Jump to content

telescoape electrice pentru haion


ionut1985

Recommended Posts

poate primim, dar nu cred.

Daca fac rost de arc va fac eu un DIY cu poze - in principiu trebuie 2 "garnituri" dintr-un material tare (fier, plastic dur etc) pentru a tine arcul pe pozitie si cei care vand in Anglia kitul la 120EUR mai pun si niste "bumpere" de cauciuc astfel incat la capatul cursei sa nu se "batzaie" portbagajul (sa preia vibratii, soc etc)

Link to comment
Share on other sites

nu m-am uitat la ultimul clip postat...oricum e o porcarie ce a facut ala acolo, in comparatie cu cel de pe e46.

mai bine punea un prezervativ peste :))

Eu am urcat clipul pe youtube cu e46 ele.

Asa aveam la e46,dar deja incepuse sa se slabeasca arcurile sau telescoapele.

 

@krebs rade,dar e chiar ok,o improvizatie simpla si benefica.

Mi-a luat 10 min sa scot amortizoarele si sa pun arcurile.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/147280-autodeschidere-portbagaj-bmw-e-46-sedan/page__pid__2196535__st__80#entry2196535

Aici mai multe detalii.

Edited by Daniels13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am facut o prima proba acum 10 minute.... E un pic mai complicat decat credeam. In primul rand arcul nu poate sta doar pe tija telescopului ( ar trebui sa aiba maxim 10mm comprimat ). Iar la dimensiunea asta, cu siguranta nu va avea putere suficienta sa impinga portbagajul in sus.

Ca sa putem monta un arc mai lung (30mm), este necesar ca diametrul acestuia sa fie mai mare decat tija care se infileteaza in telescop. Azi nu mai am de unde sa i-au arcuri mai "largi", dar maine voi face o noua incercare.

Link to comment
Share on other sites

Da si eu am incercat azi ( am incercat chiar si cu un arc de supapa :console: ). Aceiasi problema am avut-o si eu. Cand cobori capota amortizorul se comprima aproape pana in capat si ramane un spatiu foarte mic. Edited by dmnu
Link to comment
Share on other sites

aici se folosesc telescoape de e39 plus arcuri.

 

si mai era unu pe ebay cu un kit de vanzare pt e90/e92 pe la vreo 7 mil.

nu gasesc link-ul acum.

gata, l-am gasit:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E92-E90-LCI-Boot-Auto-Open-Kit-/141566044399?pt=LH_DefaultDomain_205&hash=item20f5fe68ef

 

 

alta solutie.. arata mai ok

Edited by Merlin21
Link to comment
Share on other sites

am fost la masina si am verificat spatiul care ramane pe axul telescopului cand inchizi portbagajul.o sa postez un clip.

pe cele originale nu avem unde sa punem arcul. :((

Eu cand am facut la e46,vlad (cumnatul meu) a facut la e90,dar din pacate avand telescoapele slabe,se ridica doar pe jumatate portbagajul.

Oricum,portbagajul la e90 este mai greu decat cel de la e46. Cu atat mai putin sa mearga la e91 cu arcuri.

 

M-am uitat de telescoape noi,sunt vreo 350 ron 2 buc de 300N.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.