Jump to content

Despre sistemul X Drive de la BMW


adrian825

Recommended Posts

salutare tuturor,

 

sunt interesat de un BMW seria 5 Touring din 2008 si doresc sa stiu daca merita cu adevarat sistemul X Drive. Masina nu o voi conduce sportiv, cu viraje stranse astfel incat sa am nevoie de o stabilitate sporita. Eu inteleg si va rog sa ma corectati daca gresesc, ca acest sistem este destinat in special rularii in conditii eficiente mai ales iarna pe zapada/polei, corect?

 

Masina mi-o voi aduce din Germania si am observat ca vehiculele cu X drive, sunt mai scumpe cu aprox 1500-2000 eur si au in jur de 140.000 km la bord. (vorbesc de cele care se incadreaza in bugetul meu, max 16.000 eur, de platit pe masina acolo, +costurile de inmatriculare).

 

Ce ma sfatuiti? Chiar merita tractiunea integrala? Inteleg ca fara ea, nu voi putea rula mai deloc iarna ,pe zapada?

 

 

multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La cum ai explicat ca vei conduce masina nu vei avea nevoie de xdrive, dar daca iti permiti sa dai in plus, de ce nu.

Nu vei avea probleme iarna nici fara xdrive, doar nu o sa mergi cu ea blana pe gheata si zapada, chiar si asa sistemele te vor opri sa dai cu ea in gard.

Succes.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Cumpara x-drive si lasa-i pe aia care zic ca n-o sa ai probleme iarna.

Am seria 5(E60), am cauciucuri dunlop winter sp 3d (noi) si stiu ce vorbesc.

 

Nu lua sub nici o forma 520d pentru ca au vestitul motor N47 unde crapa lantul(impreuna cu tot motorul de obicei).

Link to comment
Share on other sites

sunt interesat de un BMW seria 5 Touring din 2008 si doresc sa stiu daca merita cu adevarat sistemul X Drive.

MERITA !!!

 

nu degeaba este considerat cel mai inteligent sistem de tractiune integrala :sorcerer:

 

Astea cu tractiune spate pe BMW si imposibilitatea de a rula iarna sunt povesti nemuritoare. Nu ai nicio treaba iarna. Merge ok masina, numai sa nu ramai cu ea pe burta.

exact :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Daca stii ca mergi mult la ski sau locuiesti si frecventezi zone cu drumuri dezapezite partial si asa mai departe poti lua xdrive. daca circuli pe drumuri bunicele in zone urbane fara pante abrupte sau mai stiu eu ce, atunci poti lua RWD (tractiune spate) si obligatoriu caucuicuri de iarna bune si nu o sa ai probleme, ti-o poate garanta multa lume de aici, povestea cu "BMW e inutilizabil iarna ca trage spatele" e FOLCLOR. Bafta in alegerea masinii.
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

 

Masina va fi condusa in bucuresti in proportie de 80% si ma gandeam ca la ce zapada a fost iarna asta, cu stradute mici nedezapezite pe care s-au format acele santuri, sa nu am probleme. Momentam am un ford mondeo din 2008 si avand tractiune pe fata+cauciucuri super ok, chiar nu am avut probleme, insa nu stiu cum voi intra pe acele stradute cu santuri cu tractiunea pe spate. Chiar nu sunt off-roader inrait, insa doresc sa aflu daca pe o zapada sanatoasa pot circula cu masina ca si cu una cu tractiune pe fata unde nu am avut probleme. La ce spuneti voi ma gandeam si eu, adica povestile de genul "cu un BMW nu ai ce face iarna" , nu prea au cum sa fie adevarate, poate au fost insa la modele foarte vechi...

 

Daca ar fi sa aleg intre un X Drive, sa ma sperie 140.000 km la bord? masina o voi lua de la o reprezentanta BMW din germania si probabil o voi conduce minim inca 5 ani de acum incolo.

 

Am mai vazut si seria 3 touring, cu motorul de 2.0 Xdrive din 2009, insa vad ca este mai mic cu 100litri portbagajul fata de seria 5 si nu stiu cum va fi. Am copil mic , si asta este motivul principal pentru care vreau sa trec la o kombi.

 

Inca o data va multumesc pentru raspunsuri, imi sunt foarte utile, intrucat nu am avut pana acum experiente cu BMW.

