Jump to content

Sfat achizitie (BMW e39)


TudorB

  

64 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Buna seara,

 

As avea si eu nevoie de un sfat prietenesc din partea voastra. Initial, m-am gandit la achizitia unui 520i (170cp) dar am citit pe diferite site-uri pareri de la diferite persoane ca au avut o experienta proasta (consum mare, probleme tehnice etc) si nu recomanda 520 pe benzina. De asemenea, m-am gandit la un 520d, dar aici au aparute alte pareri ca este mult prea zgomotos in comparatie cu 525, este "puturos", consumul s.a.m.d. Sunt confuz, nu stiu ce parere sa imi fac, ce sa caut.

 

Rog posesorii de e39 si cei care se pricep la aceste modele, sa isi dea cu o parere asupra aceste modele, fiabilitatii , problemele ce pot aparea la un astfel de model, eventual sfaturi la ce anume ar trebui sa ma uit in momentul cand voi achizitiona un astfel de model.

 

Bugetul pentru achizitie este de maxim 7.000 euro. Il voi achizitiona din Germania, obligatoriu. As avea nevoie de sfatul vostru pentru a face cea mai buna alegere.

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

daca te intereseaza consumul, si faci 20-30 k km pe an iei cel mai mic diesel.

Daca nu benzina.

Diesel se strica des mai ales la anii aia si e pretentios, dar si aici sunt diferente mari. 2.5 a fost TDS si D, sunt diferent mari intre ele. In general 6l diesel au fost ceva mai fiabile.

 

NU e neaparat costisitor de reparat dar te enerevezi non stop si mergi din service in service.

 

Eu diesel mia vechi de 3 ani nu as cumpara nici daca a fost condus de mama, dar ma rog, o sa vina unii si o sa psuna ce fiabil e diesel, desi daca intri pe aici o sa vezi la fiecare 5 topicuri cu probleme, 4 sunt diesel.

 

Cel mai perfomant si fiabil din toate astea ar fi 525i.

520i e ok, dar consuma aproape cat un 525i, diferenta de 1l si nu prea merita,

Eu zic sa nu mergi pe ceva preconceput, vezi si la fata locului cum se prezinta masina, as fi mai atent la interior, tablaraie, la astea nu le mai scoti fata si costas mult sa le remediezi.

 

motoarele se fac..

Cam asta ar fi pe scurt.

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nush de unde mitul asta cu consumul apropiat 520i-525i, 520i M52TUB20 imi ia 11.5% pe bord, cam 12 real iar 525i nu ma scotea din 15-20 in functie de anotimp..in functie de impozit/km pe an/preferinte de combustibil 520i/d-525i/d..orice ai lua tine 1000 de schimbat curele, pompa de apa, revizie si alte minuni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa sondaj, 3 voturi merg spre 525d. Nu sunt decis daca transmisia sa fie automatica sau manuala, amandoua imi convin, dar asta nu mai conteaza, e considerat un confort in plus si poate un consum mai mare, daca ar fi sa aleg automatic. Cat despre motorizare...
Link to comment
Share on other sites

Tatal meu a cumparat un 2001 525d e39 manual din Germania in iunie 2006 si o are si acum.In tot acest timp masina s-a dovedit extrem de fiabila,in afara de consumabile nu s-a investit mai nimic in ea pt. ca nu a fost nevoie.Ca sa fiu mai explicit,in 6 ani de posesie au fost schimbate doar doua bujii incandescente in urma cu doua ierni,ceva pe la articulatie si motorasul de la scaun(electric cu memorie).Aa,si ceva mici probleme pe la clima au fost dar nu mai imi aduc aminte detalii.Consumul este avantajos,performante sa zicem acceptabile.Toate bune si frumoase exceptand faptul ca e diesel iar la ralanti suna cam nasol(parerea mea) fata de un benzinar,chiar daca e 6l.Si in ture dupa cum se aude,e departe rau fata de un benzinar de motorizare similara.Acuma depinde si de tine,ce anume iti doresti de la o masina.Daca conteaza mult consumul,uita de modelele pe benzina.Eu am 2.5i pe e46 si se simte o.k.,dar e posibil ca acest motor pe e39, care e mai greu, sa nu iti ofere cine stie ce senzatii mai ales daca are si cutie automata.Probabil un 530i ar fi mai potrivit daca vrei ceva sportivitate si nu prea conteaza consumul.
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu 525d automat, daca nu a fost ingrijit iti spune eu nu iti lua, o sa ai multe probleme.Pe benzina intradevar sunt mult mai fiabile da si consuma, daca o iei din germania nush cum faci cu taxa, dieselul e euro3, benzina e euro4.Dieselul e bun numai daca gasesti unul ingrijit, altfel iti zic nu lua

 

Oricum in germania ai sanse mari sa gasesti ceva ingrijit, poti lua un diesel ingrijit.Sincer si eu caut un e39, numai sa gasesc ceva ingrijit, altfel nu.

Link to comment
Share on other sites

O maxima a unui coleg de forum, Filon , suna cam asa : " Generalizarile sunt in general..gresite " . Nimic din ceea ce citesti aici nu are valoare absoluta. :)

 

S-a mai spus, nu e ceva nou, orice masina second-hand va ramane o pura loterie. Pentru Germania, gandeste-te la achizitie ca la o loterie cu ceva mai mari sanse favorabile de castig. Pe plan tehnic, cat si estetic.

 

Personal, sunt la al doilea E39, acelasi 2171 cm3 de 170 CP. In cazul meu, cei 2 - 2 1/2 litrii de carburant " irositi " in detrimentul motorizarii diesel ( 520 d ), mi se par un compromis ideal judecand din prisma raportului performante-consum. Imi asigura pace si liniste vizavi de injectoare si turbina si un cost mai rezonabil la intretinere.

 

Mult succes, sa alegi o masina frumoasa !

Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

Eu am un 525d, este cu mine de jumate de an, nu imi pot permite acum un benzinar pentru ca fac aproape 200 km pe zi,este o masina foarte fiabila echilibrata si foarte aproape de prestatiile unui 530d,mai exact o segunta mai incet. Cine zice de 525d ca este zgomotos atunci ori masina lui are probleme ori,nu a auzit vreodata un 525d. In toate probele facute de reviste de specialitate 525d suna mai frumos ca un 520d si un 530d. Aici primul nu se poate compara cu celelalte doua fiind un 4 cilindri. Cei 163cp misca masina fara probleme. Totusi nu uita oricare motorizare iti vei cumpara vorbim de masini care au intre 9 si 12 ani. Al meu are 12 ani 180.000km reali si merge ca in prima zi.

 

Sent from my Sony Tablet S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

salut!

sunt posesor de 525dA din 1 MARTIE 2011.pot spune ca este o masina extraordinara(la banii,anii,si nivelul meu actual financiar).

am cautat-o mult prin tara.am mai investit in ea( ca am vrut eu) aproape 4000 E.

iti recomand cu caldura aceasta masina.

sper sa iei decizia cea buna.

si ITI recomand AUTOMATA!

Link to comment
Share on other sites

Nu recomand 5.20 D

Am io..am avut destule interventii pt EL..

Dar nu sunt pretentios imi place cum merge cat consuma 5,3 / 100 (binenteles resoftat)referitor la zgomot e Zgomotos..:(

190.000 io zic ca.s reali.. am gasit pe un soft de diagnoza ca motorul a rulat aprox 5000 ore

Mi-as dori un 5.25D sau 5.30D sunt fan diesel..

pt benzina as alege 5.23i sau 5.25i

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.