Jump to content

E46 LZR Bimmer


MirceaL

Recommended Posts

Salutare tuturor pasionatilor ;)

 

Va prezint si eu in sfarsit motivul meu de bucurie pe 4 roti.

 

http://img687.imageshack.us/img687/6572/dsc0418wf.th.jpg

 

Este vorba despre:

 

BMW E46 316i an fabricatie : 2003

 

A fost achizitionat la 2 zile dupa ce intrase in tara adus fiind din Germania, in data de 15 Noiembrie 2011.

De atunci si pana acum am umblat asa part time cu ea pentru ca am fost in proces cu statul pentru taxa, pe care l-am castigat si in final in data de 20.04.2012 am inmatriculat masina.

 

Pentru specificatiile si lista intreaga de dotarii rog pe cineva care poate sau are acces sa posteze aici pentru mine.

VIN : WBAAY31040KP19217

 

Masina are 155.000 km aprox, sper sa fie reali cel putin dupa cum este ingrijita si pentru ca am verificat-o cu baza de date BMW unde figura ca avea 88000 km in 2008 dupa care s-a schimbat service-ul unde au fost facute reviziile si nu mai figureaza in baza de date electronica dar am si cartea de service care confirma cele de mai sus si se continua pana la intrare in tara.

 

Mentionez ca masina am luat-o pentru mine si intentionez sa o intretin si sa imi aduc un pic aportul asupra ei atat estetic cat si tehnic in speranta ca ma voi bucura de ea asa cum un pasionat isi doreste.

 

Dupa inscriere masina a primit un set de jante style 68 pe 17 (multumesc pt ele user RAZZ) incaltate cu cauciucuri 225/45/R17 Barum Bravuris 2

 

Deasemenea am facut si revizia (pentru cei din BV la service SUBARU (AUTO KINO))

- Cele patru filtre (AER, POLEN, ULEI, BENZINA) MANN + ULEI BMW 5W30 Long Life 04 = 680 RON (cu tot cu manopera)

 

In plan mai sunt multe alte mici detalii atat de interior cat si exterior de schimbat printre care :

 

Stopuri Led + Semnale fata si laterale albe

Folii geamuri (dar nu vreau ceva foarte inchis, mai degraba ceva cu tenta fumurie care sa nu fie in contrast mare cu ce pot pune pe fata -> astept si pareri, sugestii)

Trimuri interior + Inele ceasuri de bord

 

..... si bineinteles lista poate continua mult si bine dupa cum stiti si voi ...sanatosi sa fim, sa avem si sa putem baga bani in ele :)

 

Cateva poze cu masinuta mai jos ... si astept sugestii, informatii si alte cele :)

 

http://img138.imageshack.us/img138/5973/c36020111101164547.th.jpg http://img337.imageshack.us/img337/4541/c36020111101164621.th.jpg http://img689.imageshack.us/img689/2632/pa110031r.th.jpg http://img24.imageshack.us/img24/2668/pa110030j.th.jpg http://img515.imageshack.us/img515/38/pa130026.th.jpg http://img52.imageshack.us/img52/3486/img20120504145320.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

faina masina!

sa te poarte cat mai multi km fara probleme si belele

 

 

Ms sa dea domnu'si tie la fel ;)

 

 

Dar bineinteles, ca mi-ai adus aminte de belele, cum traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul dar si banii :) sau gasit niste intreprinzatori care m-au lasat ieri fara oglinzi, asa ca azi au fost cumparate altele tot, incalzite, heliomate si asferice care urmeaza sa fie gravate maine . Sper ca macar inscriptionate sa nu mai faca picioare asa repede !

 

Salut, ai pus pe spate pe 8,5J anvelope 225/45/17? Cum se asaza pe janta?

 

Frumoasa masina si ingrijita. Drumuri multe fara probleme.

