Jump to content

Diferente de masa intre e46,e39 si e38


ionutz_ng

Recommended Posts

Salut.Am remarcat,comparand modelele de mai sus,diferente de masa proprie stranii pt mine.Astfel,dupa datele tehnice,un e39 este doar cu vreo 50-80 kg mai greu decat un e46 cu aceeasi motorizare dar cu aproximativ 200-250kg mai usor decat e38-ul omolog.Am comparat doar modelele cu aceeasi motorizare,desi dupa dimensiuni ar fi parut mai echilibrate.Singura explicatie pe care as gasi-o ar fi ca e39-ul sa fie contruit din mult mai mult aluminiu fata de celelalte 2 modele.Parca ar fi totusi prea frumos sa fie adevarat pt e39.Exemplific cu date de pe site-ul autoevolution :

328i - 1395kg 528i - 1475 kg 728i - 1670 kg (modele pre face lift)

330d - 1520kg 530d - 1550kg 730d - 1805 kg (modele pre face lift)

Tinand cont ca datele tehnice de pe net pot fi mai mult sau mai putin de incredere,as avea rugamintea ca cei care sunteti posesori de e46,e39 sau e38,a caror motorizari se gasesc si pe alte modele,sa postati aici masele proprii care le aveti scrise in propriile taloane,pt ca crea o mica baza de date,sa tragem o concluzie mai buna.V-as ruga sa specificati si daca masina voastra este pre sau face lift.Bafta.

Edited by ionutz_ng
Link to comment
Share on other sites

e38 730da facelift (exista non-facelift dar sunt f rare) 1830 kg in talon

ps e38 730d fara facelift s a produs intre 12/1997-09/1998. Sunt chiar curios daca exista vreun posesor pe forum.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

si care ar fi scopul? la ce concluzie ai vrea sa ajungi?

La concluzia care reiese din ce am scris.daca intradevar e39 este o bomba de masina care ofera ditamai confortul in plus fata de e46 cu doar 50 de kg in plus la masa proprie.Pentru asta am nevoie de date tehnice adevarate din taloanele posesorilor de astfel de modele,pt ca datele de pe net sunt indoielnice.

 

Nu cred ca topicul e facut cu un scop. Cert e ca datele prezentate nu sunt corecte

 

De ex. E39 530D nu are doar 1550 Kg, 525 are 1670 si 530 are undeva in jur de 1700, nu mai tin minte exact

Ai cumva vreun talon cu care sa iti sustii afirmatia sau ai scris doar asa,dupa cum ti s-a parut tie?

Link to comment
Share on other sites

Ai cumva vreun talon cu care sa iti sustii afirmatia sau ai scris doar asa,dupa cum ti s-a parut tie?

 

 

Tu ce zici....le cantarim sau mergi pe mana unui site prost informat ?

 

520 i manual-1570Kg

automat-1600Kg

 

525 i manual-1575Kg

automat-1605kg

 

530 i manual-1605kg

automat-1635kg

 

535 i manual-1685kg

automat-1730kg

 

540 i manual-1705kg

automat-1735Kg

 

520 d manual-1565Kg

 

525 d manual-1670Kg

automat- 1680Kg

 

530 d manual-1700Kg

automat-1710Kg

 

....greutatea cu rezervorul gol

poate diferi cu cateva kg +/- in functie de dotari, jante etc

 

N-am inteles totusi de ce te-ai ratoit asa mai sus, am zis doar ca nu cred ca topicul are vreun scop anume, nu ca nu-si are locul pe forum. Bafta la cantar

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

si care ar fi scopul? la ce concluzie ai vrea sa ajungi?

 

Masa masinii este foarte importanta pentru performante, nu doar puterea si cuplul. Daca nu te intereseaza subiectul mergi pe alte topicuri, sunt cu miile.

 

Tu ce zici....le cantarim sau mergi pe mana unui site prost informat ?

 

Toti le cantarim cand facem testul de franare la ITP, tot ce aveti de facut este sa cereti o copie dupa foaia rezultata in urma testului. Acolo se va vedea cum este distribuita masa pe fiecare roata!

Link to comment
Share on other sites

@blitzu Ce sursa ai folosit pentru toate datele de le ai dat?Daca ar fi chiar asa cum ai scris ar insemna ca intre 525i si 325i sa fie 95kg diferenta.Astept totusi date de la posesori de e39 uri dupa talon.Din cate stiu cand iese din fabrica masina se cantareste si masa e trecuta in talon.De aici si mai marea mea incredere.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.