Jump to content

2 BMW-uri ... curba... viteza... accident ... 2 morti


X X L

Recommended Posts

Deci femeia de la volanul celeilalte masini e de vina!

Fuck logic!

Cunoscandu-se cu autorul accidentului si acceptand intrecerea de masini, in opinia mea, este la fel de vinovata ca si el.

 

nu cefi , de fapt

 

http://fc05.deviantart.net/fs48/f/2009/216/6/5/Captain_Troll_by_Sillvat.jpg

Imi traduci si mie, te rog, postul tau? Nu prea ma pricep la engleza si desene animate.

Link to comment
Share on other sites

Aici nu sunt de acord. Eu sunt pro sa bei o bere, doua la volan. Dar sa mergi incet (sa nu depasesti 50km/h) si pe distante scurte (sa te intorci acasa de la o nunta, restaurant etc.). Mi se pare mai periculos un vitezoman treaz, decat un tip baut care merge incet.

 

Nu vreau sa deschid o polemica pe tema asta, dar in multe tari europene (de ex. Italia) ai voie sa conduci cu alcoolemie pana in 0,5 grame la mie.

+1

si eu iti dau dreptate, o bere la o nunta, sau un pahar de vin ar putea accepta si romanii, dar trebuie sa mai treaca ceva timp sa ajungem in rand cu lumea.

In cateva tari din lume e permis 0.8 !

Link to comment
Share on other sites

ce sa fie ba nene permis 0.8 la mie..pt ce dracu ?!

 

pai poate unu la 0.8 la mie e muci, dar muci..ca nu toti corespundem..pai cunosc persoane cu care dintr-o bere nu te mai intelegi cu ele..deci se poate bea , dar nu se poate conduce dupa , foarte simplu..ete d-aia nu conduc betivani pe strada

Link to comment
Share on other sites

Veneam azi catre casa, circuland regulamentar in oras, cu vreo 50, cand vad ca ma depasesc pe rand niste teribilisti. In total vreo 5, mi se parea ca se intreceau pt ca la un moment dat unul in spatele meu statea lipit de mine sa treaca, dar nu mai avea loc.

 

Nici nu stiu cum sa ii numesc pe astia, nu ma deranjeaza ca fac curse, dar de le-ar face pe unde nu sunt oameni, pe o centura ceva. Sau macar politia sa isi faca treaba (ce gluma buna :) ) sa circule intr-o masina civila, si sa ii opreasca.

Link to comment
Share on other sites

Aici nu sunt de acord. Eu sunt pro sa bei o bere, doua la volan. Dar sa mergi incet (sa nu depasesti 50km/h) si pe distante scurte (sa te intorci acasa de la o nunta, restaurant etc.). Mi se pare mai periculos un vitezoman treaz, decat un tip baut care merge incet.

 

Nu vreau sa deschid o polemica pe tema asta, dar in multe tari europene (de ex. Italia) ai voie sa conduci cu alcoolemie pana in 0,5 grame la mie.

 

E de ceva timp prin Belgia un afis pe autostrazi, " Fete improvise, retour organize ".....sti ca te duci la o petrecere si le ai cu alcoolul, iti iei sofer sau soferita cu tinethumbsup.png

 

Eu nu trebuie sa mor din cauza unui animal ca ala care a provocat dezastru pe sosea, era BEAT si avea permisul suspendat......

Edited by BOLY.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu trebuie sa mor din cauza unui animal ca ala care a provocat dezastru pe sosea, era BEAT si avea permisul suspendat......

Nu, poti sa mori foarte bine din cauza unuia ca Huidu, care nu era baut si a omorat trei persoane.

Sau Carmen, sotia fostului Adrian Paunescu care, deasemenea, a omorat trei persoane. Nu era bauta.

Dar erau vedete si aveau suv-uri.

 

Mie mi se par mai periculosi cei care nu bea si circula cu viteza decat cei bauti si care merg incet.

Bineinteles, cei mai tampiti sunt aia care bea si merg repede. As fi de acord daca te ia radarul si esti baut, sa-ti faca dosar penal.

Dar nu condamn pe cineva care si-a scos iubita seara la restaurant, bea un pahar de vin si se intoarce linistit acasa.

