpg

 

Daca trebuia sa schimb spirala, am zis sa fac o treaba pana la capat si am cautat o spirala cu atasament: ansamblu de manete cu tempomat. A fost destul de greu sa le pun pe toate in ordine, in prima faza am luat un ansamblu de manete care nu era compatibil, dar pana la urma am rezolvat.

 

Cam in aceeasi perioada (dupa multe cautari) am gasit si un player prof care a inlocuit cu succes playerul standard (business).

 

post-50664-0-09311700-1374612224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.