Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

arata ok

 

eu n-am sa-i las si becurile pt lunga active, la ce drac mai este bixenon :)..si asa lunga este rar spre deloc folosita.

 

s-ar putea sa-ti cer niste sfaturi la mufare , mi-e sa nu gafez cu mufarea pe faza scurta, caci pt lunga este simplu :)

 

Pai numai din faza scurta iti este utila? Adica,la drum lung pe noapte n-ar fi mai ok si sa fie faza aia disponibila? Cine stie prin ce zone ajungi,fara iluminat stradal cum trebuie,gropi,viteza cat de cat etc. Suntem in Romania totusi,nu Germania :p. La noi te trezesti si cu cai in miez de noapte pe drum national fara sa-i vezi decat foarte aproape... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Pai numai din faza scurta iti este utila? Adica,la drum lung pe noapte n-ar fi mai ok si sa fie faza aia disponibila? Cine stie prin ce zone ajungi,fara iluminat stradal cum trebuie,gropi,viteza cat de cat etc. Suntem in Romania totusi,nu Germania :p. La noi te trezesti si cu cai in miez de noapte pe drum national fara sa-i vezi decat foarte aproape... :getlost:

Lupa este bi-xenon astfel oricum ai faza lunga fara sa iti trebuiasca inca un bec.

 

Uite: tot lupe Morimoto.

Putin mai incolo da si faza scurta. Pe faza lunga se ridica acea pleopa din interior si astfel iese din lupa mai multa lumina.

 

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Lupa este bi-xenon astfel oricum ai faza lunga fara sa iti trebuiasca inca un bec.

 

Uite: tot lupe Morimoto.

Putin mai incolo da si faza scurta. Pe faza lunga se ridica acea pleopa din interior si astfel iese din lupa mai multa lumina.

 

 

I`ll be damned...

Link to comment
Share on other sites

Am revenit.

Farul de pe dreapta l-am reglat, zic eu, bine.

 

Farul de pe stanga, surpriza: regleaza-l daca poti. Rotita aceea pentru reglarea sus jos se invarte in gol, desi cand m-am uitat in far am vazut ca acea clema e prinsa de surub. Probabil e rupta piesa dintre rotita si surub. Asta e, masina SH :censored:

 

Ma pun sa caut un far pt stanga ca acum e foarte aiurea...cel de pe dreapta bate bine si pe distanta mare, iar la cel de pe stanga se vede pe asfalt la 3m de masina cutoff-ul lupei...

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

pai d-aia nu aveai lumina buna cu halogenele :) ti-am zis , mie mi se par ok si halogenele, daca o sa am lumina ca si la honda aia..pff..laser

 

apropo , parca tipul din Constanta cu lupele avea si ghidaje pt far, ca sa nu schimbi tot farul pt atat

 

cum are pt e39 de exemplu

 

http://performanceauto.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=47&products_id=297&zenid=3aaa919f25f90b48d8ba91d3f8d39dec

 

daca nu pe ebay

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Hmm..poate gasesc si pt e46 :D Mersi de idee. Sa vad ce gasesc ;)

 

Oare se gaseste pe undeva ce imi trebuie mie?

Cand invart rotita care ar trebui sa ridice/coboare onglinda nu se intampla nimic. Stanga-dreapta functioneaza, sus jos din rotita din interior functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Ce pete de lumina uniforme creeaza lupele astea Morimoto, arata foarte bine. Ar fi extrem de util sa faci un retrofit si la spalatoarele de faruri pentru ca sunt foarte folositoare. De exemplu iarna, daca se murdareste pata aia de lumina si nu ai spalatoare, nu mai vezi nimic. Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

esti sigur ca ai infipt bine reglajele ?

Pai la farul de pe stanga nu am umblat. Am pus lupa fara sa il desfac, am scos doar sticla...Mai mult ca sigur era defect de dinainte. Cred ca il desfac azi sa vad poate reusesc sa ii fac ceva :unsure:

 

Ce pete de lumina uniforme creeaza lupele astea Morimoto, arata foarte bine. Ar fi extrem de util sa faci un retrofit si la spalatoarele de faruri pentru ca sunt foarte folositoare. De exemplu iarna, daca se murdareste pata aia de lumina si nu ai spalatoare, nu mai vezi nimic.

 

Cred ca adaug si spalatoarele pe lista ;)

 

arata bine di tat :D

 

Mersi ;) Sunt foarte incantat de aspect si de lumina care o produc. Chiar si asa cu un far prost reglat se vede foarte frumos noaptea. Prin oras imi dadeau senzatia ca parca nu luminau destul de tare, dar cand am mers in locuri fara lumina :o mi-am dat seama cat de bine lumineaza iar faza lunga este impresionanta :frantics:

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am reusit din interiorul farului sa mai ridic putin si cel de pe partea stanga.

