Jump to content

e46 316ti


tarabostes46

Recommended Posts

Buna!

In cateva zile voi achizitiona un Bmw 316ti sport edition din 2002, cutie automata steptronic. As dori daca se poate de la cei care detin o asemenea masina cateva pareri generale despre motor, cutie sau probleme mai frecvente. Mentionez sunt hotarat pe aceasta masina deci nu ma intereseaza pareri despre 318, 320, sau alte masini. Stiu ca e entry level, ca e motor mic, multi zic ca nu e bmw, dar deocamdata nu vreau sa cheltui multi bani pe masina, si trec de la un Ford Ka.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

problemele sunt cam generale ca cele de la E46 steptronic+1,6 = masina lenta altfel probabil ca e motorul cu valvetronic,din ce stiu are si ala ceva probleme.PS:eu am 325ti asa ca mai multe nu stiu sa iti zic . Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Buna!

In cateva zile voi achizitiona un Bmw 316ti sport edition din 2002, cutie automata steptronic. As dori daca se poate de la cei care detin o asemenea masina cateva pareri generale despre motor, cutie sau probleme mai frecvente. Mentionez sunt hotarat pe aceasta masina deci nu ma intereseaza pareri despre 318, 320, sau alte masini. Stiu ca e entry level, ca e motor mic, multi zic ca nu e bmw, dar deocamdata nu vreau sa cheltui multi bani pe masina, si trec de la un Ford Ka.

Va multumesc!

cred ca majoritatea parerilor vor fi negative......nu e chiar un model asa popular.

 

Eu am un 316ti din 10.2001....intr-adevar manual, nu steptronic, insa iti pot spune cateva pareri:

 

motorul a fost engine of year 2001...deci asta spune ceva, eu personal il apreciez destul de mult (este cu dublu vanos+valvetronic), mai complicat, insa are consum bun pentru categoria lui si este destul de rafinat si silentios (eu in brasov am un consum urban intre 9-11.5 in functie de sezon trafic, etc), iar extern minim am reusit un 5.6, insa in mod normal un 6.5-7 nu e o problema sa obtin mergand decent; cutie automata.....habar nu am

 

ca si probleme: intinzator+patina distributie(cauta cu search pe forum N42-asta e codul motorului tau)-si vei gasi multe topicuri; la varsta asta probabil ca toate garniturile(capac culbutori, pompa vacuum, o-ring senzori axe came) sunt batrane si pot aparea scurgeri de ulei;mai cedeaza valva pcv(separator ulei), care e mai greu de schimbat

 

ce mai poate aparea este o problema la senzori(cate unul la fiecare axa cu came, unul la vibrochen)...astia se vad pe tester oricand

 

eu am mai schimbat semeringuri supape(si nu sunt singurul ce am facut asta la acest tip de motor)....dar nu e o regula...mai conteaza si km, conditii utilizare, etc

 

am mai schimbat si pompa benzina....insa aici e loterie, nu e regula sa se strice

 

 

despre cutie....vezi ca e un topic interesant pe forum legat de intretinerea cutiilor automate.....acolo cred ca vei gasi multe detalii.

 

in rest....problemele generale ale E46....adica macarale geamuri, garnituri corp filtru ulei, verifica caseta directie sa nu aiba joc, tot ce inseamna bucsi&pivoti....daca tot esti hotarat fa-i o verificare temeinica, pentru ca daca nu este intr-o stare foarte buna poti investi foarte multi bani sa o readuci pe linia de plutire

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mersi!

Pentru mine faptul ca e lenta nu e o problema, mai ales ca preponderent va fi condusa in oras, oricum trecand de la un Ford ka de 60 de cai va fi suficient, iar probleme din cate mi-ai zis sunt probleme ce pot apare la orice masina din 2002. Ma intereseaza in special de la posesori daca sunt multumiti de masina, cum se conduce, comfort, si daca e chiar asa ca nici o depasire nu poti face - eu nu cred tinand cont ca sunt masini mai mari cu 106-115 cai si trag destul de bine, si totusi e motor bmw.

Link to comment
Share on other sites

sta ok pe sosea,a mea a avut suspensie sport si acum are H&R dar banuiesc ca si cu suspensie normala e ok,in rest nu stiu ce sa zic personal motorul mi se pare mic, dar in mod evident mult mai rapid decat un Ford Ka :D . Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Eu sincer nu inteleg de ce te indrepti spre bmw cand sunt alte marci mult mai confortabile si economice.

Atata timp cat caracterul sportiv nu primeaza(e clar ca nici aspectul exterior) sunt f multe alte marci care exceleaza la alte capitole.

Link to comment
Share on other sites

Pff... inseamna ca toti ar trebui sa avem minim 2.5 ca sa avem masini "adevarate" nu? Cei care au 316i de 105 cai ar trebui sa le arunce pentru ca nu sunt BMW-uri adevarate. :death:

Personal nu ma dau in vant dupa compact, insa sunt oameni carora le place aceasta masina.

Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

Mersi!

Pentru mine faptul ca e lenta nu e o problema, mai ales ca preponderent va fi condusa in oras, oricum trecand de la un Ford ka de 60 de cai va fi suficient, iar probleme din cate mi-ai zis sunt probleme ce pot apare la orice masina din 2002. Ma intereseaza in special de la posesori daca sunt multumiti de masina, cum se conduce, comfort, si daca e chiar asa ca nici o depasire nu poti face - eu nu cred tinand cont ca sunt masini mai mari cu 106-115 cai si trag destul de bine, si totusi e motor bmw.

Se conduce foarte bine, e o masina "asezata", suspensie independenta, asa ca senzatia la volan este placuta,tractiunea spate ii confera o manevrabilitate buna, faptul ca e compact te ajuta mult in oras; suspensiile poate sunt putin mai tari ca la alte masini din categoria ei, insa poate fi un avantaj in anumite situatii; drumuri virajate;

Nu poti spune ca e ff confortabila, insa pozitia la volan e foarte buna, scaunul sofer se regleaza pe 3 directii, volan reglabil pe doua directii....pana la urma iti gasesti locul.

legat de depasire......sa nu exageram, pentru realitatile si nevoile normale de deplasare e chiar ok masina, si nu ai nici o problema in a depasi in conditii normale....sunt totusi 115 cp, si mai important 175 Nm cuplu la 3750 rpm....un cuplu bun pentru o benzinara aspirata.

 

 

 

ca sa iti faci o idee asupra cifrelor, compara un pic ce ai cu ce ai vrea:

 

http://www.ultimatespecs.com/car-specs/BMW/4980/BMW-E46-3-Series-Compact-316ti.html

 

http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Ford/801/Ford-Ka-13i.html

 

 

daca ai reusit sa depasesti cu un ford ka, cu siguranta vei reusi si cu un 316 ti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca nu imi place viteza, doar ca la banii care sunt dispus sa ii dau mi se pare cea mai buna optiune. Are toate optiunile posibile si cel mai important cutie automata care era o conditie obligatorie. Am alte prioritati si nu vreau momentan o masina scumpa. Alte marci cu cutie automata nu as lua, in afara de Mercedes, dar nu ma intereseaza. Am zis ca daca tot o iau ar fi bine sa aflu cateva lucruri despre masina de la posesori. Intretinerea si consumul sunt mai putin importante, daca nu mi-as permite-o nu as lua-o.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.