Jump to content

Intrebare directie


hutzu2005

Recommended Posts

Salut

Saptamana trecuta a trebuit sa plec intr-o deplasare in danemarca , si pentru asta a trebuit sa traversez toata germania.( 1100 km). Mi-au dat un audi a3 cu 200 km la bord nou nout. Ce m-a socat a fost directia care puteai sa o intorci cuun deget , (masina de femei). Masina amers bine dar pentru un motor de 1.9 a fost cam puturos.

In fine sa scurtez , cand am ajuns acasa si m-am urcat in masina mea Bmw 320 e 46 2004 am avut inpresia ca m-am urcat in dacie , ma refer la partea cu volanul, foarte greoi. Sa fie vreo problema la mine sau la toate bmw- urile este asa servodirectia.

Va multumesc si astept parerile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Saptamana trecuta a trebuit sa plec intr-o deplasare in danemarca , si pentru asta a trebuit sa traversez toata germania.( 1100 km). Mi-au dat un audi a3 cu 200 km la bord nou nout. Ce m-a socat a fost directia care puteai sa o intorci cuun deget , (masina de femei). Masina amers bine dar pentru un motor de 1.9 a fost cam puturos.

In fine sa scurtez , cand am ajuns acasa si m-am urcat in masina mea Bmw 320 e 46 2004 am avut inpresia ca m-am urcat in dacie , ma refer la partea cu volanul, foarte greoi. Sa fie vreo problema la mine sau la toate bmw- urile este asa servodirectia.

Va multumesc si astept parerile voastre.

nu ai nici o problema, este binecunoscut faptul ca modelele E36, E46 au servodirectia mai "putin asistata", de aceea necesita un efort si acomodare; eu am sentimebtul invers, si anume cand conduc alte masini am o senzatie de nesiguranta data de faptul ca volanul se invarte prea usor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

asa este, chiar si cu servotronik sau active steering, directia este putin mai dura decat la alte marci incercate de mine (audi, toyota, porsche etc)... mie cel putin imi da mai multa siguranta.

 

cea mai fleasca e la renault, aveam senzatia ca e rupt axul si volanul se misca in gol, de cacat.

Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

La e46 e clasica, sau cu pompa electrica? In orice caz si la masina mea directia e foarte ok, la alt prieten cu e46 fiind foarte grea.

Fa-i si tu o verificare a sistemului de directie, si daca nu are nimic inseamna ca <asa e ea>. Avand in vedere vechimea nu cred sa gasesti 2 masini la care sa mearga la fel.

Sa nu mai zic ca audi ala poate avea jante pe 15, si pe bmw ai 17, ceea ce e cu totul altceva

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

nu ai nici o problema, este binecunoscut faptul ca modelele E36, E46 au servodirectia mai "putin asistata", de aceea necesita un efort si acomodare; eu am sentimebtul invers, si anume cand conduc alte masini am o senzatie de nesiguranta data de faptul ca volanul se invarte prea usor.

Intr-adevar si mie imi place mai mult la bmw , plus ca la 180 km e mult mai stabila decat audi. Nu stiu cum e A4 dar A3 nu mi-as lua niciodata. Treceau pe langa mine alte masini pe la 200 + si se comporta ca un matiz. Parerea mea.

Oricum m-ati lamurit si va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

chestia la bmw-uri este si ca majoritatea avem jante 17 respectiv 18" anvelope media este 215-235 . si da in cazul asta cu siguranta directia este mai greoaie. si cum au zis si alti colegi si eu simt la fel, simt masina mai stabila,,,,pe scurt "simt masina"

simt exact fiecare "pas" care-l face.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.