Am gasit pe ebay acel reglaj care nu mai functioneaza si l-am cumparat. Saptamana viitoare cred ca ajunge :D Acum mai trebuie ridicat putin si cel de pe dreapta.

 

Momentan, cam asa arata:

 

2013-07-28_14-12-58_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

arata bine, cu o bara m Tech 2 o sa arate nervoasa :D

Intr-o zi voi avea si bara M, dar cred ca imi iau M Look cu splittere negru lucios (sau carbon, dar nu folie ci hidrotransfer).

 

PS: Am reusit pana la urma sa montez si inelele acelea care centreaza singure lupa, astfel am scapat si de alinierea lupelor :D

Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti la lupe, o sa vezi ca pe langa garnitura de silicon, surubul de strangere si suportul pt bec, mai au inca un inel care are o bucata mai iesita inafara. Ala se pune pe lupa inainte sa strangi surubul si centreaza lupa in far astfel nu mai trebuie sa o rotesti tu pana cand bate cum trebuie. Intra exact in locul in care intra becul H7.

 

In poza asta, e in dreapta jos acel inel:

 

http://i00.i.aliimg.com/img/pb/832/556/477/477556832_221.jpg

 

LE: Adica nu mai trebuie sa rotesti tu lupa pana cand nimeresti linia aceea de pe faza scurta sa fie perfect dreapta, pt ca acel inel are un ghidaj pe care intra si in far si pe lupa si o tine el exact unde trebuie. Bine, mai trebuie sa te uiti tu sa fie exact paralele linia aceea de deasupra lupelor cu cea a oglinzii de la far, pt ca totusi permite o miscare de 1 mm, dar oricum e mult mai usor cu ele montate.

Dar nu le poti monta numai daca nu montezi garnitura de silicon. Eu am renuntat la ea si acum au incaput.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

da, cred ca-nteleg ce vrei sa zici

maine o sa ma bag si eu la montaj , azi sufar de o lene cronica :shifty:

 

apropo ai gaurit oglinda farului ? sau ai prelungit firele si le-ai bagat pe la gaura cu becul de pozitie(pozitia becului de faza lunga) ?

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Inca o chestie, a grija cand montezi palariile pt ca sunt foarte firave clemele acelea care tin inelele de centrare a palariilor pe lupe. Eu am reusit sa rup ambele cleme la farul de pe dreapta cand am bagat palaria pe lupa. Cum am tras un pic de ea ca nu am bagat-o cum trebuie s-au rupt. Am rezolvat cu Poxipol si acum stau foarte bine. Pot trage cat vreau de ele ca nu se mai rup, asa ca am lipit-o si cea de pe stanga.
Link to comment
Share on other sites

apropo ai gaurit oglinda farului ? sau ai prelungit firele si le-ai bagat pe la gaura cu becul de pozitie(pozitia becului de faza lunga) ?

Am gaurit oglinda exact sub lupa, si tot au trebuit prelungite firele pt ca sunt prea scurte si nu ajung pana la mufa de la faza lunga. Ar fi ajuns daca nu trebuia sa bag mufa inapoi la becul pt faza lunga. Daca tu renunti la el, s-ar putea sa nu mai fie nevoie sa le prelungesti.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Inca doua poze pe azi, dupa ce am lipit inelele pt centrare de palarii si acum stau unde le pun ;) plus ca am repozitionat angeleyes'urile pt ca inainte nu se vedeau complet.

 

IMG291.jpg IMG294.jpg IMG300.jpg

 

LE: Zilele astea o sa probez cum e doar cu lupele, fara alt bec pt faza lunga.

LE2: Am mai pus inca o poza :pardon:

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

DAr merita. S-a schimbat total aspectul masinii. Nu ma gandeam ca vor face o diferenta atat de mare, dar uite ca m-am inselat.

Iar luminozitatea :o, si inca nici nu imi sunt reglate bine farurile. Abia astept sa fie reglate corect sa vad cum e :frantics:

 

Pai de-aia zic.. Si inca mai ai si faza lunga :mellow: .. Deci 3 zile aproape pentru ele

Nu sunt 3 zile. EU am facut tot putin azi, putin maine, etc.

In total am lucrat cam 2 ore vineri, 3 sambata si 1 ora azi. Dar trebuie luat in considerare ca mie mi-au dat mari batai de cap farurile mele care sunt cu probleme. La tine de ex, daca iti functioneaza corect nu o sa iti ocupe atata timp.

Testul cu faza lunga nu dureaza..scot becurile de pe faza lunga, ma plimb 2 ture. Daca sunt multumit le las scoase, daca nu, le pun inapoi..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.