Jump to content

E46 - 320 d - 150cp - lipsa putere


Recommended Posts

Va salut

 

De ceva timp aprox 2-3 luni masina mea nu mai trage cum tragea de obicei. Am crezut ca e de la filtre pt ca se apropia revizia dar dupa revizie se comporta la fel. Nu am avut nici un bec aprins in bord sau altceva suspect asa ca am decis sa merg la un tester.

Prin bunavointa unui coleg de forum am facut o diagnoza la masina si in afara de vreo 2-3 bujii duse despre care stiam si in mod cert nu au legatura cu lipsa de putere mai am si urmatoarele erori pentru care va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi de unde sa incep si ce sa fac pentru a le remedia

 

va multumesc

post-32455-0-99128200-1336124392_thumb.jpg

post-32455-0-30295400-1336124396_thumb.jpg

post-32455-0-48391400-1336124399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@gelu_bmw - de bujii stiu de iarna trecuta, o sa le schimb dar la cat ma pricep eu nu cred ca bujiile au vreo treaba cu faptul ca masina nu mai trage....sau poate ma insel ?

 

@srb_alex - nnu stiu ca ieri am citit erorile alea si le-am sters...pana ieri nu stiu de cand nu au mai fost sterse..la mine este de vreo 3 ani si nu am mers niciodata la diagnoza pt ca nu am avut motive..in afara de consumabile si ceva pe la articulatii..tot consumabile nu am avut nici o alta problema cu ea..

 

o sa vad sapt viitoare la un nou tester daca a mai aparut ceva...dar cert e ca masina nu trage :(

 

multumesc de raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

@gelu_bmw - de bujii stiu de iarna trecuta, o sa le schimb dar la cat ma pricep eu nu cred ca bujiile au vreo treaba cu faptul ca masina nu mai trage....sau poate ma insel ?

 

@srb_alex - nnu stiu ca ieri am citit erorile alea si le-am sters...pana ieri nu stiu de cand nu au mai fost sterse..la mine este de vreo 3 ani si nu am mers niciodata la diagnoza pt ca nu am avut motive..in afara de consumabile si ceva pe la articulatii..tot consumabile nu am avut nici o alta problema cu ea..

 

o sa vad sapt viitoare la un nou tester daca a mai aparut ceva...dar cert e ca masina nu trage :(

 

multumesc de raspunsuri

 

salut

daca are doar anumite plaje de turatii in care nu iti trage ar fi bine sa cureti sitekle de la electrovalvele de la turbina si EGR

eu asa am rezolvat problema

ai grija cu clapetele din galeria de admisie ca eu am patit-o cu doua (s-au rupt si au ajuns in supape)

o seara buna

Link to comment
Share on other sites

Din pozele postate de tine nu reiese nici o problema legata de bujii.

Erorile din poze sunt legate de presiunea din rampa de injectie si de controlul presiunii de aer (geometria variabila si comanda acesteia).

Daca tot mai faci o diagnoza verifica diferenta dintre valorile de tip "desired" si valorile masurate sau "current" pentru parametri rail pressure si charge-air pressure, vezi filmul de mai jos.

 

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou

 

weekend-ul asta am schimbat toate furtunele de vacuum si cele de retur.

am curatat egr si putin asa cat am putut galeria de admisie...oricum cele mai murdare la galerie erau clapetele pe care le-am desfacut si le-am spalat. toate aratau foarte bine si nu era nici o urma de joc sau altceva legat de ele.

o sa merg oricum pana la sf saptamanii la o diagnoza mai amanuntita

 

am totusi cateva intrebari

1. cu galeria desfacuta, miscand de tija aceea cu clapete mi s-a parut ca spre inchiderea lor mergea destul de greu, iar in piesa care practic comanda tija daca o scuturam se auzea asa ca un arc care se plimba prin ea. ce inseamna asta?

 

2. nu am reusit sa gasesc cele 2 electrovalve sa le curat sitele...daca ma puteti ajuta cu vre-un ling ceva cu o poza...

 

3. dupa toate astea am totusi impresia ca nu prea mai trage dupa 3000 de ture, in a 2-a cel putin pana pe la 3000 de ture am impresia ca trage bine, apoi simt asa ca o usoara franare, un hop, si de acolo nu mai trage la fel...de urcat urca peste 4000 de ture dar destul de incet...

 

va multumesc din nou pt ajutor

Edited by lucian_v
Link to comment
Share on other sites

poti sa imi dai si un link catre ea pe realoem te rog frumos?

 

nu reusesc sa o gasesc...stiu ca-s idiot dar....

 

se poate face vre-un test inainte de a o inlucui pentru a fi sigur ca ea e de vina sa nu dau banii degeaba pe una noua?

 

multumesc din nou

Link to comment
Share on other sites

iti multumesc frumos

 

o sa o dau jos sa incerc sa curat sita din ea si sa vad dupa.

 

exista vre-o metoda totusi de a o verifica cumva?

 

multumesc din nou pt link

 

DIAGNOZA facuta corect....nu rezolvi nimic prin curatare...e vreo 250 de lei una noua... :thumbsup:

Faci cum consideri...

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

da ai dreptate. oricum voi astepta pana spre sf saptamanii la o noua diagnoza, voi merge la colegul de la ciolpani . si daca e asa o schimb, mai ales ca este ieftina din ce ai spus tu.

 

multumesc din nou

Pentru mine a fost o oferta speciala, pentru ca lucrez la un magazin de piese auto. Cel mai probabil tu vrei sari de 300 de LEI.

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
colegu, printre altele problema grava la tine este presiunea pe rampa de injectoare lasa bujiile ca nu au treaba cu trasul. vezi ca pe rampa comuna de injectoare ai 1 senZor presiune inspre radiator si un regulator presiune inspre parbriz. dal jos pe ala de la parbriz si curatal,vezi ca are o sita fina in capat sa ai grija cu ea, vezi ca se desface parca cu o cheie de 27.daca tot mai face schimba regulatorul si daca tot face schimbal si pa ala de pe pompa de inalta. dupa cum arata pe tester rail presure presiunea pe rampa fa asa si o sa mearga .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.