 

 

Ms ! S-au asezat chiar ok, guma este foarte putin intinsa dar exact cat sa dea bine, in plus cauciucurile au si protectia aia de janta care este un pic mai iesita in relief per total sunt foarte multumit de aspect cat si de cum se simt pe asfalt

 

Daca vrei pot face o poza mai apropiata maine sa vezi cum arata

Link to comment
Share on other sites

Iti raman dator daca faci o poza mai de aproape. Eu am pus 245 dar nu le am trecute in carte. Cred ca sunt si mai grele. Am citit mai demult pe forum ca ar fi problema daca pui mai mici de 245 pe spate...ca ar sari de pe janta la un hop mai mare sau ceva de genul. Astept pozele. MS.
Link to comment
Share on other sites

curios din fire ,intreb... (ai o 'chestie' cu potentiometru deasupra butonului dcs)...ce este? masina este ingrijita... sa te bucuri de ea...

 

:goodjob: bun spirit de observatie, asta am intrebat si eu vanzatorul(acea poza e din anuntul de vanzare). Masina a avut pe ea statie cu subwoofer insa la cumparare am fost servit doar cu subwoofer-ul conceput special sa ramana in locul rotii de rezerva, restul probabil a fost vandut separat :unsure: insa acum ma gandesc sa refac configuratia muzicala daca tot am ramas cu subwooferul si antifonarea speciala din locasul rotii de rezerva :D

 

Iti raman dator daca faci o poza mai de aproape. Eu am pus 245 dar nu le am trecute in carte. Cred ca sunt si mai grele. Am citit mai demult pe forum ca ar fi problema daca pui mai mici de 245 pe spate...ca ar sari de pe janta la un hop mai mare sau ceva de genul. Astept pozele. MS.

 

 

OK o sa incerc sa revin maine cu o poza mai apropiata! eu am deja cu rotile astea cam 500 km si oras si exterior si mi se pare f ok pana acum! Eu am avut noroc cu o cunostinta la RAR si am trecut in talon cam tot ce se putea trece ca si dimensiuni la roti, dar am preferat 225 sa nu exagerez in raport cu motorul care fiind cel mai mic de pe model cred ca ar fi fost cam chinuit cu 245 si la putere si la consum :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am 225/45/17 pe carte...chiar si variante pe 18. Asa au trecut cei de la RAR. Eu nu am cerut nimic. Daca este ok atunci cred ca o sa trec si eu la 225 pe spate.

 

Am facut azi niste poze de aproape: pe spate janta style 68, 8,5j incaltata cu 225/45/R17 mie chiar nu mi se pare exagerat, guma sta bine si arata f ok.

 

http://img254.imageshack.us/img254/3459/img20120509183434.th.jpg http://img840.imageshack.us/img840/9378/img20120509183426.th.jpg http://img707.imageshack.us/img707/5470/img20120509183415.th.jpg

 

Astazi am inscriptionat si oglinziile .. pe aceasta cale ii multumesc lui george_brasov, cu speranta ca va fi ultima inscriptionare din viata :D ma gandesc totusi sa ajung din nou la george_brasov( Rares :) ) pentru un detailing ca la carte :D

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa, cum iti trage cu 225 pe spate?

 

 

Ms, racheta nu e :) ca nu o ajuta motorul in general, dar sa sti ca sunt f multumit cu alegerea asta pentru ca nu simt diferente majore fata de perioada cand era incaltata cu 195. E chiar ok, nu simt ca s-ar chinui ... nu stiu insa cum se simte cu 245 ca nu am facut proba as fi curios totusi sa aflu :D

Link to comment
Share on other sites

Eu am sarit de la anvelopele de iarna 195/65/15 direct la 225-245/17. Se simte o diferenta, inclusiv la directie...imi venea sa le dau jos dupa primele ture. Bine, senzatia asta tine cateva zile...apoi te obisnuiesti. Pentru motorasele noastre e destul de mult 245 pe spate, dar look-ul face toti banii...si parca se asaza mai bine cu "papucii" astia pe sosea. A crescut un pic si consumul si cu siguranta nu mai este la fel de sprintena dar, per total, sunt multumit.
Link to comment
Share on other sites

Nimeni care sa ma ajute cu lisa cu dotarile si optiunile ?? :|

 

Repet VIN : WBAAY31040KP19217 . Ms anticipat

 

 

Azi am comandat niste piese :D astept cu nerabdare rezultatul final ...dar probabil pe undeva pe sapt viitoare

 

As vrea deasemenea sa imi pun folii pe ea si nu sunt adeptul celor negre blana pe spate pentru ca dau foarte urat in contrast cu cele de pe fata mai ales pe culoarea gri.

