Jump to content

BMW E39 - 525d sedan facelift


mikken

Recommended Posts

Salutare,

 

Dupa o perioada plina de satisfactie oferita de un 330d E46, am imbatranit si eu...asa ca am trecut la fratele mai mare - E39 525d - 163 CP, sedan facelift :)

 

Este fabricat in 2001 si are in prezent aproape 227.000km, cu urmatoarele dotari:

 

- xenon original + spalator faruri

- trapa

- senzori parcare fata / spate

- pilot automat

- 8 airbag-uri (inclusiv usi spate)

- oglinzi heliomate, rabatabile electric

- bancheta rabatabila + ski-sac

- incalzire scaune fata

- telefon wireless

- retrovizoare heliomata

- magazie 6 CD

 

Cand am cumparat-o in toamna trecuta (la 220.000km) i-am facut revizie totala cu schimbat ulei Motul 5W-40, toate filtrele inclusiv epurator, toate bujiile, placute frana, lichid frana, pompa motorina, niste furtune imbatranite si curatat EGR.

 

Momentan este stock si mai are cateva defecte, insa urmeaza o transformare :D

 

As vrea sa-i schimb jantele astea pe 15" cu unele pe 17". Caut modelul Style 66 care ma incanta ca sunt mai late pe spate si pot sa pun cauciucuri 255/40/17 sau Star Spoke 81 care imi plac, oferindu-i masinii un aer clasic si elegant.

 

Apoi un pachet M bara fata / spate, niste tipsuri dragute pentru evacuare, inlocuit nuca schimbator si volan cu unele de M, plafon negru si reconditionat interiorul...inca nu sunt hotarat daca merita sa-l fac in piele sau doar partial piele + textil pe mijloc.

 

Mi-am cumparat deja eleron, nari cromate si arcuri Eibach Pro Kit, pe care cel mai probabil o sa le imperechez cu amortizoare Bilstein B4, pentru a pastra un confort decent. Urmeaza saptamana viitoare o revizie totala a trenului de rulare cu inlocuit tot ce este nevoie. De curand i-am inlocuit si banda aia de la bord, iar acum am toti pixelii sclipitori, asa cum ar trebui (thanks to @Gabriel.B )

 

As mai vrea sa-i pun si un sistem de sunet mai decent, ma gandeam in prima faza la o statie si 2 subwoofere sub scaunele fata.

 

Ca impresii, sunt multumit de masina si de confortul pe care il ofera, spatiul interior este generos, iar consumul mi se pare extrem de decent pentru o masina de gabaritul ei...imi arata pe CB cam 8.4-8.5% in Bucuresti (nu prea am trafic ce-i drept). Consumul la pompa nu i l-am facut inca. Nu este o masina sportiva nici pe departe, dar nu te dezamageste intr-o depasire, iar la drum lung e foarte relaxanta.

 

Destul cu vorbaria...cateva poze :rolleyes:

Edited by mikken
Link to comment
Share on other sites

La spatiu interior pot sa-ti spun ca e mult mai ok seria 5, asta e clar. Inainte nu imi dadeam seama cand aveam 3-ul, insa acum cand ma urc intr-un seria 3 sau de exemplu am mai mers cu C Klasse nou...mi se par masini inghesuite. Eu sunt si inalt, am 1.86 si cam 90kg, iar cand conduc cu scaunul setat sa stau confortabil, in spatele meu poate sta lejer o persoana la drum lung. In seria 3 nu prea mai era loc in spate de picioare.

 

Ca si feeling in interior, E46 mi-a inspirat mai multa dedicare pentru sofer, parca totul era proiectat in jurul tau si iti dadea senzatia ca te imbraca masina...iar pozitia la volan mi s-a parut un pic mai joasa.

 

Puterea era insa net superioara la 330d, chiar daca am avut non-facelift de 184CP si aveau cam aceeasi greutate. Impreuna cu suspensia standard sport mai coborata si franele mult mai precise, iti dadea un feeling aparte la volan.

 

As vrea sa-i fac o resoftare acum sa o duc pe la 200 cai si o sa-i schimb si suspensia integral...apoi revin cu impresii. Momentan e cam barca, poate si din cauza ca amortizoarele pe fata sunt varza :)

 

Cand am cumparat masina, recunosc faptul ca am fost destul de limitat de buget, pentru ca altfel cred ca ma indreptam catre 530d. Nu ma refer atat la bugetul de achizitie, cat si la costurile ulterioare, in special cu impozitul. La vremea respectiva nici nu gasisem un 530d sa ma dea pe spate, la pret decent.

Link to comment
Share on other sites

Sunt in cumpana intre aceste doua modele de jante: style 66 si starspoke 81.

 

Care credeti ca arata mai bine? Are cineva idee ce greutate au cele doua modele? N-am gasit nicaieri informatii legate de greutate.

 

Deasemenea m-ar ajuta o informatie legata de volan. Masina mea e fabricatie 04.2001 si am vazut pe realoem ca volanul de M (cel cu airbag rotund) se pune incepand cu 07.2001. Inteleg din asta ca la mine nu se va potrivi? Cred ca eu am airbag single stage si ala e dual stage :(

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri...masina insa a plecat astazi de la mine! Renuntasem sa o mai vand, insa am primit o oferta buna ieri, asa ca am dat-o. Sper ca noul proprietar sa se bucure de ea fara incidente si sa nu ajunga si asta ca raposatul 330d :(

 

Cred ca se poate inchide topicul...ce viata scurta a avut :))

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.