Jump to content

rectificare bascule E46


dorub98nic

Recommended Posts

La un bmw e46 320d limuzina 2001 136cai tr. sa schimb bratele complet(cei 4 pivoti si cele 2 bucsi).Sa iau brate meyle noi?(parca apoi se pot schimba la meyle doar pivotii..dar oare de cate ori??)Sa-l rog pe Doru sa-mi dea bascule si bucsi facute de el? Niste prieteni ziceau ca la bratele reconditionate masina e mai rigida si directia e mai teapana, nu mai revine volanul inapoi si se duce caseta de directie..deci? As lua lemforder nou, dar merg zi de zi 8km. pe un drum de tara "bombardat!

Cat m-ar costa Doru bratele complet(pivoti si bucse) facute de tine si trimise langa Cluj? Numai bine!

 

 

550 lei basculele cu pivotii meyle hd

Iar bucsile sunt 280 lei

Link to comment
Share on other sites

Salutare Doru, cred ca incep pivotii mei usor usor sa cante si ma gandesc sa ii schimbam. Eu am bratele facute tot la tine in urma cu vreo 3 ani...acum ce ar presupue schimbarea? Trebuie sa mai alezezi iar bratul sau doar schimbi pivotii?

 

De cate ori se poate repeta operatiunea asta pe un set de brate?

 

Este vorba de un e46

Link to comment
Share on other sites

Salutare Doru, cred ca incep pivotii mei usor usor sa cante si ma gandesc sa ii schimbam. Eu am bratele facute tot la tine in urma cu vreo 3 ani...acum ce ar presupue schimbarea? Trebuie sa mai alezezi iar bratul sau doar schimbi pivotii?

 

De cate ori se poate repeta operatiunea asta pe un set de brate?

 

Este vorba de un e46

 

Salut dex..cred ca sunt peste 3 ani...in fine....daca ai o presa de 20t ...ii faci singur....suna pt detalii eventual....0765378223

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...

TRW sun de KKT, m-au tinut 6 luni si max 8000 km.

nu vreau sa influentez pe nimeni dar pivoti incastrati se folosesc de ani buni in lume si nu am auzit sa sara vreunul - la o groapa serioasa poti sa sparigi bascula - sunt aceleasi sanse

eu am o bascula de genu asta de 1 an si jumatate si nu da niciun semn de oboseala.

asa ca bafta cu basculele TRW=KKT

 

Da mersi, esti baftos la urari, cred ca am la una din ele un joc, nu stiu exact, sunt curios sa aflu care este treaba cu alezarea basculelor, cat este cota originala si cat trebuie alezat? A mai intrebat cineva, secret de stat cred ca nu este...

Link to comment
Share on other sites

Meyle are 49 mm

Cat are bascula? Secretul este ca probabil tot atat si fara un monstru de presa de min 20t nu poti sa le presezi, asa ca faci o tiganie si alezezi din bascula cumva nu? Probabil asa au facut si turcii aia din germania si m-am trezit cu pivotul iesit pe drum...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

deci pivotii la bascule odata montati au max o desfacere la urmatoarea sigur nu mai ies

am stricat presa ptr depresat pivoti si tot nu a iesit pivotul din fuzeta, a trebuit sa tai cu flexul pivotul,

nici cel din lonjeron nu prea vroia sa iasa , m-a cam taiat apele cu bascula asta

am facut o presa singur din platband si un cric de 20t , am reusit sa confectionez o bucsa ptr depresat pivotul mare, trosnea presa home made si el nimic , am dat cald si cand nu mai aveam parca speranta a plesnit din bascula, pe urma am observat ca posibil a avut si un aft de sudura, se portiveste meyle hd la pivotul dinspe fuzeta, sa vad maine daca se potriveste si cel de la lonjeron, ca si ala e praf, asta daca reusesc sa il demontez intai

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.