 

Daca aveti idei cu gradul te transparenta si combinatia fata/spate sau poate chiar poze de pe o masina aceeasi culoare astept.

Link to comment
Share on other sites

Nimeni care sa ma ajute cu lisa cu dotarile si optiunile ?? :|

Repet VIN : WBAAY31040KP19217 . Ms anticipat

 

 

Type Value

VIN WBAAY31040KP19217

Type code AY31

Type 316I (EUR)

E series E46 (4FL)

Series 3

Type LIM

Steering LL

Doors 4

Engine N42

Displacement 1.80

Power 85

Drive HECK

Transmission MECH

Colour TITANSILBER METALLIC (354)

Upholstery STOFF JACQUARD/ANTHRAZIT (H9AT)

Prod.date 2003-07-03

 

Options

 

Code Description (interface) Description (EPC)

S403A GLASDACH, ELEKTRISCH Glass roof, electrical

S411A FENSTERHEBER,ELEKTRISCH VORN/HINTEN Window lifts,electric,front/rear

S423A FUSSMATTEN IN VELOURS Floor mats, velours

S428A WARNDREIECK Warning triangle and first aid kit

S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND Interior mirror with automatic-dip

S465A DURCHLADESYSTEM Through-loading system

S473A ARMAUFLAGE VORN Armrest front

S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Park Distance Control (PDC)

S520A NEBELSCHEINWERFER Fog lights

S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning

S550A BORDCOMPUTER On-board computer

S650A CD-LAUFWERK CD player

S661A RADIO BMW BUSINESS Radio BMW Business (C43)

L801A DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG NATIONAL VERSION GERMANY

S818A BATTERIEHAUPTSCHALTER Battery master switch

Code Description (interface) Description (EPC)

S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Retailer Directory Europe

S879A DEUTSCH / BORDLITERATUR Bordliteratur deutsch

P972A COMFORT PAKET Comfort Package

Link to comment
Share on other sites

Type Value

VIN WBAAY31040KP19217

Type code AY31

Type 316I (EUR)

E series E46 (4FL)

Series 3

Type LIM

Steering LL

Doors 4

Engine N42

Displacement 1.80

Power 85

Drive HECK

Transmission MECH

Colour TITANSILBER METALLIC (354)

Upholstery STOFF JACQUARD/ANTHRAZIT (H9AT)

Prod.date 2003-07-03

 

Options

 

Code Description (interface) Description (EPC)

S403A GLASDACH, ELEKTRISCH Glass roof, electrical

S411A FENSTERHEBER,ELEKTRISCH VORN/HINTEN Window lifts,electric,front/rear

S423A FUSSMATTEN IN VELOURS Floor mats, velours

S428A WARNDREIECK Warning triangle and first aid kit

S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND Interior mirror with automatic-dip

S465A DURCHLADESYSTEM Through-loading system

S473A ARMAUFLAGE VORN Armrest front

S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Park Distance Control (PDC)

S520A NEBELSCHEINWERFER Fog lights

S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning

S550A BORDCOMPUTER On-board computer

S650A CD-LAUFWERK CD player

S661A RADIO BMW BUSINESS Radio BMW Business (C43)

L801A DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG NATIONAL VERSION GERMANY

S818A BATTERIEHAUPTSCHALTER Battery master switch

Code Description (interface) Description (EPC)

S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Retailer Directory Europe

S879A DEUTSCH / BORDLITERATUR Bordliteratur deutsch

P972A COMFORT PAKET Comfort Package

 

 

Mersi. Am o nelamurire ..nu stiu ce inseamna S465A "DURCHLADESYSTEM Through-loading system "

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.