Jump to content

variante soft E39


Recommended Posts

Am observat ca sunt mai multe variante de soft , sunt care arata si ziua si ora jos pe ecran sunt care au diferite nuantze de culori , poate sa ma ajute cineva cu un link unde pot sa aflu mai multe?

Multumesc

167111[/snapback]

din setarile din meniu se poate schimba nuanta...apropo de modul sau pozitia de afisare a orei, nu stiu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
din setarile din meniu se poate schimba nuanta...apropo de modul sau pozitia de afisare a orei, nu stiu

168951[/snapback]

 

calin avea pe 330 d dar era altfel culorile si softul fata de cum e la mine

la ar66tad pe 740D aceeasi soft ca la calin deci diferit fata de ce am eu

azi am mai vazut pe un seria 3 alte culori la soft

 

deci exista anumite softuri care se faceau din ....pana in .... :blink: sau?

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca sunt mai multe variante de soft , sunt care arata si ziua si ora jos pe ecran sunt care au diferite nuantze de culori , poate sa ma ajute cineva cu un link unde pot sa aflu mai multe?

Multumesc

167111[/snapback]

E vorba pur si simplu de soft.

Sunt 4 versiuni de soft pe navi mic (mk1) si 4 pe navi mare.(mk3 si mk4)in functie de anul de fabricatie.

La mk3 si mk4 sunt interschimbabile softurile,dierenta nefiind hardware ci doar software.Mk3 aprinde pe ecran bara cu ora si data cand deschizi usa,iar mk4 pune logo-ul bmw.Astea sunt diferentele vizibile grosso-modo.Nu exista decat 4 seturi de culori la fiecare,in mare cam aceleasi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
E  vorba pur si simplu de soft.

Sunt 4 versiuni de soft pe navi mic (mk1) si 4 pe navi mare.(mk3 si mk4)in functie de anul de fabricatie.

La mk3 si mk4 sunt interschimbabile softurile,dierenta nefiind hardware ci doar software.Mk3 aprinde pe ecran bara cu ora si data cand deschizi usa,iar mk4 pune logo-ul bmw.Astea sunt diferentele vizibile grosso-modo.Nu exista decat 4 seturi de culori la fiecare,in mare cam aceleasi.

223790[/snapback]

 

aha multumesc ....sa inteleg ca dc eu am logo bmw e mk4??

Link to comment
Share on other sites

aha multumesc ....sa inteleg ca dc eu am logo bmw e mk4??

228153[/snapback]

tinere , uite ce sa faci ca sa aflii ca ai MK4 ...

in primul rand trebuie sa ai DVD pt harta nu CD, daca ai Cd ai din start MK3 sau mai vechi!

daca ai MK4 cu dvd iti dau eu cd ultima versiune de soft unde poti activa si PERSPECTIVE VIEW (3D) !!

 

Suna-ma daca ai nelamuriri

Link to comment
Share on other sites

tinere , uite ce sa faci ca sa aflii ca ai MK4 ...

in primul rand trebuie sa ai DVD pt harta nu CD, daca ai Cd ai din start MK3 sau mai vechi!

daca ai MK4 cu dvd iti dau eu cd ultima versiune de soft unde poti activa si PERSPECTIVE VIEW (3D) !!

 

Suna-ma daca ai nelamuriri

228203[/snapback]

 

10x ...i will ....guess what !!!!??? i have dvd :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da. Softul este updatabil. La MK4 nu se cere nici o parola ptr update. La Mk3 se cere parola. Ultima versiune e intr-adevar 29.1 ptr mk4

 

Adresa de unde se descarca softul e mai jos.

Atasez un scurt how-to (e simpla operatia). Atentie mare. Mie mi-a mers. Dar am vazut pe forumuri si care s-au plans ca le-a dat sistemul peste cap si unii au trebuit sa mearga la reprezentanta ptr resoftare. Daca cineva are probleme, sa-mi spuna si detaliez. repet, la mine a mers super din prima. Marele secret e:

a) trebuie sa fie MK4

si al doilea:

:) scrieti cd-ul la viteza cat de mica posibil (1x, 4x daca nu se poate la 1x). si sa fie unul de calitate sa il citeasca bine. nu folositi CD-RW!

 

Ca sa activati bird view (perspective mode, pe engleza) [atentie, cand e pus perspective mode, nu toate numele strazilor apar, ca le e greu sa le randeze]:

intrati in "Set" si cand sunteti in meniul de setare (split screen,ora, etc) tineti apasat butonul "Menu" (cel de deasupra knob-ului din dreapta) ptr cateva secunde bune (10 parca). O sa apara un meniu "secret" de service. Scroll in jos, ultima din lista e "Perspective". Puneti-o pe "on".

 

Atentie iar:

- e posibil la update de soft sa se duca limbile sistemului aiurea. la mine nu s-au dereglat.

