Jump to content

Vand BMW 320D 150 CP 2004 Touring


MOTANUL

Recommended Posts

Masina a fost adusa din Germania la 150.000 km; Acum are 186.000 km.

Am tot istoricul service din Germania. S-a mers cu masina extrem de ingrijit (atat eu cat si proprietarul din Germania). Fara burn out-liniute si alte chestii specifice proprietarilor de BMW mai tineri.

Masina nu a avut accident! (unul din argumentele pentru care am platit 2500 euro peste pretul pietei a fost acesta – alaturi de lista foarte lunga de optionale)

 

Eu am vopsit doar aripa stanga fata pentru o zgarietura; Vopsitorul mi-a confirmat ca a mai fost vopsita si usa st-fata foarte probabil tot de la o zgarietura (a batut pe toata suprafata ei si a spus ca nu identifica zgomot de kit).

 

Singurele piese schimbate la articulatii au fost basculele. (bratele inferioare la 170.000 km).

Motorul si cutia merg impecabil. Nu a fost niciodata nevoie sa completez ulei. In afara de schimbat consumabile nu prea avut de lucru la masina.

 

Optionalele originale mai importante: Navi 4/3 + dvd, cutie manuala 6+1, scaune sport + incalzire + suport lombar, Semnalizatoare albe, Bluetooth original, Cruise Control, Cotiera, cui tractare, faruri automate, stergatoare automate, climatronic, geamuri electrice fata;

 

Lista dotari optionale de noua:

WPAAP71050PP16453

 

 

EU4 exhaust emissions standard

Dummy-SALAPA

Towing hitch, detachable

Steering wheel, leather

Multifunction f steering wheel

Side airbags for rear passengers

BMW light-alloy wheel star spokes 45

Deleted, model lettering

Exterior parts in vehicle colour

Roof railing

Floor mats velours

Warning triangle and first aid kit

Sports seat

Lumbar support, driver and passenger

Seat heating driver/passenger

Park Distance Control (PDC)

Fog lights

Rain sensor

Automatic air conditioning

On-board computer

Dynamic stability control

Kilometre speedo

Battery in luggage compartment

Language version German

Value Package

 

 

 

 

 

Lista optionalelor adaugate de mine:

 

1. Alarma cu pager; (geamurile se pot urca cobori doar din telecomanda)

2. Angel eyes

3. Schimbat vinilinul (fusta) de la schimbatorul de viteze cu una din piele

4. Instalat emulator magazie audio: se pot rula de pe usb stick folosind butoanele de pe volan pentru schimbarea melodiilor, volum etc (inclusiv, wav, *.mp3 etc); Se poate rula muzica si de pe iphone, cd extern etc.

5. Update la harta 4:3 si la softul magaziei in 2011 cand am fost in turcia. Fata de hartile din 2009 este un mare pas inainte.

6. Cotiera UK

7. Schimbat senzorii de parcare si head unitul – nu functionau cum trebuie din cand in cand si au mai fost si furati doi din ei (asta a pus capac).

 

 

 

Am decis sa tin un jurnal al problemelor pieselor schimbate (nu o sa includ aici reviziile-consumabilele):

Germania:

65.821 schimbat lichidul abs/asc;

102.045 schimbat discuri de frana fata, placute, senzor uzura, schimbat un bec de stop si un trim de usa spate; SCHIMBAT SENZORUL DE PREZENTA PASAGER

106.740 schimbat ambele discuri frana spate, placute spate + kit arcuri

131.369 schimbat din nou lichidul abs/asc + un senzor motor ??

Romania:

~150.000 - 2008 montat angel eyes after market (schimbat 6 balasturi in perioada 2008-2011)

155.000 - 2008 inlocuit filtrul epurator vechi cu modelul nou

2008 - montat gateway (pot sa rulez muzica de pe usb cu ajutorul butoanelor de pe volan - schimbat melodii, volum etc)

~160.000 - 2010 schimbat bateria

05.2010 schimbat galeria cu modelul nou - fara ca cea veche sa fi avut vreun defect

09.2010 montat senzori de parcare after market (cei originali au fost furati)

179.000 schimbat pentru prima oara ceva la articulatii - basculele fata; In rest nu are nici un joc.

181.000 - 2011 reparat defect senzor de prezenta pasager

 

Defecte:

1. Capota este foarte usor lovita in fata in dreptul narilor (vopseaua nu este sarita sau zgariata asa ca nu am reparat-o). Este mai mult un defect optic

2. Mai sunt 2 zgarieturi superficiale;

 

Masina se da cu 1 set de roti (fie vara; fie iarna la alegerea viitorului proprietar)

 

Volanul si nuca schimbatorului sunt originale (ambele arata inca bine si nu necesita schimbare.

 

Pret 7500 euro

 

Masina se poate vedea in Bucuresti zona Titan – Tel 0770.476.181

 

Poze aici: https://picasaweb.google.com/110041841247707657441/BMW20120517#

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Alarma cu pager; (geamurile se pot urca cobori doar din telecomanda)

 

Asta cu geamurile, nu este ceva standard? Si eu pot sa fac manevra asta din telecomanda originala si e din 2000 E46-le.

 

Atata ai povestit de navi ala, ca initial am crezut ca ai ditamai display-ul in bord :))

 

Cam atat :). Bafta la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Este exact cum spune Alex. Geamurile mergeau doar de deschis (si asta printr-o procedura complicata - tinut un buton apasat continuu). Nici acum daca armez masina din telecomanda masinii cu un geam deschis acesta nu se inchide. Nu la asta ma refer.

 

Geamurile uitate deschise se inchid automat cand armezi masina (este o chestiune elementara de confort). Faci un singur click si atat. Faptul ca am pager imi permite sa inchid/deschid masina de la aproximativ 1-2 km (am testat asta cand am mers la padure si ne departaseram de masina de abia se mai vedea)si sa primesc alarma daca cineva deschide masina si nu am mai mult de 1-2 km de ea. Daca eu sunt pe o parte a blocului si masina la 5 scari mai incolo pe partea cealalta pe mine ma suna pagerul.

 

Navigatia este rudimentara ca grafica (ultima speta ca sa zic asa) dar din punct de vedere al hartilor este foarte buna.

Zilelel trecute am incercat alta navigatie (ca grafica de n ori mai buna) si ma punea sa fac dreapta la obligatoriu stanga - ma baga pe sens interzis etc.

 

Cu asta in austria am fost lasat fix in dreptul blocului in care doream sa ajung fara nicio eroare. (exact in dreptul aleii scarii pe care o cautam a zis stop).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

UP!

 

Constat ca interesul pt. un BMW cu km reali, fara accident (doar cateva repere revopsite pentru zgarieturi), motor si cutie fara nicio problema este sub asteptari.

 

As fi vrut ca masina sa fi ramas la un forumist - dar foarte probabil va ajunge in alta parte pentru ca eu mi-am pierdut rabdarea(am pus de doar 2 zile anunturi si in alte parti si deja exista cumparatori interesati de un BMW cu caracteristicile din anunt chiar daca pretul nu este cel minim de pe piata).

 

Asa cum am specificat deja - pretul este usor negociabil.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Pai ti se va implini dorinta de a o lasa la un forumist :)

Sa iasa bine la teste si ramane in "familia" forumului. (dr.cipry@ciprian-barsan.com, am discutat despre ea,, ramane sa o vedem)

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.