Jump to content

Probleme 320d E90


RazvanDVL

Recommended Posts

Am si eu niste intrebari pentru un 320d din 2006, care incepe sa ma exaspereze.

 

1.De ce directia e mai grea ca la dacie?Ce se poate face sa fie mai usoara?(Asa era si la fostul E46, dar macar ala avea caseta de E36)

2.Cum fac sa ii mearga xenonul adaptiv?Nu o mai ia dupa curba.Pe unde trebuie sa umblu.La test apare doar calculatorul de lumini busit.

3.Chiar astea cu navigatie professional nu citesc mp3, si nici macar nu au magazie de cd?Eu chiar trebuie sa ascult muzica la stick ?:|

4.Urmeaza revizia, sa bag tot 5w 30, sau altceva?Are filtru epurator?203.000 km

5.De ce zic toti ca au bixenon, cand de fapt, asa zisul bi, vine din halogenele de langa lupa, care nu sunt deloc xenon :|?

Link to comment
Share on other sites

1. Asa e directia la e90.. deal with it :(

2. Esti sigur ca ai adaptiv? Si daca la test apare "doar" calculatorul de lumini busit.. nu are legatura?

3. Daca ai navi profi se poate activa functia mp3

4. Baga ce vrei.. important e sa fie Long Life 04. Da, are filtru epurator.. cu pasla sau cu decantor, in functie de an.

5. Nu stiu ce intelegi tu prin bixenon.. daca intelegi ca are xenon si pe faza de intalnire si pe faza lunga atunci trebuie sa te mai documentezi.. Bixenonul e doar pe faza de intalnire (scurta).. Cand aprinzi farurile (faza scurta), se aprinde xenonul. Cand aprinzi faza lunga, se aprind halogenele SI xenonul o sa lumineze mult mai puternic.. deci practic "bi" inseamna ca xenonul de pe faza scurta are 2 intensitati..

 

http://www.youtube.c...h?v=iFF2XoZJIBo

Edited by rashpy
Link to comment
Share on other sites

2.Pai daca vine cu xenon de fabrica nu trebuie sa fie si adaptiv?Eu asa stiam...

3.Daca da, imi poti arata cum?ceva pe youtube...ca sunt disperat.

5.Pai asa stiam si eu, ca tot din lupa trebuie sa dea flashuri, dar nu e mai intes dupa ce dau pe lunga, se aprinde doar halogenul de langa, care e mai slab in culoare ca xenonul.

Link to comment
Share on other sites

2.Pai daca vine cu xenon de fabrica nu trebuie sa fie si adaptiv?Eu asa stiam...

3.Daca da, imi poti arata cum?ceva pe youtube...ca sunt disperat.

5.Pai asa stiam si eu, ca tot din lupa trebuie sa dea flashuri, dar nu e mai intes dupa ce dau pe lunga, se aprinde doar halogenul de langa, care e mai slab in culoare ca xenonul.

2. daca pe lupa de la xenon scrie dinamic xenon. atunci ai adaptiv dar merge doar cand esti pe auto.

3. sunt baieti aici pe forum care se ocupa cu activari. poti activa mp3

5.se poate activa si asta.prin codare. o sa poti da flash cu lupele

Link to comment
Share on other sites

@B-490-RZV Nu exista xenon simplu la e90.. ori bixenon ori deloc! Flash intr-adevar dai doar cu halogenele.. dar daca aprinzi faza lunga (impingi de maneta), se va modifica si intensitatea xenonului. Si asa cum au zis si baietii mai sus, poti sa ai bixenon fara sa fie adaptiv.

 

Functia de mp3 o activezi doar din tester.. sunt cativa colegi pe forum care te pot ajuta.. ii gasesti pe la sectiunea "Servicii".

Edited by rashpy
Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles se poate coda sa dea flash si cu faza scurta (a mai zis si cineva mai sus).. dar cand vine de la mama ei da flash doar cu halogenele fara sa modifice intensitatea xenonului de pe scurta..

 

Bine.. asta cu intensitatea e impropriu spusa.. de fapt xenonul se aprinde la fel.. ca nu are dublu filament.. dar cand e pe faza scurta, lumina este obturata de o clapeta/parghie.. cand dai lunga clapeta se ridica si lasa lumina sa-si faca de cap :D

Link to comment
Share on other sites

Hmm, frumos.Era mai frumos daca nu se mai aprindea halogenu ala.Eu nu stiu la ce au numit tipu asta de far bi-xenon, cand de fapt nu e decat xenon pe scurta :|.

Se pot dezactiva si halogenele. dar eu nu am vrut ca nu stiu ce o sa mai vad noaptea fara ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.