- la mk3 va cere un cod. nu stiu cum se obtine. [mk4 se deosebeste usor ca e singurul cu DVD]

 

:blink:

 

 

Puteti schimba culorile si chiar si poza de la boot (cea argintie si cu inscrisul BMW) cam cu orice vreti voi(sunt niste limitari de dimensiune in kb si lungime/latime).

 

Daca sunt interesati, o sa descriu procesul. Nu e usor, dar se poate. Am nevoie de un designer si de un week-end complet ca sa pot sa fac si eu. Scriu despre ce am citit, la capitolul asta - al modificarii interfetei (culori, texte, imagini, cursor de pe harta; deci, cam tot ce e in interfata). Sunetele se pot modifica si alea (cele din navi, dar din cate am inteles e un pic mai dificil decat ce e la interfata vizuala). :) :) :)

howToBurnAndUpdateSO.txt

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

E un 91 in coada. 2-ul nu apare nicaieri. dar asta e notatia lor.

 

Am gasit inscrisul asta pe un forum: "after the install you will get 4/1/91, so this would have to be the V29.1"

 

CHECKING SOFTWARE VERSION

MK I Systems

The software version is shown in the top right corner of the "setting" screen. The software/hardware version is

displayed as "1-1/80". The numbers have the following meanings: first digit 1 - is a 1st generation navigation

system (MK I); second digit 1 - is a 1st device variant (top navigation – MK Ic color screen); the last two digits

80 - are the software version of the graphic component (8.0).

MK II Systems

The software version is shown in the top right corner of the "setting" screen. The software/hardware version is

displayed as "2-1/81". The numbers have the following meanings: first digit 2 - is a 2nd generation navigation

system (MK II); second digit 1 - is a 1st device variant (top navigation – MK IIc color screen); the last two digits

81 - are the software version of the graphic component (8.1).

MK III Systems

The software version is shown in the top right corner of the "setting" screen. The software/hardware version is

displayed as "3-1/63" or "3-2/63"(MK III with split screen). The numbers have the following meanings: first

digit 3 - is a 3rd generation navigation system (MK III); second digit 1 - is a 1st device variant (top navigation –

MK IIIc color screen), or 2 – is a 2nd device variant (radio navigation – MK IIIm monochrome display); the last

two digits 63 - are the software version of the graphic component (6.3).

 

DVD navigation system for I-Bus vehicles - MK4

The software version is shown in the top right corner of the "setting" screen. The software/hardware version is

displayed as "4-1/71". The numbers have the following meanings: first digit 4 - is a 4th generation navigation

system (DVD); second digit 1 - is a 1st device variant (top navigation – DVD color screen); the last two digits 80

- are the software version of the graphic component (8.0).

Link to comment
Share on other sites

Hmmm ieri mi-am facut update-ul la versiunea 29 fara sa vreau ... am facut 2 cd-uri unul cu update si unul cu navigatia pt. Ro (drumuri principale) ...si-am introdus din greseala discul cu update in loc de harti. Faza e ca n-am respectat nici un pas din ce spunea acolo in doc si nu-mi dadeam seama de ce nu-mi citea si nu vroia sa mai scoata cd-ul afara :blink: ...abia cand in final l-am socs mi-a aparut pe ecran ca update-ul a fost facut cu succes. Noroc ca nu s-a intamplat nimic. Am setat si eu perspective mode dar nu prea vad diferenta ...poate din cauza ca harta Ro e atat de sraca in detalii ?

 

ELF ce versiune de soft ai acum ? Ar trebui sa poti sa faci update fara probleme si pe MK3 cel putin teoretic. Ai navi cu ecran mare ? 16:9

Link to comment
Share on other sites

ELF - la MK3 se cere un cod. Si nu stiu cum poti face rost de el. Versiunile ptr MK3 sunt tot in imaginea aia, dar din cate stiu de cateva variante incoace nu au deloc modificari ptr MK3 :blink:

 

Costin: Harta RO e f saraca. Pune harta EU 2007.2 High ca sa vezi perspective.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

la MK3 (ai versiunea asta sigur) citisem ca s-a sistat acum ceva timp dezvoltarea, deci ultima varianta 2.91 sigur nu aduce nimic nou ptr MK3 (chiar pe la 2.6 imi zice memoria ca e ultima chestie dezvoltata si ptr MK3).

Trebuie sa cauti pe net despre MK3. La Mk4 am mai auzit care ziceau ca au pierdut limba EN sau functia de BMW Assist.

La MK4 imbunatatiri sunt, clar. De ex. la mine, cand dadeam "Monitor off" ramanea cumva deschis monitorul (un negru de ala, luminat). acum, dupa upgrade, il inchide.

La audio nu au ce face. Tre schimbate boxe :blink:

La video, nu stiu ca nu am tunner.

Edited by dgrosu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.