Jump to content

maneta schimbator viteze nu revine pe pozitia 3-4


Recommended Posts

ultima "mica" problema la masinutza mea, problema ce am descoperit-o azi :blink: consta in faptul ca maneta schimbatorului de viteze nu mai revine automat pe pozitia 3-4 atunci cand o deplasez in dreptul treptei a 5-a :).. de pe 1-2 sau R revine fara nici o problema dar din dreptul treptei a 5-a nu mai vrea si pace :)

 

am demontat partea de sus pana la locul pe unde ies firele catre intrerupatoarele de la geamuri.. si nu am vazut nici un arc sau ceva de genu'

 

cred ca un astfel de arc este undeva sub masina... help... :) ce face maneta sa revina pe 3-4 . este greu de reparat ???

Link to comment
Share on other sites

ultima "mica" problema la masinutza mea, problema ce am descoperit-o azi  :blink:    consta in faptul ca maneta schimbatorului de viteze nu mai revine automat pe pozitia 3-4 atunci cand o deplasez in dreptul treptei a 5-a :).. de pe 1-2 sau R revine fara nici o problema dar din dreptul treptei a 5-a nu mai vrea si pace :)

 

am demontat partea de sus pana la locul pe unde ies firele catre intrerupatoarele de la geamuri.. si nu am vazut nici un arc sau ceva de genu'

 

cred ca un astfel de arc este undeva sub masina... help...  :)  ce face maneta sa revina pe 3-4 . este greu de reparat ???

166666[/snapback]

Cauta pe Realoem si vezi cam pe unde este situat arcul

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa nu ai arc...si sa revina maneta din cutie...dar cum romanul e inventiv..poti sa pui tu arcul....

PS: nu cumva nuca aia de cuplaj din podea, aia care-ti lasa maneta sa treaca afara din masina, e murdara sau are impuritati din cauciuc sau alte chestii prin ea? incearca sa o aspiri cu un aspirator de casa..sau unul puternic, si sa pui cateva picaturi de ulei pt mecanisme fine...poate ai miscarea greoaie de acolo si-ti blocheaza maneta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ultima "mica" problema la masinutza mea, problema ce am descoperit-o azi  :blink:    consta in faptul ca maneta schimbatorului de viteze nu mai revine automat pe pozitia 3-4 atunci cand o deplasez in dreptul treptei a 5-a :).. de pe 1-2 sau R revine fara nici o problema dar din dreptul treptei a 5-a nu mai vrea si pace :)

 

am demontat partea de sus pana la locul pe unde ies firele catre intrerupatoarele de la geamuri.. si nu am vazut nici un arc sau ceva de genu'

 

cred ca un astfel de arc este undeva sub masina... help...  :)  ce face maneta sa revina pe 3-4 . este greu de reparat ???

166666[/snapback]

 

ai rezolvat problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 weeks later...
  • 10 years later...
Salutari. Eu am rezolvat problema cu un schimb de ulei la cutia de viteze. Am folosit ulei Ravenol 75W-80 MTF-2, am incercat si cu ulei BMW de la reprezentanta insa, fara rezultat. Ravenolul a dat rezultate cam dupa 400 km de la schimb.

post-35229-0-09131500-1585122268_thumb.jpg

Edited by Cleo
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.