Jump to content

imi intra apa in masina


max320

Recommended Posts

Salutare tuturor. Am un x3 din 2005 si ieri dupa o ploaie zdravana am observat cand am deschis una din spate ca e umed in masina,sub covorase. M-am uitat sa vad daca e rupta garnitura de la usa undeva dar nimic. A mai patit cineva asa ceva? Ce pot sa fac?
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e problema comuna. Tot din 2005 e si al meu si la presul din dreapta spate intra apa tot timpul. Stiu ca se rezolva cu schimbarea unor garnituri la usa dar inca nu am facut nimic si nici nu cred ca o sa le schimb. Nu cred ca le mai lipeste nimeni cum erau in fabrica.

 

 

Sent from my iPad2

Link to comment
Share on other sites

nu este garnitura/cheder de la usa, este folia/bariera de vapori din usa !!!

;
.

Si eu am avut aceeasi problema, am facut probe ca in videoclipuri ... si m-am lamurit, am dat fata de usa jos si am folosit un silicon sanitar. S-a rezolvat !!! Folia in partea de jos trebuie sa fie lipita perfect de cadrul usii, din pacate cu vremea se dezlipeste. Daca folia nu este lipita bine, apa care o preia canalul special de la trimurile geamurilor ajunge pe cheder-ul caroseriei si apoi in masina

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Am sa desfac fetele usilor din spate sapt asta. Cel mai probabil sunt dezlipite pt ca am foliat-o acu 2 luni si sigur nu au mai lipit garniturile de la usi. Revin dupa ce o desfac cu amanunte
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

se pare ca si eu am aceeasi problema,

saptamana asta cand a plouat in bucuresti torential cand am intrat in masina dimineata mirosea a umezeala,m-am gandit ca poate am lasat geamul deschis sau trapa,am ridicat ambele presuri din spate si era uda podeaua,poate cineva sa ma ajute sau sa-mi faca o recomandare unde sa merg sa rezolv problema?

 

merci

Link to comment
Share on other sites

se pare ca si eu am aceeasi problema,

saptamana asta cand a plouat in bucuresti torential cand am intrat in masina dimineata mirosea a umezeala,m-am gandit ca poate am lasat geamul deschis sau trapa,am ridicat ambele presuri din spate si era uda podeaua,poate cineva sa ma ajute sau sa-mi faca o recomandare unde sa merg sa rezolv problema?

 

merci

 

Am rezolvat problema cu apa la Filaret de doua ori.

1. Folia dezlipita de la portiera stg. spate.

2. Furtunul de la scurgerea trapei, era desfacut din orificiul de preluare al apei.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor. Am rezolvat problema cu apa care dupa fiecare ploaie imi intra in masina. Era intradevar vorba de foliile de la usile din spate care erau dezlipite. daniel LNC nu te costa mai numic, iti trebuie un silicon de calitate si daca vrei o banda adeziva peste si vreo 2 ore de lucru.
Link to comment
Share on other sites

Pt. folia de la usa am rezolvat-o cu 50 ron, dati baiatului de la tinichigerie ( eram cu masina pt. revizie ), iar cand am fost pt. trapa 321.48ron cu tva,

pe factura + 50ron, taxa de viteza :thumbsup:

 

merci nick :thumbsup:

 

dupa 10 august ma duc si eu sa vad ce fac exact.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Am pus folie pe geamuri la Auto Glass Design, by Augustin din Galati si meseriasii de acolo nu s-au mai deranjat sa lipeasca la loc foliile/barierele de vapori din usi. Dupa prima ploaie am gasit apa sub covorase. Nu stiam ce se intampla. Noroc ca am dat peste acest topic si am rezolvat problema. Am dat jos fetele de usi si am lipit la loc foliile respective. Am folosit tot masticul (cauciucul crud) original. Daca folia sta dezlipita mai mult timp pe masticul respectiv se depune o pelicula de praf care trebuie curatata pentru a se putea lipi din nou.

E bine sa stati langa masina cand duceti masina la foliat pentru a scapa de astfel de probleme. Ca sa nu mai spun ca, eu spre exemplu, nu am garantia ca am primit folia de geamuri pentru care am platit. Am optat pentru folie Llumar, dar folia pe care am primit-o nu era inscriptionata Llumar asa cum am citit ca ar trebui sa fie: "O folie auto Llumar originala trebuie sa aiba stantata marca Llumar pe toata suprafata foliei de protectie, din 50 in 50 de cm".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.