 

 

o zi excelenta,

adrian

Link to comment
Share on other sites

singura problema avuta de mine iarna a fost legata de garda la sol,masina e joasa si atingeam cu scuturile ,in rest probleme majore nu am avut bune nici nu am incercat sa intru pe strazi foarte inzapezite.Cu toate astea cum au zis si colegii daca poti sa dai banii pe el merita.
Link to comment
Share on other sites

Ma incadrez in buget cu acest xdrive, numai daca o iau cu 140.000-150.000 km la bord. Una fara xdrive as lua-o la aprox 100.000 km. Vreau sa imi spuneti daca vi se pare "tragica" aceasta diferenta de km.

 

Dupa parerea mea, daca o intretin cu consumabile originale si revizii facute la timp , nu ar trebui sa am probleme pana la vreo 300.000 km. Corect?

Link to comment
Share on other sites

Ma incadrez in buget cu acest xdrive, numai daca o iau cu 140.000-150.000 km la bord. Una fara xdrive as lua-o la aprox 100.000 km. Vreau sa imi spuneti daca vi se pare "tragica" aceasta diferenta de km.

 

Dupa parerea mea, daca o intretin cu consumabile originale si revizii facute la timp , nu ar trebui sa am probleme pana la vreo 300.000 km. Corect?

hmmm,nu mai sunt BMW-urile chiar asa de fiabile.cu tot cu consumabile si revizii facute la timp e posibil sa mai schimbi una alta.ce model vrei sa iei diesel sau benzina?

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

2 observatii:

- daca iti iei cu cutie automata, x-drive e obligatoriu, altfel iarna o sa ramai mereu intepenit prin parcari, ca nu vei putea face balans.La manuala e relativ ok iarna cu anvelope bune de iarna, doar ca evident trebuie sa fi mai priceput in ale condusului ca sa iesi bine de prin troiene.De derapat in viraje n-o sa se intample niciodata decat daca intri cu viteza excesiva(valabil la orice masina) sau daca accelerezi puternic in mijlocul virajului.

- mi-e greu sa cred ca portbagajul dintre seria 5 break si seria 3 break ar face o imensa diferenta, doar nu cari mobila toata ziua.seria 3 e de departe mai usor de manevrat prin oras(daca tot vorbim de imensitatile break), plus ca o poti gasi din 2009 cu km mai putini, si daca nu conteaza enorm spatiul interior, la care clar e diferenta perceptibila intre seria 5 si seria 3, nu vad de ce nu ai lua serios in calcul si varianta 320xdrive( poate e si mai economica) iar ruptul lantului nu e chiar in halul ala de frecvent, depinde cata forja a vazut masina respectiva.

P.S. 140.000 km in germania nu sunt chiar asa multi daca masina a avut ca fost proprietar o persoana fizica(si nu o firma).Se gasesc multe masini ingrijite dar trebuie cautat cu atentie oricum.

P.S2. Eu am un 330xd si iarna, desi am in familie si una fara tractiune integrala cu care ma descurc bine de asemena, nu-mi inchipuiam de cat stres te scapa tractiunea integrala.Pur si simplu (desi te-ai descurca si cu tractiune spate) in cele mai multe cazuri, fara sa faci excese, mergi ca si vara...ceea ce pt mine a fost un mare plus, sa nu mai stau stresat ca poate aluneca daca nu dozez acceleratia sau raman blocat.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

da, cutia vreau sa fie neaparat automata intrucat o voi conduce preponderent in bucuresti. Ma voi duce sa ma urc la o reprezentanta intr-un bmw 320xd sa vad cum sta cu spatiul interior, intrucat este o varianta de luat in calcul zic eu.

 

Inca o data, mii de multumiri pentru raspunsuri, chiar imi sunt de un real folos in alegerea modelului final.

 

multumesc,

adrian

Link to comment
Share on other sites

Fara Xdrive, la conditiile din romanica e cu cantec iarna (cum a fost si iarna asta).

Daca poti, ia integrala si nu-ti va parea rau.

In zapada sau oarece polei, nu te gandi ca te vei descurca la fel de bine cu tractiunea spate ca si cu actualul Ford. Eu am patit. Si nu sunt sofer de duminica.

Link to comment
Share on other sites

faci balans si cu automata..

 

DOMI, te respect pentru opiniile avute pana acum in multe privinte dar cateodata e bine sa-i crezi si pe ceilalati.

E foarte greu spre deloc posibil sa faci balans iarna cu E60 +cutie automata chiar daca ai cauciucuri bune si noi.(si asta mai ales daca ai portbagajul gol)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.