Jump to content

e46 problema cu frana


Recommended Posts

buna,am un e 46 din 2001 ,325ci,daca este cineva care ma poate ajuta si pe mine cu o informatie ce ar putea fi la frane.astazi mergeam cu masina,si aveam ceva viteza,si am apasat frana mai tare dar finut si treptat ,si dintro data sa dus pedala in gol si nu a mai franat,dupa care am incercat din nou sa franez si franeaza bine,doar o singura data am patit asta,de mam speriat rau de tot cand am simtit ca merge pedala in gol,stie cineva ce ar putea fi problema,mie si frica sa mai merg cu masina ca nu cuva sa raman fara frana..daca a ma i patit cineva asa ceva sa imi spuna si mie ce ar fi problema ce ar trebui sa schimb?uleiul de frana lam schimbat acum 5 luni.
Link to comment
Share on other sites

Pot fi mai multe cauze, dar indreapta-te uniform si rectiliniu catre cel mai apropiat service pentru verificare.

 

 

 

 

pai am fost la service si a zis ca totul este in regula,ca nu am nici un furtun rupt sau ingurit,si ca sar putea sa faca ficuri pompa de frana,sar putea sa fie pe duca pompa de frana,nu stiu cat de priceput este mecanicul,stie cineva ce simtome are pompa de frana cand este pe duca?

Edited by d_m23
Link to comment
Share on other sites

eu in prima faza as schimba lichidul de frana , cu ocazia asta elimi aerul din instalatie daca exista si ai si lichid nou . Completeaza locatia la profil , asa primesti si recomandari de service . Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu te juca cu viata ta si a celor din jurul tau ....dupa parerea mea o problema la sistemul de franare este una din cele mai grave , bmw recomanda schimbarea lichidului de frana la 2 ani pt ca isi pierde calitatile in timp, costa 200ron la orice reprezenatnta bmw schimbare lichidului de frana si in acelasi timp poti face si o diagnosticare corecta a problemei ,repet cauta o rezolvare cat mai rapida a problemei cu sistemul de franare
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu te juca cu viata ta si a celor din jurul tau ....dupa parerea mea o problema la sistemul de franare este una din cele mai grave , bmw recomanda schimbarea lichidului de frana la 2 ani pt ca isi pierde calitatile in timp, costa 200ron la orice reprezenatnta bmw schimbare lichidului de frana si in acelasi timp poti face si o diagnosticare corecta a problemei ,repet cauta o rezolvare cat mai rapida a problemei cu sistemul de franare

 

 

 

 

pai doar o data sa dus in gol pedala de la jumate,am mai umblat cu masina si am incercat,si franeaza bine acum,licidul acum 5 luni lam schimbat,sa uitat mecanicul la un service la ea,si zice ca este totul ok,nu pot sami dau seama din ce cauza sa dus pedala in gol ?

Link to comment
Share on other sites

pai doar o data sa dus in gol pedala de la jumate,am mai umblat cu masina si am incercat,si franeaza bine acum,licidul acum 5 luni lam schimbat,sa uitat mecanicul la un service la ea,si zice ca este totul ok,nu pot sami dau seama din ce cauza sa dus pedala in gol ?

 

cel mai probabil din pompa de frana , investigheaza problema pt ca te-ar putea lasa intr-un moment critic si e game over /

Link to comment
Share on other sites

Exista posibilitatea sa iti fi "fiert" lichidul de frana in vreun etrier in urma gripajului vreunui pistonas; eu am patit asa la un Oltcit de mai multe ori, nu reveneau bine pistonasele si se supraincalzea lichidul in etrier, comportamentul era exact ca la tine, prima pedala era moale apoi tinea perfect si se degripa singur in urma incalzirii excesive astfel incat dupa mergea normal. Nu erau pierderi de lichid. Ideal ar fi o revizie completa a sistemului de franare, nu este foarte costisitoare ( garnituri etrieri si pompa de frana).

Poti verifica si daca vreo roata e infranata si nu ti-ai dat seama.

Edited by DYC88
Link to comment
Share on other sites

ia mai incearca o frana, tot asa treptata. eu cred ca este ceva legat de presiune, aveam problema asta la un golf3 cand franam normal fin, si treptat, pur si simplu se ducea pedala la podea fara sa reduca deloc, trebuia de fiecare data sa apas brusc si puternic pe frana, ca sa fie efiecienta, cateodata trebuia sa apas de mai multe ori sa fac joc de pedala ca sa tina, recomand sa vezi urgent despre ce este vb, poate sa fie pompa.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.