Link to comment
Share on other sites

Veneam azi catre casa, circuland regulamentar in oras, cu vreo 50, cand vad ca ma depasesc pe rand niste teribilisti. In total vreo 5, mi se parea ca se intreceau pt ca la un moment dat unul in spatele meu statea lipit de mine sa treaca, dar nu mai avea loc.

 

Nici nu stiu cum sa ii numesc pe astia, nu ma deranjeaza ca fac curse, dar de le-ar face pe unde nu sunt oameni, pe o centura ceva. Sau macar politia sa isi faca treaba (ce gluma buna :) ) sa circule intr-o masina civila, si sa ii opreasca.

Cand s-au bagat radarele mobile pe masini neinscriptionate multa lume a fost revoltata, ca sunt haituiti, ca sunt vanati, ca radarul trebuie sa fie la vedere, inscriptionat bla, bla, bla...Cand au fost date in functiune toate radarele si camerele de supraveghere fixe din tara, la fel, toata lumea revoltata ca se va face 4 ore de la Bucuresti la Sinaia (adica nu se mai poate fugi cu 150 de km/h prin localitati, flash-uri la ala din fata sa se dea la o parte, nebunii, viteza alea, alea...ca de, omul pleaca in concediu si "trebuie sa duca femeia din dreapta deja uda la destinatie" ca sa nu se ma strofoace el.

Bine, acum si cu camere si fara camere idioti si teribilisti tot sunt si vor fi mereu.

Link to comment
Share on other sites

Sau macar politia sa isi faca treaba (ce gluma buna :) ) sa circule intr-o masina civila, si sa ii opreasca.

Pai in Ungaria, pe unde circul eu des, de doua ori am intalnit eu politia civila intr-un opel astra H alb, mergeam normal pe banda 1 si vine un tigan pe banda 2 (ceotĂŽrnar cu palarie de aia mare) claxonand pe toti, el cu omega de 2.5 benzina si trebuie sa mearga tare, si scoate politistul girofarul si se duse in spatele lui, si il conduse pe o straduta laturalnica.

In austria iar pe o cunostinta cu un e46 330d, la provocat la intrecere pe autobanda pe langa viena, ca l-a vazut mai vitezoman si dupa ce au considerat ei ca a depasit cu mult limitele i-a aprins panoul din masina "POLICE PLEASE FOLLOW ME" si se alesa cu 300 eur amenda!

In alte tari isi fac treaba politistii si nu sunt atatea accidente ca la noi si in austria eu stiu ca e permis 0.5 !

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul si volanu nu sunt tovarasi.

Daca vrei sa bei nu te mai urci la volan. Stiu cazuri de oameni care au baut o bere si au plecat cu masina. La intrarea in garaj (din strada) a aparut un motociclist care a intrat in autoturismul cu soferul baut (1 bere 0,5l). Vinovat fara drept de apel - Soferul! Reparat motocileta si masina pe cheltuiala lui.

Concluzie: va las pe voi...

O zi frumoasa!

 

PS.

 

Accidentul despre care se discuta in acest topic e ridicol atata vreme cat radarele stau la panda si amendeaza soferi care merg cu 61km/h sau 63km/h in localitate.

Edited by Florin Dragusin
Link to comment
Share on other sites

Ala avea 0.85 si era mucificat si zicea cineva mai sus ca domne ai voie cu 0.8 in ...congo , cred.

ĂĂŁri cu toleranÞã zero - este ilegal sĂŁ ai alcool ĂŽn sânge ĂŽn timp ce conduci ĂŽn Cehia, Slovacia, România (dincolo de 0,08% apare rĂŁspunderea penalĂŁ, Âşoferii vor primi amendĂŁ Âşi li se va suspendĂŁ permisul), Rusia, Emiratele Arabe Unite, Brazilia, Bangladesh, Pakistan, Ungaria.

ĂĂŁri cu tolerantĂŁ 0,02% alcoolemie permisĂŁ la volan (0,20 grame la litru): China, Estonia, Polonia, Suedia, Puerto Rico (pentru Âşoferii ĂŽntre 18 Âşi 20 de ani).

 

ĂĂŁri cu toleranÞã 0,03% alcoolemie permisĂŁ la volan: India, Serbia, Japonia.

 

ĂĂŁri cu toleranÞã 0,04% alcoolemie permisĂŁ la volan: Lituania (0,02% pentru Âşoferii ĂŽn primi 2 ani de când au luat permisul).

