Jump to content

2 BMW-uri ... curba... viteza... accident ... 2 morti


X X L

Recommended Posts

Din pacate, nu exista drum pe care sa-l fac si sa nu intalnesc astfel de teribilisti care depasesc in curba, peste linia continua etc. Poate ca am si eu pacatele mele la volan dar am si o regula sfanta de la care nu ma abat niciodata: nu depasesc pe linia continua, orice ar fi. Evident ca nici in curba. Pacat ca mor oameni nevinovati din cauza unor astfel de inconstienti.
Link to comment
Share on other sites

eu am patit ceva asemanator intr-o curba dubla , cine a mers spre Oltenita o stie , vine curba in coborare si jos incepe curba in urcare , iar eu jos am depasit si am facut cam acelasi lucru (oarecum) am luat putin pamantul cu una din roti , doar ca asfaltul era oarecum la nivel cu pietrisul , daca n-aveam DSC ma duceam sigur in balarii..ce-i drept , vizibilitate era foarte buna iar viteza undeva la un 90-100 *este curba ce se poate lua lejer cu 100 cu orice masina (de la logan la bmw)

 

DSC-ul iti calculeaza si unghiul din volan si infraneaza mult mai eficient , calculand traiectoria, dar trebuie sa ai si geometria buna ca si cauciucurile , discurile, placute ,senzori..la mine s-a simtit cum a dat sa fuga curu , a clipocit becu si s-a repus singura pe traiectorie , n-am bruscat nici volanul ..dupa care am realizat ca am avut noroc.

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Se poate lua in calcul si ca avea DSC_ul dezactivat. Am vazut la cativa lucrul asta gen " E vara nu am nevoie de el ", de parca vara nu se poate derapa pe tot felul de suprafete dubioase ... Edited by seiko
Link to comment
Share on other sites

De aici se trag urmatoarele concluzii:

 

1. Sa nu te intreci niciodata cu o femeie la volan. Nu stie cand sa cedeze. Daca reducea viteza in curba, poate dementul care o depasea mai avea o sansa sa se redreseze.

 

2. Sa nu pasti niciodata vaca pe marginea drumului.

 

3. Sa nu mergi cu viteza, cand te sui baut la volan.

Link to comment
Share on other sites

4. Beti intotdeauna lapte de capra. Capra sarea peste masini, ramaneau 2 victime :), eventual soferita observa la timp capra (ca posibila rivala), reusea sa evite coliziunea cu stalpul, mai putine pagube, mai multi oameni fericiti.
Link to comment
Share on other sites

3. Sa nu te urci BAUT la volan.

 

Mai degraba sa nu te sui baut la volan. :turned:

Aici nu sunt de acord. Eu sunt pro sa bei o bere, doua la volan. Dar sa mergi incet (sa nu depasesti 50km/h) si pe distante scurte (sa te intorci acasa de la o nunta, restaurant etc.). Mi se pare mai periculos un vitezoman treaz, decat un tip baut care merge incet.

 

Nu vreau sa deschid o polemica pe tema asta, dar in multe tari europene (de ex. Italia) ai voie sa conduci cu alcoolemie pana in 0,5 grame la mie.

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeule mare...

Mie mi se par destul de clare lucrurile: dimineața, roua pe sosea, a luat curba TOTAL aiurea, a derapat, in timp ce'i fugea fundul s'a panicat si a franat => accident monstruos.

Si totuși explicatiile sunt inutile, NU AVEA CE SA CAUTE IN DEPASIRE IN ACEA CURBA !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.