Jump to content

E39: miros urat dupa oprirea climei...


cosmin rotaru

Recommended Posts

un evaporator nu arata ca ala postat de gelu....al lui s-a spart si de aia e in halul ala !

am demontat un radiator de pe o aeroterma de pe masina din 99.... nu arata nici pe de parte asa...

te referi la radiatorul de incalzire poate :)

sau poate ca omu a facut curatarea preventiva.

 

La mine sunt strambe capacele de la cutiile filtrelor. Era plin de praf pe tubulatura aia de admisie... Mi se pare normal ca praful care ajunge in evaporator (care e UMED in timpul functiomnarii compresorului) sa se lipeasca de el.

 

Pt mine e mai mult decat enervant mirosul: si nevasta si copilul au fel si fel de alergii si le face f rau aerul ala imputuit.

Anyway, astazi de dimineata nu aveam miros (inca) dupa operatiunea de curatare de ieri :)

Link to comment
Share on other sites

Am probabil, mai mult ca sigur aceeasi problema...dupa ce opresc clima incepe mirosul...am facut igienizare, dar degeaba...cand merge clima e okay, mirosul nu este asa tare, nu se simte practic, cum opresc clima...isi da drumu mirosul...
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor. Parerea mea pt. problema asta e sa inlocuiti evaporatorul si curatate toate tubulaturile de aer din bord.Cred ca cel putin 5 anii nu mai aveti probleme cu mirosul 100%.Nici aparatul de la Bmw si nici spray-ul nu face sa dispara mirosul mai mult de 1 an si daca evaporatorul este foarte imbibat cu mizerie mirosul o sa apara dupa 2-3 saptamanii.
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor. Parerea mea pt. problema asta e sa inlocuiti evaporatorul si curatate toate tubulaturile de aer din bord.Cred ca cel putin 5 anii nu mai aveti probleme cu mirosul 100%.Nici aparatul de la Bmw si nici spray-ul nu face sa dispara mirosul mai mult de 1 an si daca evaporatorul este foarte imbibat cu mizerie mirosul o sa apara dupa 2-3 saptamanii.

tare ma tem ca ai dreptate....

Pana una alta o sa incerc (dupa ce trece vremea asta de rahat... ) o curatare prin gaura de la FSU.

Care mai aveti problema

-asigurati-va si ca toate drenajele sunt ok:

- cele de la cutiile filtrelor de aer;

- cele de sub masina, care dreneaza apa de la evaporator (trebuie sa picure apa sub masina in timp ce functioneaza clima, undeva sub sofer si sub pasager)

- schimbati filtrele de aer la timp ca sa nu forteze ventilatorul sa traga aer pe langa filtre (prin eventuale neetanseitati)

- verificati etanseitatea dintre capacele filtrelor de aer si cutiile lor.

- pastrati cat se poate de curat interiorul masinii. Eu evit produsele "antistatice" care nu lasa praful sa se puna pe bord sau in alte locuri (covorase). Prefer sa se puna si apoi sa-l sterg/aspir decat sa mi-l invarta pe la nas. In cazul problemei de fata nu uitati ca praful din habitaclu (mai ales de sub bord) este aspirat, fara sa fie filtrat, inapoi in unitatea AC prin tuburile de recirculare.

- din cand in cand (in perioada de vara poate chiar lunar?) goliti cate un spray de curatare cat mai aproape de partea superioara a evaporatorului:

- fie scoateti tuburile de aer care duc de la cutiile filtrelor de aer la ventilator ("air boot to IHKA inlet" in poza atasata) si pulverizati sprayul in gaurile alea (se pot vedea eliciile de la ventilator...) cu ventilatorul pe mediu/high, compresorul oprit, recircularea oprita.

- fie dati jos FSU-ul si curatati pe acolo.

seals.gif

Edited by cosmin rotaru
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.