 

ĂĂŁri cu toleranÞã 0,05% alcoolemie permisĂŁ la volan: Argentina, Australia, Austria, Belgia, Bulgaria, CroaĂžia, Danemarca, Finlanda, FrântĂŁ, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Israel, Luxemburg, Olanda, Portugalia, Slovenia, Spania, ElveĂžia, Turcia.

 

ĂĂŁri cu tolerantĂŁ 0,08% alcoolemie permisĂŁ la volan: Malta, Mexic, Norvegia, Singapore, Marea Britanie, Statele Unite.

n Statele Unite, limitã legalã poate varia În funcÞie de stat, Însã nu va fi mai mare de 0,08 alcool În sânge. Aceastã limitã legalã a coborât de la 0,15 În ultimii ani.

 

Tari destul de civilizate, nu Congo.

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce nu se votteaza o lege cu suspendat permis pe 1-2 ani daca esti baut. Asta sigur ar mai tempera pe multi. Nu ajuta cu nimic o amenda mare, se poate plati, dar sa stai un an pe bara parca iti taie pofta. Poate pt ca si politaii conduc bauti, de asta nu se da o lege dura, sau dragii nostri alesi

 

nu inteleg de ce nu se votteaza o lege cu suspendat permis pe 1-2 ani daca esti baut. Asta sigur ar mai tempera pe multi. Nu ajuta cu nimic o amenda mare, se poate plati, dar sa stai un an pe bara parca iti taie pofta. Poate pt ca si politaii conduc bauti, de asta nu se da o lege dura, sau dragii nostri alesi

Link to comment
Share on other sites

 Este 0.08 , nu 0.85..ori 0.8.. 0.08 este practic ca si nebaut 

Mda... Imi bat gura degeaba. Nu te pricepi la alcoolemie. 0.08 la mie alcoolemie in sange inseamna: 0.8 grame alcool pur la un litru de sange.

Este limita legala in Romania intre contraventie si infractiune. Pana in 0.08 iti ia permisul si amenda, peste 0.08 te alegi cu dosar penal. Si da, la 0.08 esti destul de baut.

 

Alcoolemie 0.8 la mie nu exista. Deja la 0.2 esti mort de beat, la 0.3 esti in coma alcoolica. Peste 0.3 organismul nu supravituieste, mori. Deci nu ai cum sa ai 0.8.

 

 

0.08 la mie alcoolemie inseamna ca la un litru de sange ai 0.8 grame de alcool pur

0.1 la mie alcoolemie inseamna un gram de alcool la un litru de sange

0.8 la mie alcoolemie nu exista pentru ca organismul nu suporta 8 grame de alcool intr-un litru de sange.

 

0.05 la mie alcoolemie in sange este limita in Italia. Adica, la un litru sange sange poti sa ai 0.5 grame de alcool pur, poti sa conduci linistit avand o jumatate de gram de alcool pur la fiecare litru de sange.

Link to comment
Share on other sites

Mda... Imi bat gura degeaba. Nu te pricepi la alcoolemie. 0.08 la mie alcoolemie in sange inseamna: 0.8 grame alcool pur la un litru de sange.

Este limita legala in Romania intre contraventie si infractiune. Pana in 0.08 iti ia permisul si amenda, peste 0.08 te alegi cu dosar penal. Si da, la 0.08 esti destul de baut.

 

Alcoolemie 0.8 la mie nu exista. Deja la 0.2 esti mort de beat, la 0.3 esti in coma alcoolica. Peste 0.3 organismul nu supravituieste, mori. Deci nu ai cum sa ai 0.8.

 

 

0.08 la mie alcoolemie inseamna ca la un litru de sange ai 0.8 grame de alcool pur

0.1 la mie alcoolemie inseamna un gram de alcool la un litru de sange

0.8 la mie alcoolemie nu exista pentru ca organismul nu suporta 8 grame de alcool intr-un litru de sange.

 

0.05 la mie alcoolemie in sange este limita in Italia. Adica, la un litru sange sange poti sa ai 0.5 grame de alcool pur, poti sa conduci linistit avand o jumatate de gram de alcool pur la fiecare litru de sange.

 

Vroiam sa scriu ca "lucrezi in politie?" dar apoi mi-am dat seama ca e imposibil... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.