Jump to content

a crescut consumul de benzina, 318is


bmw3er

Recommended Posts

Sunt de acord cu ideea ca sonda lambda s-ar putea sa nu o sa iti iasa pe tester daca e defecta (la e36). Verifica si tu presiunea la roti. Schimba filtru de aer daca e cazul, si fa calculul cel putin de la plin la plin pe cateva sute de km (baga in rezervor pana se blocheza pompa, mai astepti putin sa scada spuma, si iar bagi pana se blocheaza, iar inainte sa iesi din peco reseteaza km-trajul; te dai cu masina 1sapt/1 luna/1 an(tu stii cat o folosesti) iar cand vezi ca esti cu rezervorul aproape gol si mergi faci plinul, vezi cat iti intra si cati km ai facuti; cam asta ar fi metoda despre care se vorbea pe forum. Succes!
Link to comment
Share on other sites

consum marit la un benzinar poate avea mai maulte cauze, le listez relativ in ordinea frecventei si simplitatii :

-aer fals

 

-senzori-(debitmetru -sonda lambda)

-aprindere

-injectoare

Aproape nici una nu e evidenta sau apare direct pe tester, mai ales la e36, decat in cazuri extreme.

 

Eu as incepe cu aerul fals, verifica tot ce e furtun, furtunas, valve, inclusiv PCV, care crapa relativ frecvent la e36.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

consum marit la un benzinar poate avea mai maulte cauze, le listez relativ in ordinea frecventei si simplitatii :

-aer fals

 

-senzori-(debitmetru -sonda lambda)

-aprindere

-injectoare

Aproape nici una nu e evidenta sau apare direct pe tester, mai ales la e36, decat in cazuri extreme.

 

Eu as incepe cu aerul fals, verifica tot ce e furtun, furtunas, valve, inclusiv PCV, care crapa relativ frecvent la e36.

masina merge perfect,sta perfect la relanti merge rotund,etc...bujiile le-am schimbat acum 1000km ngk filtru benzina e schimbat si el recent malle parca, injectoarele zic eu ca sunt perfecte odata ce masina merge PERFECT, fisele bobinele,zic eu ca sunt bune ,o sa verific azi daca trage aer fals,...dar eu dupa ce am mai citit pe forum,suspectez 80% catalizatorul,este spart ori infudat, cand ai dau talpa la masina se simte ca trage infundat,

 

filtru de aer este sport

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

daca iti meregea tot perfect nu consuma.

catalizatorul nu se infunda la benzina si mai ales motorul ala, nu ai DPF

nu are nici o treaba cu consumul.

 

aer fals poti sa ai foarte bine si cu relanti perfect

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

bujiile ngk cu care tot o tragi intruna sunt echivalate bine si nu ai pus bujii cu alti indici?

 

st iridium sau normale? la iridium difera

le-am loat de la un prieten ce se ocupa cu piese auto, dupa datele masini, bkr7ek parca nu mai stiu sigur, sunt normale, nu sunt iridium.

 

le-am loat de la un prieten ce se ocupa cu piese auto, dupa datele masini, bkr7ek parca nu mai stiu sigur, sunt normale, nu sunt iridium.

sunt sigur aproape 90% ca problema este de la esapament, catalizator, sau racordul ce vine din galerie la catalizator,

si nasol este ca nu reusesc deloc sa remediez aceasta problema,din cauza ca nu pot urca masina pe rampa.

Link to comment
Share on other sites

 

... cert este ca miroase benzina, langa masina si cand ploua lasa 2 urme mari de benzina jos, de la asapament lasa urme de benzina pe drum, se vede numai pe timp de ploaie logic.

 

 

Pai de unde lasa urmele alea mari de benzina? Nu cred ca e normal sa miroasa a benzina langa masina.

Edited by Tudiii
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.